Onko kellään kokemuksia omatalon tai yleensäkin pienelementtitalon sähköjohtojen vedoista ulkoseiniin. Ulkoseinien sisäpinnoissahan on levyt asennettuna valmiiksi eli miten onnistuu johtojen vetäminen ja mm. pistorasioiden asennus höyrynsulkua rikkomatta? Onko joitain muita vaikeuksia tai miinuksia kappaletavara taloon verrattuna?
Omatalon sähköistyksen ongelmat.
markool
72077
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Uppoasennuksia on tietysti mahdoton tehdä rikkomatta höyrysulkua. Ja vaikka talo rakennettaisiin "kappaleista" alusta loppuun, koitetaan välttää ulkoseinille tulevia rasioita, jokunen tietysti tulee, mutta turhat höyrysulun puhkaisut koitetaan saada minimiin. Eli jos vaan mahdollista, niin johdot ja rasiat väliseiniin!
Toinen keino on laittaa ulkoseinien sähköt putkitettuna lattian ali ja pintarasioilla niin pysyy seinä tiiviinä.
Tuosta löytyy pari fiksua pinta-asennus rasiaa: http://www.elko.fi/elko_fin/userhtml/download/creativeline2006_w.pdf
eikös omatalolta saa ulkoseinäelementtejä rasioituna ja putkitettuna?
Itse lähetin sähkökuvat talotehtaalle ja kirjoittelin rasiayhmiin asennuskorkeuden lattiatasosta ja merkkailin vielä kumpaan suuntaan putkitus rasialta haluttiin tehtävän. Talo 1,5 kerroksinen ja pääsääntöisesti alakerran rasiat putkitettiin alaspäin ja yläkerran rasiat ylöspäin. Tähän tietysti tapauskohtaisesti vaikuttaa keskuksen sijainti ja käytettävät kaapelointi-/ putkitusreitit.
Yksi vinkki, joka itseltä jäi älyämättä, jos talotehdas tekee rasiat ulkoseiniin, niin kannattaa mitoittaa rasiaryhmä jostain nurkasta tai ovenpielestä yms, sillä piirrosmerkit ei ole 1:1 talon pohjassa ja esim kolmenkin rinnakkaisen rasian piirrosmerkit ottaa 1:50 pohjasta muutaman metrin pätkän ja meillä talotehdas oli senverran osaamaton, että otti ilmeisesti mitan ryhmän keskelle --> no tästä seurasi pari melko huonosti sattuvaa rasianpaikkaa, joita sitten joutui fiksailemaan. Muuten homma toimi hyvin; höyrysulkuun ei noitten rasiointien vuoksi tullut reikiä.
Jollei talotehdas tee rasiointia, niin varmasti höyrysulku on reiällinen, kun rasioita porailee, jollei sitten irrota levyjä
Niin, mun paketti ei siis ollut omatalo.
-m
ei tule, kun asennetaan rasiat talotoimittajan ohjeen mukaan. Jonku seinälevyn voi joutua irroittamaan, jos on vierekkäin iso rasiaryhmä.
pienelementteihin talotehtaan ohjeen mukaan höyrysulkua pahemmin rikkomatta. Onnistuu hyvin Jukka-talon elementteihin ja hiukan hunommin Oma-talon(?) elementteihin.
no niin onpa taas tullut oikein ohjeita tähänkin ongelmaan.Kysyjä kysyi nimenomaan Omatalon kaapeloinnista,ei sotketa muita paketteja siihen.Ensiksikin Omataloon et saa putkituksia/rasiointia tehtaalta.Teet asennuksen käyttäen ns.jälkiasennusrasioita etkä riko höyrynsulkua.Talotehdas on lovennut elementteihin kolot ylä- ja alajuoksuun kaapeleita varten.Ei ihanaa mutta saa silti tehtyä.
rikkoontuu kun levyyn poraa rasianreiän.