vl-piireissä tulevat näistä ryhmistä
1) poikamiehet ja vanhat piiat
2) ne, jotka ovat jo ison perheen saaneet
3) ne, joille ei luonnollisin menetelmin ole tullut lasta ollenkaan, tai on tullut jostain syystä vain pieni perhe.
Tällaisen havainnon olen tehnyt, pitääkö tämä muiden mielestä paikkansa?
1) poikamiehet ja vanhat piiat
2) ne, jotka ovat jo ison perheen saaneet
3) ne, joille ei luonnollisin menetelmin ole tullut lasta ollenkaan, tai on tullut jostain syystä vain pieni perhe.
Tällaisen havainnon olen tehnyt, pitääkö tämä muiden mielestä paikkansa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joo, järjestyksen vain vaihtaisin päinvastaiseksi.
Lisänä vielä se, että ehkäisystä puhuvat eniten ne, joilla ei siitä ole mitään kokemusta.
Vl:t eivät ole mitään "ehkäisyn vastustajia".
Lasten syntyminen on Jumalan luomistyötä. Monet eivät sitä valitettavasti ymmärrä aikanamme, jolloin ihminen haluaa ja hänellä on "oikeus" päättää kaikesta.
Jumalan lahjoja ne ovat ei-vl-perheeseenkin! Älä vähättele. Ja lahjoja ne ovat vaikka ehkäiseekin. Ehkäisemisessä ei puututa millään tavalla itse luomistyöhön. Ehkäisemisessä on kyse modernista selibaatista, ei luomistyöhön puuttumisesta!
Elämän salaisuus on Jumalan luomistyössä. Tuon luomistyön edellytyksenä on miehen ja naisen välinen sukupuoliyhteys, joka on vapaaehtoinen. Aivan samalla tavalla kuin sukupuoliyhteydessä ei ole pakko olla, niin munasolun ja siittiön ei ole pakko kohdata toisiaan vaikka puolisosta nauttiikin! Paavali opettaa elämään oman vaimon kanssa huoruuden välttämiseksi. Ei mainitse sanallakaan lasten tekemisestä! Ja Paavali hyväksyi selibaatin ja opetti että selibaatti kannattaa keskeyttää "himojen" vuoksi.
Ihme ei ole siinä, että kun aviopuolisot ovay yhdynnässä, niin seurauksena on lapsi (usein pian, joskus hetken kuluttua). Tämä on puhdasta fysiikkaa: kun on riittävän usein, niin todennäköisyys siittiön ja munasolun sopivaan kohtaamiseen lisääntyy. Ja päinvastoin: kun pidättäytyy tai ehkäisee tuo kohtaamisen todennäköisyys laskee. Ihme on siinä, mikä siittiö kohtaa minkäkin munasolun ja ennenkaikkea siinä, että tuon kohtaamisen seurauksena alkaa "itsenäinen" elämä! Muutoinhan nuo molemmat - sekä siittiö että munasolu - olisivat kuolleet.Mutta yhtyessään ne tuottavat runsaan sadon!
Raamattu ei kiellä ehkäisyä. Siksi ihmettelen sitä syvää ja tunteenomaista suhtautumista asiaan. Ehkäsyasia on tabuista suurin. Tällä palstallakin vakionimierkit loistavat poissaolollaan noista ketjuista. Enpä itsekään rohkene asiasta juuri keskustella - edes kotona.
raamattu ei salli ehkäisyä
opetti jo Martti Luther
--Sillä Jumalan sana ei salli ehkäistä, se ei myöskään valehtele, kun se sanoo
"olkaa hedelmälliset ja lisäntykää"( 1.Moos 1,28) Martti Luther valitut teokset III 1983 s.211
Entisten pyhien jäljessä uskomme samoin turvallisesti mitä Jumala sanassaan sanoo.
erehtyväistä ihmistä. Usko Jumalan sanaa.
Raamattu ei kiellä ehkäisyä.
Olkaa hedelmälliset
kun kelpasi Hyndellekin Lutherin lause (mikäli edes oli Lutherin, vähän epäilen)!
Yleensähän kyseisen "entisen pyhän" kirjoitukset eivät Hynden korvasyyhyyn sovi. Luther kun puhdisti uskoa juuri Hynden opettamista omavanhurskauden opeista...
Älkää erehtykö sekoittamaan Hynden oppeja vanhoillislestadiolaisuuteen. Kovin kuulostaa vieraalta. Ja vierasta ääntä lammas säikähtää.
Ihminen voi esittää toivomuksia hormoneilla ja kumilla, mutta jos Jumala haluaa antaa lapsen, eivät nuo keksinnöt vaikuta asiaan niin pätkääkään.
esittää muutenkin, ilman hormoneja ja kumeja.
Me loistamme poissaolollamme ehkäisykeskustelusta siksi, ettemme jaksa jaaritella noin viikon välein samasta asiasta. Siitä jatkuvasti keskustelevat näkyvät jo tietävän kantamme ja osaavat esittää ne perustelut, joilla me kantaamme puolustamme, ja niitähän näissä jaarituksissa pyritään jatkuvasti kumoamaan.
hoituu varmaan mielestäsi ihan toivomuksia esittämällä, ilman lääkkeitä?
Hei. Olen seurannut palastaa jo pitemmän ajan, ja en ole vielä törmännyt kovin hyviin perusteluihin. Se on ollut minulle itse asiassa yllätys. Eikö Raamatusta todellakaan löydy perusteita tähän asiaan. Mielelläni kuulisin vaikka rimpsuna ne kaikki perustelut. Osaisitko sinä perustella?