Onko teillä kenelläkään kokemusta valkoisen aistihuoneen käytöstä dementoituneen vanhuksen hoidossa tai muuten vanhusten hoidossa?
Mielenkiinnolla jään odottelemaan, mitä mieltä asiasta olette..
Olisikko sellaisen toteuttaminen kovinkin kallista?
Itse henkilökohtaisesti olen ihastunut asiaan... kylläkin nähnyt vain pari erilaista versiota, mutta kuvittelisin, että toimisi loistavasti vanhustyössä. Olenko ihan hakoteillä?
onko
4
643
Vastaukset
- Jallu
Tuossa tv-ohjelmassa oli taannoin dementiapotilas, joka oli saanut parhaan mahdollisen hoidon. Varsin toisaikainen hän kuitenkin oli, joten hoitopuolella ei taida järin hyviä konsteja olla.
- tiitiäinen metsäläinen
olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.
- Jallu
tiitiäinen metsäläinen kirjoitti:
olisihan se ihanaa viettää vanhuus niin että saa parhaan hoidon. tosin resussit ei tänä päivänä tule hoitopuolella yltämään millään. henkilökuntaa on vähän ja uusia ei ole varaa palkata. eikä kaikki vanhukset ole edes niin vaativia mutta omaiset on. moni on nähnyt sota ajan ja ovat tyytyväisiä rauhalliseen vanhuuteen ja siihen että on vielä voimia nähdä tulevan sukupolven elämää. minä ainakin haluaisin rauhallisen ja tasapainoisen vanhuuden ja kuolla nukkuessani.
Minunki äitini on joutunut kahdesti evakkoon lähtemään. Kovat koettelemukset hällä kuitenkin vielä vanhuudessankin oli. Idäni dementia kaikkine vaiheineen, sisareni kuolema ym.
Jälkeläisistäänhän äidit eivät tunnetusti lakkaa huolehtimasta koskaan, vaikka olisi kuinka monta sukupolvea välissä.
Minunkin taannoinen lievä työuupumiseni huolestutti äitiäni, vaikka mitään hätää ei ollut.
Minä kun olen sikäli harvinainen (?), että voin huoletta hoitaa nuo jutut lomailemalla jo alkuvaiheessa.
- täydennyskouluksessa
Kyselit, valkoisen huoneen käyttöä dementikolla. Kokemusta ei ole tuosta huoneesta, mutta eräät dementikot eivät pysty hahmottamaan valkoista väriä. Siis hoitaja joka kulkee valkoisissa vaatteissa, niin dementikko näkee siitä vain pään joka irrallaan liikkuu. Joten valkoisen huoneen hahmottaminen on vaikeaa dementikolla ja siinä huoneessa liikkuvat ja olevat esim. esineet saattaa luoda harha-aistimuksia, joita sitten lääkitään reippaasti yli tarpeen, vaikka pelkkä valkoisen jättäminen pois asuista ja materiaaleista toisi mielenrauhaa dementikoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938972Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414471Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462741Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641212Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391180Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681130