niin..oon miettiny hankki 940 2.3 litran koneella.ja automaatti..kyselisin et kuinkahan paljon auto mahtaisi viedä polttoainetta?..käyttäjiä varmaan löytyy..millanens auto muuten on..
940 kulutus
mike
4601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se toimiva peli on. Autolla pitäisi päästä yli 500 000 km ilman ongelmia. Tietysti normaalihuollot pitää hoitaa. Jos koppa on hyvä niin siitä vaan.Kulutus on 9-13l/100km ajotavasta riippuen. Koko ajan pultti pohjassa saa menemään 16l/100 kokeilin käymällä Turkissa. Se oli kunnon lenkki.
Mulla on vm. 1991 2,3 litrainen farmari 940, ajettu 260 000 km. Kesällä vie 7,5 - 8,5 työmatka-ajossa, talvella litran enemmän. Tosin mulla on manuaali, vakionopeussäädin ja en revittele. Työmatka on 3 km katua (kahdet valot), 7 km maantietä, 30 km moottoritietä ja lopuksi 10 km katuajoa (8 liikennevaloa aina tukossa). Eli suuntaansa 50 km. Ei paha, tuskin se automaatti vaatii 1/2 litraa lisää enemmän.
Minulla on -93 2.3 945 85 KW manuaali(ajettu nyt 145 tkm) ja menee aika tasaisesti 10 l/100 km (kesäajoa ollut). Sekalaista ajoa, etupäässä mökille (300 km/vko) hieman työmatka-ajoa (n. 30 km/vko kaupunkiajoa). Mökkiajosta vain n. 70 km moottoritietä ja sitten loput muuta asfaltitietä. En malta oikein alle 120 km/h ajella moottoritiellä.
Kannattaisiko jotain säädättää? Tuntuu muuten kone
olevan hyvässä kunnossa. Taitaa esim. Kaasutin-
ekspertillä käynti maksaa sen verran että
saa kauan kerätä takaisin säästyneitä litroja.
Ari
940 bensa -96, matalapaineturbo 2,3 manuaali
Kesällä kaupunki 10-11 / maantie 9
talvella kaupunki 11-12 / maantie 9-10
Ajotavasta riippuen joskus hieman noita vähemmän tai enemmän.
Aiempi auto BMW 520iA -88. Volvo on kyllä ihan eri tyyppinen auto ajaa mutta oli todella miellyttävä yllätys, ainaski meidän perhe 'tykkää'. Vakaata kyytiä.