Jasper Ankka ja Helsinki

Tikka

Jasper heräsi lumihangesta varhaisena helmikuun maanantaiaamuna suoraan hänen vakiokapakkansa edestä. Aurinko oli ehtinyt hieman jo nousta mutta se ei tätä ankkaa haitannut. Tai haittasihan se, hänellä kun oli krapula.
"Mtäh? mithäs kello on?" Jasper mumisi itsekseen raottaen punaisen paidan hihaansa.
"Mitä?! Mis mun rolex on????" Hän hätääntyi ja vilkuili ympäriinsä.
"Ai niin, olinpa typerä. Eihän minulla ole rolexia!" Hän naurahti ja nousi vaivalloisesti ylös.
"Ja nyt baariin!" Hän julisti innokkaasti.
Pettymys oli kuitenkin kova. Lasiovessa kun luki seuraavaa:

Joken baari
Avoinna ma-pe klo. 19.00-6.00
la-su klo. 20.00-6.00

"Eiiii!!! Mitäs pelleilyä tämä nyt on?!" Jasper kauhisteli suu auki ammottaen kuin hammaslääkärin potilaalla.
Hän kuitenkin päätti ryhdistäytyä ja alkoi marssia urheasti alaspäin kaartuvaa katua pitkin.
"Kyllä minä vielä avonaisen baarin löydän. Tämähän on Hesa!" Hän ylpeili nokka pystyssä.
15 min. kuluttua hän ei ollut kuitenkaan löytänyt yhtäkään aukiolevaa kapakkaa vaikka oli kuinka etsinyt ja katsellut.
"Mikä tätä maailmaa riivaa?!" Jasper huusi tuohtuneena. Hänen vieressään oleva pummi mutisi jotain selittämätöntä. Kadulla kulkevat ihmiset katsoivat häntä vieroksuen.
"Hmm... vai pitäisiköhän hankkia töitä?" Hän ajatteli.
Jasper tallusteli työnhakutoimistoon.

Huom! Teen tähän pian jatkoa. Arvosteluja otetaan ilomielin vastaan!

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tikka

      Työnhakutoimisto oli siisti ja sen lattiaa alusti vihreä kokolattiamatto. Jasper astui sisään oven kilahduksen saattelemana.
      ”Huomenta arvon rouva! Täältäkös niitä töitä sai?” Hän kysyi suuren pöydän päässä istuvalta naiselta tuoden räpylöidensä mukana melkoisen määrän lunta sisään…………
      ”Sai sai, kunhan vain on hyvät paperit.” Nainen vastasi viitoten häntä menemään neuvontaan.
      ”Paperit? En minä ole ollut StoraEnsolla töissä. Toisaalta saahan niitä Tiimaristakin…” Jasper hymäili ja meni naisen viittomaan suuntaan. Samalla hän nappasi pyöreässä pöydässä nököttävästä lasimaljasta banaanin.
      ”Auts! On teillä kovat purtavat kun hampaatkin irtoavat!” Jasper valitti.
      ”Ne ovat tekohedelmiä.” Neuvojan paikalla istuva miesvirkailija sanoi ottaen sinisen kansion esiin.
      Virkailija ja Jasper kävivät kovaa ja pitkää keskustelua keskenään. Kysymyksiä sateli kuin saavista kaataen ja Jasper vastaili mitä osasi. Koska hänellä ei ollut kuitenkaan minkäänlaisia papereita mukana ja vastaukset olivat yhtä huttua, sai hän väliaikaisesti postinkantajan pestin.
      ”Nyt rikastun!” Jasper intoili.
      ”Noo, ei siitä kyllä aivan ruhtinaallista palkkaa saa, mutta palkkaa kuitenkin.” Virkailija totesi ja piti hermovapaata loppupäivän.

      Ulkona Jasper silmäili toimistosta saamaansa lappua jossa oli työn ohjeita ym.
      ”Tämä on helppo nakki!” Hän tuumasi ja hyppäsi sattumoisin ohikulkevaan ratikkaan.
      ”Yhtiömme olisi iloinen, jos herra käyttäisi seuraavalla kerralla ovea ja viitsisi odottaa myös että ajoneuvo pysähtyy niin kuin muutkin kansalaiset tekevät.” Kuljettaja huomautti ikkunasta sisään loikanneelle Jasperille hieman tiukkaan sävyyn.
      ” Juu, mutta kapitalistisessa valtiossa rikkaudet eivät odota haalijaansa ja kuten sanottu, vain nopeimmat pärjäävät sillä se on luonnon laki!” Jasper selitti ja etsi istumapaikan. Ihmiset katsoivat häntä taas vieroksuen. Kuljettaja ajatteli:
      ”Kaikenlaisia sorsia täälläkin ravaa!”
      Jasper alkoi lukea vaunun lattialta löytämäänsä Seiskaa.
      ”Kiva, juonipaljastuksia Lostista!” Hän hymähteli.
      Muutaman vartin kuluttua raitiovaunu tuli Mannerheimintielle kulkien Postilaitoksen varrelta.
      ”Päätepysäkki!” Jasper huusi vetäen hätäjarrusta jolloin kulkuneuvo pysähtyi. Jarrut hajosivat ja kytkin jumittui.
      ”Ja nyt rikastumaan!” Hän huusi ja hyppäsi pois raitsikasta, tällä kertaa oven kautta.
      Tullessaan postilaitokseen Jasper istahti aulan penkille odottamaan vuoroaan. Ilokseen hän huomasi myös unohtaneensa Seiskan kouriinsa ja alkoi innokkaasti selaamaan lehteä. Pian hän sai kutsun tulla työnantajan pakeille. Jasper sai ensitöikseen jakaa mainospostia omakotitaloihin.
      ”Ensimmäinen virallinen työpaikkani ja lisäksi helppo!” Hän riemuitsi astuessaan laitoksesta ulos iso ruskea laukku olkapäällään.
      ”Pyh, tyypillisiä Helsinkiläisiä kun eivät osaa edes raitsikoilla ajaa ilman että joutuvat ruuhkaan!” Jasper mutisi katsoen paheksuvasti pitenevää raitiovaunujonoa jonka etupäässä tönötti jostain syystä täysin liikkumaton raitsikka jonka kuljettaja kiroili äkäisesti.
      ”Omakotitalo…. mikäs se sellainen on?” Jasper mietiskeli työnantajan ohjeet mielessään, sillä hän oli asunut koko ikänsä kerrostalossa.

      Lisää jatkoa on tulossa. Tätäkin saa sitten arvostella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      78
      3037
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1157
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      819
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe