onko

valkoinen huone

Onko teillä kenelläkään kokemusta valkoisen aistihuoneen käytöstä dementoituneen vanhuksen hoidossa tai muuten vanhusten hoidossa?

Mielenkiinnolla jään odottelemaan, mitä mieltä asiasta olette..

Olisikko sellaisen toteuttaminen kovinkin kallista?

Itse henkilökohtaisesti olen ihastunut asiaan... kylläkin nähnyt vain pari erilaista versiota, mutta kuvittelisin, että toimisi loistavasti vanhustyössä. Olenko ihan hakoteillä?

4

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jallu

      Tuossa tv-ohjelmassa oli taannoin dementiapotilas, joka oli saanut parhaan mahdollisen hoidon. Varsin toisaikainen hän kuitenkin oli, joten hoitopuolella ei taida järin hyviä konsteja olla.

      • tiitiäinen metsäläinen

        olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.


      • Jallu
        tiitiäinen metsäläinen kirjoitti:

        olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.

        Minunki äitini on joutunut kahdesti evakkoon lähtemään. Kovat koettelemukset hällä kuitenkin vielä vanhuudessankin oli. Idäni dementia kaikkine vaiheineen, sisareni kuolema ym.

        Jälkeläisistäänhän äidit eivät tunnetusti lakkaa huolehtimasta koskaan, vaikka olisi kuinka monta sukupolvea välissä.

        Minunkin taannoinen lievä työuupumiseni huolestutti äitiäni, vaikka mitään hätää ei ollut.
        Minä kun olen sikäli harvinainen (?), että voin huoletta hoitaa nuo jutut lomailemalla jo alkuvaiheessa.


    • täydennyskouluksessa

      Kyselit, valkoisen huoneen käyttöä dementikolla. Kokemusta ei ole tuosta huoneesta, mutta eräät dementikot eivät pysty hahmottamaan valkoista väriä. Siis hoitaja joka kulkee valkoisissa vaatteissa, niin dementikko näkee siitä vain pään joka irrallaan liikkuu. Joten valkoisen huoneen hahmottaminen on vaikeaa dementikolla ja siinä huoneessa liikkuvat ja olevat esim. esineet saattaa luoda harha-aistimuksia, joita sitten lääkitään reippaasti yli tarpeen, vaikka pelkkä valkoisen jättäminen pois asuista ja materiaaleista toisi mielenrauhaa dementikoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3882
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3225
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      62
      1816
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      218
      1282
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1212
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      198
      966
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      755
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      696
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      18
      696
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      680
    Aihe