Allergiatestit

Miksi allergiatestit eivät näytä allergiaa? Olen allerginen kiiville, testeissä arvoksi 3(positiivinen arvo 5). Viljoista saan ihon kutinaa, 4 kk viljat pois, hillitön kutina jäi pois ja samalla antihistamiinin tarve loppui. Ennen testejä söin kuukauden viljoja, tulos: ei allergiaa. Lisäksi kauheata röyhtäilyä, nielemisvaikeutta, joka johtaa usein hikkaan ja kipua selkään lapojen väliin,pahoinvointia, ilmavaivoja jne. Vai onko mulla vain niin ärtynyt paksusuoli, ettei se siedä oikein viljoja ja joitain muitakaan ruoka-aineita?
Mitkään Somacit ja Nexiumit eivät auta. Oireita jo 2 vuotta, tähystykset tehty.
71103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

prick- testi, eli tämä käsivarsiin tehtävä pistotesti ei ole kovin luotettava. Onko sinulle tehty selkään lapputesti?

Luotettavin taitaa olla kumminkin verikoe.

Mullakaan ei prick-testissä näkynyt mitään allergioita, vaikka pöly ja koiran karva sekä siitepöly ärsyttää.

Lapputesteissä selvisi paha kumiallergia jonka kyllä tiesin jo muutenkin.

Äänestä

ite oon joskus miettiny, voisko olla sit jollekin muulle allerginen niis tuotteissa.. lisäaineet ja mitä myrkkyjä ne ikinä tunkeekin niihin.. en sit tiä

Äänestä
  • Mietit näitä lisäaineita.. Mulla esim. lisäaineet aiheuttaa oireita.

    Bentsoehappo (esim. punajuurisäilykkeissä)
    Sitruunahappo (hyytelöissä, kekseissä ym.)

    Sit tässä olis pieni listä haitallisista väreistä.. Näitä on karkeissa, juomissa ym.

    Varo näitä värejä, jos olet hyvin herkkä:

    Alluranpunainen E129
    Amarantti E123
    Atsorubiini E122
    Briljanttisininen E133
    Kinoliinikeltainen E104
    Paraoranssi E110
    Patenttisininen E131
    Punainen Erytrosiini E127
    Sokerikulööri E150
    Tartsasiini E102
    Uuskokkiini E124

    Nuha ja astmaoireita auheuttaa myös Anis.

    Mulle tuli suu (kitalaki) täyteen rakkoja ja haavoja kun maistoin 2 lusikallista Piltti Aurinkoista. Sisältää Ananasta, persikkaa, aprikoosia. säilöntäaine: Pektiini.

    Viikon kesti parantua.
    Lisäksi prick testeissä ja verikokeessa (molemmat otettu eri aikaan) Vilja-allergiaa ei ole todettu.

    Silti mahaa kutittaa ja se turpoaa viljatuotteista, lähinnä vehnästä.

    Hiiva on myös takuuvarma jättimahan aiheuttaja. Tuntuu, että halkeaa.

    Äänestä

Testeissä ei näy vilja-allergiaa, mutta kun jätin viljat pois niin aloin parantua. Nyt käy jo monet hedelmät/juurekset, jotka ei vähän aikaa sitten käyneet. Antihistamiinia en syö enää minäkään :-)

Äänestä
  • Syön jos vaan mahdollista täysin lisäaineetonta ruokaa kotona. Nyt on tullut uusia vauvan soseita, joissa ei lisänä muuta kuin tapiokatärkkelys. Onkohan se ok? Itselleni sopii, mutta antaisin pian vauvalle.

    Äänestä

...home lisää huomattavasti allergisia rektioita.tarkistahan kotisi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kutiaa kirjoitti:

Miksi allergiatestit eivät näytä allergiaa? Olen allerginen kiiville, testeissä arvoksi 3(positiivinen arvo 5). Viljoista saan ihon kutinaa, 4 kk viljat pois, hillitön kutina jäi pois ja samalla antihistamiinin tarve loppui. Ennen testejä söin kuukauden viljoja, tulos: ei allergiaa. Lisäksi kauheata röyhtäilyä, nielemisvaikeutta, joka johtaa usein hikkaan ja kipua selkään lapojen väliin,pahoinvointia, ilmavaivoja jne. Vai onko mulla vain niin ärtynyt paksusuoli, ettei se siedä oikein viljoja ja joitain muitakaan ruoka-aineita?
Mitkään Somacit ja Nexiumit eivät auta. Oireita jo 2 vuotta, tähystykset tehty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu