Poikasia akvaariossa

Olen aloitteleva akvaarioharrastaja, minulla on ollut akvaario noin kuukauden. Löysin aamulla akvaariostani muutaman poikasen. Ovat luultavasti joko miljoonakalan tai platyn poikasia. Nyt siis kyselen että miten erotan kummanko ne ovat? Ne on noin 3-5mm pitkiä, vaalean oransseja, isosilmäisiä ja suht. pitkäpyrstöisiä. :) Miten saan ne pysymään elossa? Kiitos, jos joku viitsii vastata.
93091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vaalean oranssi väri viittaisi platyyn, jos akvaariostani löytyy punaisia tai oransseja platyja. Miljoonakalan poikasilla on hieman pitempi pyrstö, mutta poikasia ei erota nuorina toisistaan ellei niitä ole kasvattanut jo vähän aikaa. Miljoonakalan poikaset ovat usein myös hitusen pienempiä syntyessään kuin platyn poikaset mutta tämäkin on naaras kohtaista.
Poikaset saat pidettyä hengissä ostamassa kaupasta kelluvan poikasboxin tai soveltaa ja tehdä tällainen keksi/karkkilaatikosta, mutta sinne täytyy muistaa vaihtaa vettä altaan puolelta. Jos et saa poikasia kiinni, on hyvä lisätä akvaarion pintakasvillisuutta ja muutenkin, että poikaset pääsevät isompia karkuun kasvitiheikköihin. Muista myös tarkastella suodatinta ettei poikasia olisi sinne imeitynyt. Suodattimen imupään voi peittää sukkahousulla estääkseen poikasten menon sinne.
Poikasten ruokailusta sen verran, että ne syövät samaa ruokaa kuin vanhempansa, mutta kun ruokit isoja kaloja niin murusta ruokaa vähän pienemmäksi sormillasi, että pohjalle vajoavat pikkumuruset mahtuvat poikasten suuhun.
Toivottavasti oli apua! :)

Äänestä

hauska sattuma, mä kirjoitin alempana melkein saman viestin...

Äänestä

Veikkaan että platyn ovat, mutta erottaminen pienenä on hankalaa. Itselläni miljoonakalan poikaset on harmaita ja miekkapyrstöt sitte punertavia.
Kaverini osti ihan pieniä platyn poikasia niin osa oli oransseja ja lyhyehköjä ja osa pitempiä ja vaaleanpunaisia ja kun myyjällä oli myös miljoonakalan poikasia niin siellä se miettii kumpiakohan ne vaaleanpunaiset sitten on...=)
Itse haavilla pyydystän poikaset aina poikasaltaaseen... Muuten tulevat yleensä syödyksi.

Äänestä

Meilläkin löytyi poikasia ihka uutukaisesta akvaariosta. Kävin ostamassa poikasaltaan ja sain pyydystettyä pari platyvauvaa turvaan. Nyt herääkin kysymys pitäisikö heillä olla siellä kopperossaan jotain kasvia tms? Ja aivan aloittelijana olisi mielenkiintoista tietää kauanko kasvaminen kestää sen kokoiseksi jotta pääsevät turvallisesti isojen joukkoon?

Äänestä
  • Sellaiseen kelluvaan boxiin on hyvä laittaa kasveja poikasten suojaksi, melko runsaasti voi laittaa, koska emokalat näkevät poikaset ilman mitään suojaa ja syöksähtelevät poikasia kohti. Jos oikein innostuu platyja kasvattelemaan (kuten tämä täällä) niin poikasakvaarion sisustus on aika vaatimaton. Itselläni akvaariossa muutama muovikasvi pohjalla ja pinnalla oikeita kasveja. Suodattimessa tietysti sukkahousu päällä. Muistathan ruokkia poikasia ja murusta ruoka pieneksi :).
    Poikaset ovat n. kuukauden ikäisinä sen verran suuria että emot eivät enää niitä pysty syömään. Ja n. kolmen kuukauden iässä niitä voi viedä akvaariokauppaan jos haluaa, mutta ottavat yleensä vastaan vaan isompia satseja. (eli tyhjänä oleva myynti allas "täyttyisi").

    Äänestä

  • Entä jos on sanottu että molemmat on poika kaloja mutta silti on poikanen?! (niin kuin minulla)

    Äänestä

  • Samoin

    Äänestä

Älkää käyttäkö sukkahousua suodattimessa!!!! Kalat jäävät siihen kiinni ja vammautuvat. Olen testannut parilla eri kankaalla ja ei onnistu!!

Äänestä

Hae eläin kaupasta sellainen haavi juttu mikä pysyy pinnan alla niin laitat sen akvaarioon ja sinne poikaset ja ootat että ne kasvaa suht isoiksi (muista ruokkia niitä poikasia myös)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kati kirjoitti:

Olen aloitteleva akvaarioharrastaja, minulla on ollut akvaario noin kuukauden. Löysin aamulla akvaariostani muutaman poikasen. Ovat luultavasti joko miljoonakalan tai platyn poikasia. Nyt siis kyselen että miten erotan kummanko ne ovat? Ne on noin 3-5mm pitkiä, vaalean oransseja, isosilmäisiä ja suht. pitkäpyrstöisiä. :) Miten saan ne pysymään elossa? Kiitos, jos joku viitsii vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu