onko

valkoinen huone

Onko teillä kenelläkään kokemusta valkoisen aistihuoneen käytöstä dementoituneen vanhuksen hoidossa tai muuten vanhusten hoidossa?

Mielenkiinnolla jään odottelemaan, mitä mieltä asiasta olette..

Olisikko sellaisen toteuttaminen kovinkin kallista?

Itse henkilökohtaisesti olen ihastunut asiaan... kylläkin nähnyt vain pari erilaista versiota, mutta kuvittelisin, että toimisi loistavasti vanhustyössä. Olenko ihan hakoteillä?

4

751

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jallu

      Tuossa tv-ohjelmassa oli taannoin dementiapotilas, joka oli saanut parhaan mahdollisen hoidon. Varsin toisaikainen hän kuitenkin oli, joten hoitopuolella ei taida järin hyviä konsteja olla.

      • tiitiäinen metsäläinen

        olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.


      • Jallu
        tiitiäinen metsäläinen kirjoitti:

        olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.

        Minunki äitini on joutunut kahdesti evakkoon lähtemään. Kovat koettelemukset hällä kuitenkin vielä vanhuudessankin oli. Idäni dementia kaikkine vaiheineen, sisareni kuolema ym.

        Jälkeläisistäänhän äidit eivät tunnetusti lakkaa huolehtimasta koskaan, vaikka olisi kuinka monta sukupolvea välissä.

        Minunkin taannoinen lievä työuupumiseni huolestutti äitiäni, vaikka mitään hätää ei ollut.
        Minä kun olen sikäli harvinainen (?), että voin huoletta hoitaa nuo jutut lomailemalla jo alkuvaiheessa.


    • täydennyskouluksessa

      Kyselit, valkoisen huoneen käyttöä dementikolla. Kokemusta ei ole tuosta huoneesta, mutta eräät dementikot eivät pysty hahmottamaan valkoista väriä. Siis hoitaja joka kulkee valkoisissa vaatteissa, niin dementikko näkee siitä vain pään joka irrallaan liikkuu. Joten valkoisen huoneen hahmottaminen on vaikeaa dementikolla ja siinä huoneessa liikkuvat ja olevat esim. esineet saattaa luoda harha-aistimuksia, joita sitten lääkitään reippaasti yli tarpeen, vaikka pelkkä valkoisen jättäminen pois asuista ja materiaaleista toisi mielenrauhaa dementikoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      92
      1456
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      71
      1201
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      981
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      165
      878
    5. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      116
      831
    6. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      774
    7. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      103
      694
    8. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      45
      673
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      61
      663
    10. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      656
    Aihe