Onko teillä kenelläkään kokemusta valkoisen aistihuoneen käytöstä dementoituneen vanhuksen hoidossa tai muuten vanhusten hoidossa?
Mielenkiinnolla jään odottelemaan, mitä mieltä asiasta olette..
Olisikko sellaisen toteuttaminen kovinkin kallista?
Itse henkilökohtaisesti olen ihastunut asiaan... kylläkin nähnyt vain pari erilaista versiota, mutta kuvittelisin, että toimisi loistavasti vanhustyössä. Olenko ihan hakoteillä?
onko
4
741
Vastaukset
- Jallu
Tuossa tv-ohjelmassa oli taannoin dementiapotilas, joka oli saanut parhaan mahdollisen hoidon. Varsin toisaikainen hän kuitenkin oli, joten hoitopuolella ei taida järin hyviä konsteja olla.
- tiitiäinen metsäläinen
olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.
- Jallu
tiitiäinen metsäläinen kirjoitti:
olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.
Minunki äitini on joutunut kahdesti evakkoon lähtemään. Kovat koettelemukset hällä kuitenkin vielä vanhuudessankin oli. Idäni dementia kaikkine vaiheineen, sisareni kuolema ym.
Jälkeläisistäänhän äidit eivät tunnetusti lakkaa huolehtimasta koskaan, vaikka olisi kuinka monta sukupolvea välissä.
Minunkin taannoinen lievä työuupumiseni huolestutti äitiäni, vaikka mitään hätää ei ollut.
Minä kun olen sikäli harvinainen (?), että voin huoletta hoitaa nuo jutut lomailemalla jo alkuvaiheessa.
- täydennyskouluksessa
Kyselit, valkoisen huoneen käyttöä dementikolla. Kokemusta ei ole tuosta huoneesta, mutta eräät dementikot eivät pysty hahmottamaan valkoista väriä. Siis hoitaja joka kulkee valkoisissa vaatteissa, niin dementikko näkee siitä vain pään joka irrallaan liikkuu. Joten valkoisen huoneen hahmottaminen on vaikeaa dementikolla ja siinä huoneessa liikkuvat ja olevat esim. esineet saattaa luoda harha-aistimuksia, joita sitten lääkitään reippaasti yli tarpeen, vaikka pelkkä valkoisen jättäminen pois asuista ja materiaaleista toisi mielenrauhaa dementikoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa203247Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.162229Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1271849Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101226Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631117Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 37852
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30705