Vai positiivisuutta

Kun kolottaa ja väsyttää. Kun pitäisi hakea apteekista lääkettä mutta ei ole oikein rahaa. Pihalla on lumikinoksia mutta selkää särkee eikä jaksa kolata. Ja sitten lukee miten saa kaiken maailman tukia senkun hakee, ja kun hakee
niin on liian iso eläke. Ja sen jälkeen lukee nauruterapeutista ja miten pitää olla hirveän positiivinen ja tsempata aina vaan. Jaksaako sitä?
10793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

olen itse yrittänyt löytää iloja pienistä asioista. Luulen, että raskaat ja ikävät asiat valtaavat vielä suuremman tilan elämässä, ellei yritä välillä nähdä edes jotain hyvää. Aina asiat voisivat olla vielä huonommin ja aina löytyy jotain hyvää, kun jaksaa etsiä.

Mietipä, mitä hyvää sinulla on.

Nauru on terapeuttista, hieroo kuulemma sopivasti sisäelimiä ja edistää terveyttä. Oma hupsu huumorintajuni ja nauraminen ovat helpottaneet monesti elämää ikävien asioiden keskellä. Tuntuu, että jaksaisi paremmin.

Toisaalta kunnon itkua ja itsesäälissä kieriskelyä ei mikään voita. Sitäkin pitää välillä harrastaa, kun ei vaan pysähdy liian pitkäksi aikaa.

Oletko muuten kokeillut pyytää apua lumen kolaamiseen? Joskus hämmästyy kuinka ystävällisesti ihmiset auttavat, jos huomaa pyytää. Itse yritän aina välillä antaa heille siihen tilaisuuden. ;) Aina ei tietysti apua ole saatavilla.

Äänestä

elämästä vaik syän märkänis, eikös se joku ole niin sanonutkin.
Täytyy myöntää et kyllä niitä vaikeitakin päiviä on väliin esissä mut ohitse on mentävä.
Onneksi on hyvä naapuri joka käy traktorilla tuuppaamassa lumet jos enempi tulee ja itse käyn joskus aina jelppaamassa häntä kun hän apua tarvitsee et vuorovierain niin hyvin toimii ainakin vielä :))

Äänestä

Nautin omasta ajastani vaikka kahvikupin ääressä kirjaa lukien. Hienoa, kun ei ole kiire mihinkään ja lumityön voi tehdä mahdollisimman pieneltä alalta. Nauti pienistä asioista, mitä sinulla on.

Äänestä

joka auttaisi,lumenluonnissa ja sitten pieni juttutuokio paljon voi auttaa.Kyllä on tosi tukia hakiessa,ei omaisuutta saa olla,eikä tuloja minkään verran.

Äänestä

Koeta kuitenkin jaksaa, vaikka nyt tuntuu vaikealta. Vaikeiden aikojen jälkeen sitten kyllä saattavat pienetkin asiat saada mielen hyväksi, semmoiset joihin ei ennemmin ole tullut kiinnittäneeksi ollenkaan huomiota. Toivottavasti löydät elämästäsi pieniä ilonaiheita. Pian tulee kesä ja valoisa ja helpompi olo. Tosin kevät on monille vuoden vaikeinta aikaa, kun valo vasta lisääntyy. Itselleni syksyn synkät taas ovat kurjia.
Odotellaan kesää ja kesän vihreyttä. Voimia sinulle!

Äänestä

olla kauankin sellaisessa tlossa missä on lumityöt.Meillä on kyllästytty ainaiseen lumen työtämisee,siirryttiin oskkeeseen.

Saattaahan kolatessa pienet vaivat kadotakkin.

Lääkket ovat kyllä kalliita. Eikö ole 500e,katto lääkeostoihin.

Äänestä
  • jääpi pienet vaivat, ilman raikas talven taival.
    Lunta kun kolalla työntää saan, päivä kirkas porottaa.
    Huomiseen siis huolet heitän, nutun kun päällein heitän. Kaamos kauas mielest heitän, posket kun punaan peität.
    Sauna lämmin odottaa, luoksein ahkeraa uurastajaa. :))

    Äänestä

Ei aina naurata ei.Pelko hiipii väkisinkin mieleen kun on joutunut erilaisiin tutkimuksiin eikä tiedä mitä tästä vielä seuraa.Välillä on tippa silmässä,välillä ryhdistäydyn hiihtolenkille ja ajattelen:Elänpä tässä vieläkin ja jaloilleni nousen vaikka pahuuttani.

Äänestä
  • toivotan sinulle sillä jokainen aamu on uusi kun silmät avataan tietää silloin et elän vielä.
    On ihanaa kun päivä pitenee ja aurinko lämmittää ja kohta taas maa viheriöi, linnut saapuu ja laulu raikuu sitä odotan taasen :))

    Äänestä

  • pohpoika kirjoitti:

    toivotan sinulle sillä jokainen aamu on uusi kun silmät avataan tietää silloin et elän vielä.
    On ihanaa kun päivä pitenee ja aurinko lämmittää ja kohta taas maa viheriöi, linnut saapuu ja laulu raikuu sitä odotan taasen :))

    kun eilen katsoin tv,ohjelman.Sieltä missä syötiin kaikkea rottia sammakoita ja se sika joka söi kaikki jätökset.Yöllä heräsin kun voin siitä pahoin mitä näin tv,ssä.

    Tämä ei liittynyt aiheeseen muuten kun että pahaa mieltä tulee tv,ohjelmistakin.
    Pitää itselle pitää sensuuri mitä katsoo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökin muija kirjoitti:

Kun kolottaa ja väsyttää. Kun pitäisi hakea apteekista lääkettä mutta ei ole oikein rahaa. Pihalla on lumikinoksia mutta selkää särkee eikä jaksa kolata. Ja sitten lukee miten saa kaiken maailman tukia senkun hakee, ja kun hakee
niin on liian iso eläke. Ja sen jälkeen lukee nauruterapeutista ja miten pitää olla hirveän positiivinen ja tsempata aina vaan. Jaksaako sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu