saunalahden

sähkärit

Minulla on sauniksen sähkäri ja aina pari vuotta menee ok ja sitten ykskaks alkaa roskaa tulla. Torstaina tuli yksi kalastelija, ja perjantaina sitten rysähti 123 kpl. En tiedä vaikuttaako sähkärin alkuosan yksi sanainen osa esim. [email protected] joka minullakin on. Siinä vastaanottajan kohdalla oli muitakin samanlaisia lyhyita osoitteita. No, nyt otin käyttöön pisteen ja pitkän alkuosan kattoo kuin käy. Vaikuttaako se että lukee outlookissa tai webissä että roskaajat osuvat paremmin tuohon outlookkiin?

2

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ramppa

      Avasitko sen "kalastelijan".
      Jos noita avaa, niin tieto menee lähettäjälle samantien, eikä se kysele että kuitataanko.
      Toinen varma keino sen spämmin saamiseksi on klikata sitä unsubscribe-linkkiä, silloinhan itse ilmoitat, että viesti on tullut toimivaan osoitteeseen ja käyttäjä vielä lukeekin postinsa.

      Ei sillä lukutavalla tai sähkäriohjelmalla taida olla paljoakaan merkitystä, osoite se on joka jyllää.

      Ne osoitteet menee monella tavalla spämmäreille, esim jotkut virukset laittavat "paketteja" kotiin, jossa on Outlookin osoitekirja liitteenä ja sitten kalastelua; kootaan vaan kullekin kielialuelle yleisiä nimiä
      [email protected]
      [email protected]
      jne.
      Noista sitten tietokone tekee muutaman satatuhatta eri yhdistelmää ja laittaa jonkinlaisen testiviestin ja sitten ne, joista ei tule väärän osoitteen bumerangia, liitetään listoihin.
      Webbisivut ovat hyviä osoitelähteitä, kotisivut tai keskustelupalstat.
      Nettipostikortit, postituslistat jne.
      Itselläni on tullut jonkinverran spämmiä jopa tyttären osoitteeseen, jota ei ole siis taatusti kukaan käyttänyt. Tuli vaan laitettua se liittymän mukana, kun noita osoitteita sai samaan hintaan useamman, mutta kun se likka käyttää Hotmailia. Se on sitä [email protected] muotoa ja kumpikaan ei ole nimistöissä niitä yleisimpiä.

      Jos lähtee tuohon osoitteenmuutoslinjalle, niin saattaapi olla, että niitä osoitteita saa vaihtaa vähän väliä. Roskapostiin on olemassa tosi tehokkaita suodattimia ja vielä ihan vapaasti ja ihan luvalla ilmaiseksi. Toimivat Pop-posteissa, ei siis webbimaileissa kuten Hotmail.

      Tässä pari

      http://www.spamihilator.com/
      http://keir.net/k9.html


      Ja jos ei ole iham fakkiutunut siihen Outlookiin, niin Mozilla Thunderbirdissä on oma oppiva spämmisuodatin.

      http://www.mozilla.com/thunderbird/releases/1.5.html

      • opastuksesta

        Olen todennut että sähkärin lopetus on järkevämpää kun sen postin määrä nousee yli sadan tai enemmän. Vanhassa koneessa oli spamohjelma -hyvähän se on jos tulee muutamia. Nytkin tämä nykyinen on ollut puhtaana pari vuotta. Näköjään tänään ei ole tullut yhtään roskaa oliko lie yksi erä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      274
      17653
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12542
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5263
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3189
    Aihe