Vaikuttaako aurauskulma auton puoltamiseen? Rengaspaineet ovat kohdallaan ja jarrut eivät laahaa mutta rattia joutuu vääntämään vasemmalle eli keskitielle päin. Tasaisella pinnalla kulkee kohtalaisen suoraan mutta tiellä jossa on kallistusta auto puoltaa. Niin, auto on Xantia.
Onko Xantiassa rättinivelen keskityssäätöä a'la CX?
Onko Xantiassa rättinivelen keskityssäätöä a'la CX?
Vastaukset 5
Vanhimmat
1. kyllä vaikuttaa
2. ei ole
Moi! Tsekkaa myös takatukivarren laakerit. Harittaako takarenkaat liikaa? Huonot laakerit -> vetelyä.
citikka ei ole niin nirso renkaista kuin esim naapurin opeli. Naapurilla Nokian renkaista kaksi meni takuu vaihtoon.Nokian renkaiden takuu toimii muuten hyvin, ja kestää peräti 5 vuotta valmistusvirheitä koskien.Naapuri vaihtoi jo nastat alle ja firma otti koko setin ja lähetti tehtaalle, takasin tuli kaksi uutta nokialaista vanteille asennetuna, syynä valmistus virhe joka johti renkaan vierintävastuksen olennaiseen muuttumiseen ja renkan epätasaiseen kulumiseen.
Voipi johtua takatukivarren laakereista. Ilmeisesti oikea kuluu nopeammin. Auto soutaa urissa, ratti on vinossa, takaapää saattaa olla jäykkä. Lopuksi renkaat alkavat kulua sisäreunoista ja laakeripesä saattaa vaurioitua rullien kääntyessä poikittain! Välystä saattaa olla vaikea havaita (jos rullat sopivasti poikittain). Vaihda ajoissa!
voisiko takatukivarsien laakerit olla sököt koska autolla on ajettu vain 82 000 km. Ratti on kyllä vinossa. Kokeilin ajaa tien vasenta puolta jolloin puoltaminen muuttui taas toiselle päin tien kallistuksen suuntaan, joskaan puoltaminen ei tuntunut olevan niin voimakasta näin päin. Kun taas ajaa keskiviivan päällä niin auto kulkee melko hyvin suoraan. Liekö sitten VSX-mallin ominaisuus, ohjaustehostin on kuulemma erilainen kuin "vakio"-Xantiassa.