Minkä vanteet sopii micraan?
Siinä kun on nuo harvinaisuudet eli 12 tuuman ja eihän siihen saa enää edes kumeja.
Sunny käsittääkseni sopii, mutta onko muita.
Ei kenelläkään sattuis oleen ylimääräisiä vanteita ja renkaita nurkissaan pks:lla?
Siinä kun on nuo harvinaisuudet eli 12 tuuman ja eihän siihen saa enää edes kumeja.
Sunny käsittääkseni sopii, mutta onko muita.
Ei kenelläkään sattuis oleen ylimääräisiä vanteita ja renkaita nurkissaan pks:lla?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vaihdatin tänään vuoden 93 malliseen Micraani vanhemman mallin renkaat vanteineen.
Mikähän sinulla mättää?
Ei mätä mikään, kuhan etsin 13" vanteita, katsos kun noissa vanhoissa on alkuperäisvanteina 12" ja kuten jo kerroin vaikea löytää niin renkaita.
Minulta jäi Micran vaihdossa yhdet vanteet yli, ovat vain vielä K11:ta myyjällä.
Vanteet olivat 1988 asti 12", sen jälkeen 13". Kyllä noita kumeja pitäisi saada, kysy sinnikkäästi vain eri rengasliikkeistä. Itsellä oli 12" Hankookit talvirenkaina.
Sunnyn, Cherryn yms käytetyt vanteetkin voivat ihan hyvin käydä (tarkemmin ET-lukuja tuntematta :), mutta niissä on liian korkeaprofiiliset kumit yleensä mukana, pitänee vaihtaa pienemmät (eli 155/80R13 -> 155/70R13) että mahtuvat pyörimään lokasuojien alla (edessä ehkä voisi mennäkin?). Ajettavuudelle lisäkorkeus tosin tuskin tekee hyvää.
Viimeksi kun yritin syksyllä ostaa kesärenkaat niin sanottiin että nokia alkaa valmistaan sitä kokoa vasta maaliskuussa.
Nyt talvirenkaita myytiin vaan hinnan perusteella, renkaita ei saa.
Tietysti jossakin pienemmässä voisi olla vanhaa varastoa tms. mutta kysyin vianoorista.
Siksipä olen ajatellut 13" vanteita jos se helpottaisi asiaa.
Toisaalta taas taidan hävittää koko nykivän kotteron p¤%&¤#e.
Anteeksi ruma sama mutta kun jo pikkusen keittää ;-)
Vianor on Nokian renkaiden "virallinen" myyjä, ei niiltä taida löytyä sellaisia merkkejä jotka käy noihin pikkujapskeihin. Kysyhän siis muualtakin.
Voit tietysti hurauttaa vanneliikkeeseen ja kysyä käytettyjä 13" Nissan-vanteita, kyllä ne sellaiset hädässä olevalle naiselle jostain varaston perältä löytää :-)
Keltaista pörssiä kun webistä katsoin, niin rengasosastolla oli myynnissä montakin Micran rengassarjaa:
NASTARENAKAAT hyvät, 145/80, Nissan Micran, h., Lahti
NASTARENKAAT 145 R 12 Nokian Hakkapeliitta, pintaa n. 6 mm. Yhden talven ajettu, Nissan Micran peltivanteilla. H., Tampere
NISSAN MICRAN VANTEET alkuperäiset, kuin uudet, h., Pernaja
NASTARENKAAT 155 / 12, Micran vanteilla, h., Kirkkonummi
NISSAN MICRAN NASTARENKAAT Hakkapeliitta 1, 155/70 x 13, hyvät, peltivant. jako 4 x 100. H. 110e/tarj., Somero
NASTARENKAAT koko 155 / 12 Nissan Micran vanteilla. H., Helsinki
NASTARENKAAT 4 kpl, Suxzuki Alton vanteilla, hyvät, hp. 70e sekä Nissan Micran talvirenk., 4 kpl, h. 60e., Helsinki
En oikein osaa pörssistä katsoa kun tuntuu että ne on aina huitsinnevadassa, mutta pitää alkaa seuraan ja käydä muissakin rengasliikkeissä.
Ehkä romuttamo olisi helpoin paikka, en vaan tiedä veiskö vai hakisko :-)
Subject: M:Micran (-89) vanteet talvirenkailla (Hki)
Newsgroups: sfnet.tori.myydaan.menopelit
Eli 13" vanteilla 155/70R13 Michelin Ivalot. Pintaa n. puolet jäljellä ja
nastoja löytyy, mutta renkaat 3 tai 4 vuotta vanhat.
hp. 65e
0400-728859 /Jyrki
Tämä jos mikään osoittaa jälleen kerran että micralla ajavat tai ajaneet ovat tosi mukavia ihmisiä :-)
Täytyyhän sitä "kohtalotovereita" (etenkin naispuolisia) koettaa jelpata :-)
Nyt kun "ensirakkaus" on myyty, niin pitäisi miettiä, että mitähän seuraavaksi. Ehkä uudempi Micra, Super S tai jotain =)
Siinäpä sitä on miettimistä, itse tänään katselin yhden liikkeen pihalla autoja ja vaikea on päättää merkkiä saati mallia.
Toisaalta tekisi mieli hiukan isompaa ja turvallisempaa, mutta en sitten tiedä.
Ei minun muuten tarvitsis vaihtoa miettiä, mutta kun siihen nykimiseen ei löydy syytä!
Nykiminen saattaa olla väärä termi, tempomista se lähinnä on.
Hajoaa muualta tuolla nykimisellä, näin minä ajattelin, tiedä sitten.
On se omituinen vika, en tiedä mitä vielä kokeilis tai mitä korjaamoa, onko sähkövika vai muualla.
Tekisi mieli kirota :-)
Tiedän sopivan korjaamon, ota yhteys sähköpostilla:
[email protected]