Muutamasta kielestä

Osaan kyllä googlettaa :)

Delphi, Perl ja Python.

Olen ollut siinä luulossa, että nämä kolme kieltä ovat melko samanlaisia kieliä, onko totta?

Onko joku näistä varmasti kuoleva kieli? Olen kuullut, että tekoälyn ja bioinformatiikan parissa aika paljon käyttävät Pythonia, vai olikokan se nyt Python, miksi näin, mitä etuja Python tarjoaa muihin kieliin nähden?

Delphiä olen joskus kokeillut ohimennen ja pidin tyylistä.

Java ja C ovat hyviä tuttujani, ja pohdinkin, mikä olisi seuraava tuttavuus.

6

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------------

      Delphi on pascalia ja on nopea käännetty kieli yleiskäyttöön.

      Python on tulkattava ja käytännössä hitaampi kieli.
      Perl:ä käytetään palvelimissa.

      • Ketjun aloittaja

        Aivan, aivan. Eli Perl:llä ei tee mitään jos ei jotain palvelin "skriptejä" tee.

        Ja sitten tuosta Pythonista vielä jos joku osaisi tarkemmin sanoa.


      • Ketjun aloittaja kirjoitti:

        Aivan, aivan. Eli Perl:llä ei tee mitään jos ei jotain palvelin "skriptejä" tee.

        Ja sitten tuosta Pythonista vielä jos joku osaisi tarkemmin sanoa.

        Totta kai perlikin kannattaa opetella. Se soveltuu mihin melkein mihin vain eikä vain palvelinpuolelle, vaikka tosin suuri yleisö tapaa perlin lähinnä tuolla web-palveluiden puolella.

        Itse käytän perliä lähinnä erinäisten tietomassojen käsittelyyn (useimmiten tekstimuotoisen), johon perl on suunniteltukin. Toistuviin pikkujuttuihin perl on myös paikallaan. Eri perl-modulien avulla voi tehdä ihan mitä vaan jaksaa vääntää. Kerran tein perlillä graafisen IRC-clientinkin.

        Ja on perlin vääntämisestä maksettukin aikoinaan..


    • tietoa

      >...ovat melko samanlaisia kieliä, onko totta?

      Perl ja Python ovat lähes samanlaisia, Delphi on Pascalia kuten tuossa ylempänä jo kerrottiin ja se on tekniikaltaan täysin erilainen kieli.

      >Onko joku näistä varmasti kuoleva kieli?

      Ei varmastikaan lähimmän 10 vuoden aikana.

      >Olen kuullut, että tekoälyn...

      Olisko pieni sekaannus ja tarkoitat Prologia? Se on edellä mainituista täysin poikkeava kieli jossa varsinaista ohjelman suorituskoodia ei kirjoiteta lainkaan vaan se jää tulkin/kääntäjän kontolle. Sen sijaan kirjoitetaan sääntöjä (Prologin termeinä predikaatteja) jotka ohjaavat suorituksen kulkua.

      >mitä etuja Python tarjoaa muihin kieliin nähden?

      "Python on monipuolinen ohjelmointikieli, jossa on pyritty yksinkertaiseen ja havainnolliseen rakenteeseen."

      http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/python/

      • Ketjun aloittaja

        Tämä selvensi hieman. Saattoipa muuten hyvinkin olla kyseessä prologi tekoälyn kanssa, mutta olikos tämä laajalti mm. bioinformatiikassa käytetty kieli Python.
        Tuntuu oudolta, jos kyseessä on kuitenkin tulkattava kieli.


    • projektit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe