Luin tuossa erään kasvattajan kotisivuja ja kertoi madottaneensa pennut 1vrk ikäisenä ja seuraavan kerran 10vrk ikäisenä ja 6 krt ennen luovutusta?Pentuja kuollut vatsavaivoihin,voiko jäädä pennuille jotain tälläisestä himo madotuksesta?Luulis et vrk ikäisen vatsa ei kestä tuollaista lääkettä ihan ilman oireita,varsinkin kun kirjoittaa että kolmenviikon ikäisille annettu jo 3matokuuria.
1.canexia 3päivää,sitten flubenol 3päivää ja sitten Axilur 4päivää!Eli 21 vuorokauden ajan pennut oli syönyt 10 vrk matolääkettä!!!!Se ei voi olla terveellistä!
Harkitsin pentua tältä kasvattajalta,mutta kun luin kotisivuja,aloin suuresti epäillä hänen taitojaan,ja pelkään tuollaisella "myrkyttämisellä" olevan myös vaikutusta pennun kehitykselle.
1.canexia 3päivää,sitten flubenol 3päivää ja sitten Axilur 4päivää!Eli 21 vuorokauden ajan pennut oli syönyt 10 vrk matolääkettä!!!!Se ei voi olla terveellistä!
Harkitsin pentua tältä kasvattajalta,mutta kun luin kotisivuja,aloin suuresti epäillä hänen taitojaan,ja pelkään tuollaisella "myrkyttämisellä" olevan myös vaikutusta pennun kehitykselle.
Vastaukset 26
Vanhimmat
kuullostaa kyllä aika hurjalta, vaikka nyt en oitse mikään kasvattaja olekaan. oma pentumme oli madotettu kolmesti ennen 10 viikon ikää ja kerran oli laitettu joku tippa niskaan, joka poisti väiveet mutta myös mahdolliset sisäloiset. ja mitä tuohon axiluriin tulee, ainakin meidän pentu oksensi ihan hulluna kun sitä annoimme 12 viikkoisena. kuullostaa todellakin joltain myrkytykseltä tommonen toiminta. ajattelematonta. kyllä ne madot vähemmälläkin lähtee.
oli kyllä,meillä madotetaan 3,5 ja 7 viikkoisena sekä n 11-viikkoisena.
Voi olla ettei niin pienet tosiaan kestä,sillä ne lääkitykset on kyllä aika vahvoja.
kirjoituksia ja totesin,ettei ole minun kasvattajani,eikä koira tule meille.Kehuu koiriaan maasta taivaaseen,virheitä ei tunnu olevan olemassakaan tällä kasvattajalla,mutta kennelliiton sivuilta ei sitten löytynytkään mitään virallista vahvistusta koirien "erinomaisuudesta".
Ja hirvittää tuo kaikenaikanen madotus,joutunut joka pentueen kanssa valvomaan yö kaudet ensimmäisten viikkojen ajan,vaikka silloinhan se kai helpointa on,kun emä hoitaa pennut.Joka pentueessa nesteytystä ja muuta skrämppää ja hoitaa kuulemma pennut paremmin,kuin 99,9% suomen kasvattajista (omien sanojensa mukaan!).Lähes joka pentueessa koiria kuollut,yksi pentue kokonaan.Eipä uskalla noin "hyvältä" kasvattajalta ottaa,kun tuntuu olevan niin erinomainen!
Ja pentuja hoitelee kaikki talon aikuiset koirat,uroksista lähtien.Pelottavan "hyvä"paikka!
Aika hurjaa madotusta!
Kummallista sekin että omat koirat ja kasvatit ovat niin upeita. Mä taas olen ehkä liiankin kriittinen omista kasvateista ja hakemalla haen vikoja. Ja sanon ne myös pennun ostajalle.
Ehkä tosiaan kannattaa katsoa joku inhimmillisempi paikka. :)
ko kasvattajan sivuille?
kiinnostaisi vilkaista noin mahtipontisen kasvattajan sivuja.
Oliko kyseessä mikä rotu?
tule mitään polemiikkia?Rotu on saksanpaimenkoira.Voinko laitta sinulle,davalyan henk.koht.viestin?Kerro sitten mitä olet mieltä.Lue myös vieraskirjan sivuja,sellasta omakehua ja koirien ylistystä et ole tainnut ihan heti kuulla....
vaikka [email protected] tai siihen mikä galleriassa on =)
aika fanaattista tuo madotus,varsinkin yhdessä jo aikaisemmassa pentueessa,kolme vaiko neljä kertaa 3 peräkkäisen päivän kuuri???????
Kyllä sillä jo pennut sitten tappaakin,eikä siitä edes hyötyä ole.
nyt heräs kiinnostus täälläkin.
Olisitko kiltti ja laittaisit linkin mullekin?
[email protected]
Davalyan, heitäs mullekin se linkki. Galleriasssa osoite.
saksanpaimenkoirat ovat lähellä sydäntä.Kiinnostaa kuka myrkyttää pentunsa.
[email protected]
ja laittaisit linkin myös mulle!
ruotsissa suositellaan madotusta 2 x ennen luovutusta. luovutusikä 8 viikkoa.
(täällä annetaan eka rokotus 8-viikkoisena.)
minun toista pentua ei ollut madotettu ollenkaan kun el. lääkäri oli sanonut että se on turha pieniä pentuja madotuttaa. ja että kyllä koirasta näkee jos sillä on matoja.
itse kuitenkin annoin kuurin.
Minä madotan pennut ennen luovutusikää kaksikertaa n.3vk. ja n.5vk.ja sitte kehotan uusia omistajia vielä madottamaan noin 11vk. ikäisinä eli viikkoa ennen rokotuksia.
Laittakaa mullekkin sähköpostiin linkkiä tuosta superkasvattajasta.
sama madotustyyli. Tosin viime pennuista on aikaa, mutta kuitenkin.
Minäkin haluaisin kovasti tietää tästä erikoismadottajasta.
me olemme kerran joutuneet madoittamaan alle viikkoiset pennut,, JA SEN TULI ELÄINLÄÄKÄRI TEKEMÄÄN kotiin. Silloin oli asuinalueellani jonkinlainen mato buumi. Olimme asianmukaisesti madoittaneet emon.
Mutta tuo tuntuu todella oudolta puuhalta.
oli toisilla pentueilla tuo madotus ollut,nuo pääsivät aika vähällä.
Matofanaatikko?
Hurjalta tuntuu ? voiko olla tottakaan tuollainen madottaminen ?
Normaalia on madottaa 3 viikon iässä ja 2 viikon välein kolmesti Canex- tahnaa käyttäen .
Canex on turvallista ja helppo antaa pienelle
pennulle .
ja käsittämätön tapa tuolla kasvattajalla.
Meillä eka matokuuri annetaan kun kiinteä alkaa, eli 3-viikkoisena. Yleensä madotan pennut kolmisen kertaa ennen luovutusta, enkä niille milloinkaan muuta anna kuin Canex-tahnaa.
Kyllä liika on liikaa ihan joka asiassa, jopa madotuksessa!
kävin jalostusnetissä tsekkaamassa.
viitsisitkö laittaa mulle linkin...?
...ko kasvattaja Porista? kaivelin netin loputtomasta sisällöstä yhden joka vastaa kovasti kuvauksia joita tääl on kerrottu...
Kertokoon ken tietää.
madotan 5 vrk iästä lähtien kerran viikossa luovutukseen asti. Olen havainnut tuon hyväksi.
tuohon tiheeseen madotukseen.
jos emän madotuksen on asianmukaisella tavalla hoidettu, niin ihan liian tiheään ja myös liian pienille aloitat madotukset!
Kerro myäs, miten niin olet tuon liian varhaisen madottamisen hyväksi havainnut!?
pennuille työnnetään matolääkettä kitusiin jatkuvalla syötöllä,ihan kuin haluttas tieten tahtoen myrkyttää koira ja sitten hoivata ja saada voimaan paremmin,eläinrakkautta parhaimmillaan!