Morjens !
Veneseuramme järjestää VHF-radiopuhelimen käyttökurssin ja päälle voi tenttiä
virallisen luvan.
Parin päivän kurssimme maksaa 10 euroa MUTTA valtio rokottaa tentistä todistuksesta
n. 90 euroa !!!
Kysyn semmoista, että onkohan armeijassa vuonna -84 tenttimäni lupa edelleen voimassa ?
Kävisin vain tuolla kurssilla päivittämässä tietoni mutten menisi tenttiin ollenkaan.
Veneseuramme järjestää VHF-radiopuhelimen käyttökurssin ja päälle voi tenttiä
virallisen luvan.
Parin päivän kurssimme maksaa 10 euroa MUTTA valtio rokottaa tentistä todistuksesta
n. 90 euroa !!!
Kysyn semmoista, että onkohan armeijassa vuonna -84 tenttimäni lupa edelleen voimassa ?
Kävisin vain tuolla kurssilla päivittämässä tietoni mutten menisi tenttiin ollenkaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.ficora.fi/suomi/lomake/pal.pdf
Yksi puhelin soitto ja tiedät, lomakkeen alalaidasta löytyy yhteystiedot.
Tarkasti ottaen kyseessä ei ole lupa vaan pätevyystodistus.Eli olet suorittanut todennäköisesti silloisen Posti-ja telehallituksen
aikana "Rajoitetun radiopuhelimenhoitajan (vain
meri-vhf)" pätevyystodistuksen.
Tämä on voimassa edelleen ,mikäli tarvitset sitä vain huvialuksessa.Voit anoa sillä alukseesi radioluvan.
Mikäli pätevyytesi perustui jonkinlaiseen yhteiskirjeeseen,niin se ei kelpaa.
Toki tosiaan suosittelen päivittämään tietosi,jotka ovat puutteelliset varmaankin dsc:n osalta ja vanhentuneet muutenkin.
Jep, juuri sellainen kuvalla varustettu ikivanha todistus mulla on. Mukava tietää, että on voimassa.
Ja tiedot tosiaan kaipaavat päivitystä, semminkin kun en ole VHF:fää 20 vuoteen edes käyttänyt...
älä tyrki...
Saanko muuten kysyä, että olitko veneenkuljettajana armeijassa? Jos olit, niin millä veneluokalla huristelitte?
En ollut, olin merivalvontatehtävissä Utössä. VHF-puhelinta tarvitaan,
kun otetaan valvontatornista aluksiin yhteyttä.
Onkohan kysymyksessä sama lupa kuin ilmailussa? Eli kun ilmailun puolelta on jo lupa, niin tarvitseeko erikseen veneilyyn?
Valitettavasti kyse on eri pätevyydestä.
Ilmailupuolella myönnetään myös rajoitettuja radiopuhelimenhoitajan kirjoja,mutta rajoitettu siis ilmailun vhf-liikenteeseen.
Liikenteessä on toki paljon samoja asioita,mutta poikkeavat myös menettelytavoiltaan paljon.
Ilmailuliikenteessä ei ole vielä tänäpäivänäkään
DSC:tä.
olla DSC
DSC = Digital Selective Call.
Radio osaa vastaanottaa vain kyseiselle asemalle tarkoitettuja viestejä. Tunnistukseen käytetään MMSI-numeroa. Muut DSC-asemat eivät huomaa mitään. Ei siis tarvitse kuunnella kaikkea liikennettä koko ajan vaikka odottaa yhteydenottoa.
Hätäviestin lähetyksessä on DSC:lää varustetussa laitteessa automatiikkaa. Painamalla punaista nappia lähettää radio hätäviestin kaikille asemille. Jos radio on kytketty GPS:ään, lähettää se ajantasaisen paikkatiedonkin. Kaikki tämä noin sekunnissa.
Merivoimissa vuonna -84 suoritettu VHF-tutkinto on ainakin vielä itsellä voimassa... ;-)
"MeriSK 92"
Onko sinulla siis joko "rannikkolaivurin radiotodistus SRC" tai "Rajoitettu radioasemanhoitajan todistus GMDSS ROC", myönnetty 90-luvun jälkipuolella tai myöhemmin. Jos ei ole niin älä puhu mitään voimassaolevista todistuksista.
Siinä olen samaa mieltä alkuperäisen kirjoittajan kanssa, että telehallintokeskuksen lupahinnat ovat suoranaista rosvousta. Jos tutkinto ja lupahinta on nykyään tuollainen, ja mitä on vuosittaiset laitemaksut jne.jne. Silkkaa valtion rosvousta perustuen siihen, että radioaallot ovat rajoitettu luonnonvara, joiden käyttöä valtio saa holhota. Vertailuna voi käyttää poliisin lupamaksuja tai MKL:n pätevyyskirjamaksuja. Niihin nähden 90 euroa pelkästä pienestä kirjallisesta rannikkolaivurin radiotodistus-tutkinnosta on valtiovallan tieten tekemää rosvousta.
että Englannissa vapautettiin meri vhffät maksuista turvallisuus syistä. Siis luvat ja kelpparit saa valoituksetta, mutta ovat edelleen pakollisia.
Kyll se on nii et britit maksaa kiltisti rya:lle
tutkinnosta ja kursseista eli todistus maksaa.
Lisäksi virasto perii taajuuksien käytöstä maksua kuten härmässäin.
Aluksen radiolupamenettelyä vain uudistettiin,että se tarkistetaan 10v välein.
Huomioi,että Viestintävirasto on automatisoinut lupauudistuksen jo ajat sitten eli batlerit tulevat vasta asiaan nyt.