Oon hankkimassa max 600 eurolla uutta pöytäkonetta joka tulisi sisältää kaiken mahd. näytöstä näppäimistöön. Yritän tuossa selailla viisaana noita firmojen konepaketteja.. ja vastaan tulee esim. kumpi on paree --> amd vai intel ja sit tosta et jos se on amd niin kumpi on paree duron vai athlon, ja mitä eroo niillä on jne. Millanen emopitää olla jne.. Olisko jollaki joku tyhjentävä vastaus/ ehdotus konepakettiin. otan mielelläni ideoita vastaan.
Helekutti ku on vaikeeta
plaah
9413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noi voi olla enemmänkin makuasioita kumpi parempi jne.
Voi olla ettet tuolla rahalla saa paljon valikoida koneesi komponentteja vaan joudut valitsemaan halvimmasta päästä.
..se suoritin. Molempi parempi kaikissa noissa, paitsi hinnoissa.
;-)
Tässä olisi paketti, hinnaltaan edullinen. Näytönohjain uusiksi (pakettiin kuuluva ei very good), ota yhteys www.comeng.fi. Sijaitsee Klaukkalassa. Olemme itse koonneet vuosien varrella pakumme tästä liikkeestä ja niiden takuu kestää pidempäänkin kuin takavalojen hehku.
AMD DURON 1300 MHz kokoonpano _450 €_:
ATX Miditorni 300 W Power (CE)
AMD DURON 1300 MHZ prosessori
128 MT SDRAM keskusmuistia
40 GT kovalevy, Quantum/Seagate
INTEGROITU 16 MT näytönohjain
PROSESSORITUKI xp 2200 , MUISTI 750 MT
1,44 MT levykeasema, Panasonic
CD-rom asema 52 x , SAMSUNG
AGP 4 X TUKI KAIKILLE 3D KIIHDYTTIMILLE
2 x fast UART sarjaporttia
Kirjoitinportti äänipiirit 10 / 100 VERKKO
2 x USB porttia
Takuu 1 vuosi, kovalevyllä 3 vuotta.
Vaikutti ihan jepulis koneelta. Ainaki lukemien perusteella?! Mitäs mieltä muut immeiset on moisesta? Kenties tuon prosessorin vois vaihtaa Athloniin ja näytönohjaimen parempaan niin alkais olla paketti kuosissa? Vaiko häkö?
Maksaa tietty enemmän, jos Athlonin siihen haluut. Mutta sitten se olisikin jo jotain. Täss vielä yksi vaihtoehto; siinäkin on paska näytönohjain, joka kannattaa vaihtaa: (osoite on edelleen www.comeng.fi)
ATX Miditorni 300 W Power (CE)
Emolevyllä 6 1 korttipaikkaa!
128 MT SDRAMkeskusmuistia
40 GT kovalevy, Quantum/Seagate
S3 Virge 8 MT näytönohjain
PROSESSORI PÄIVITETTÄVISSÄ xp 2500 JA MUISTI 1500 MT:UUN
1,44 MT levykeasema, Panasonic
CD-rom asema 52 x, Samsung
AGP 4 X TUKI KAIKILLE 3D KIIHDYTTIMILLE
2 x fast UART sarjaporttia
Kirjoitinportti äänipiirit
2 x USB porttia
Takuu 1 vuosi, kovalevyllä 3 vuotta.
Tuoki vaikutti mukavalta. Mahdatko olla kyseisessä paikassa duunissa ;) Täytyy vielä vähä vertailla ja ottaa selvää, mut kiitokset vihjeistä. Oli ihan rahan arvoiset?! :)
En ole kyseisessä lafkassa töissä. On hyviä kokemuksia tästä firmasta, se missä oon duunissa on hommannut koneet sieltä.Tää viimeksi mainittu kokoonpano on 500€.
http://mikrokioski.com:sta löytyy
-AMD 1200 Duron
-17" SVGA näyttö
-256M keskusmuisti
-40 Gt kiintolevy
-SONY 52*CD asema
-äänikortti
-10/100 verkkokortti
-ATX medium
-1,44 levykeasema
-64M näytönohjain
-rullahiiri, hiirimatto
-Keysonic näppäimistö
-tarvittavat kaapelit
600 €
...näyttökin samaan hintaan. Täytyypä käydä sivuilla, Kiitti informaatiosta!