EFEXOR

Onko kokemusta ko lääkkeestä. Haluaisin tieää millaisia oireita teillä oli ennen lääkitystä ja kauanko kesti että Efexor auttoi? Entäpä sivuvaikutukset??
52357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

palstalla (300mg/vrk)

Äänestä

Efexor käytössä vuosia sitten. Se ei tehonnut vaikka annos oli suurin mihin lääkäri uskalsi nostaa. Käytin lääkettä n. vuoden, ja sitten lopetin, koska siitä ei ollut ollut mitään hyötyä, ainoastaan haittoja: nimittäin erittäin voimakasta hikoilua! Liian kauan pidin lääkettä käytössä, olisi pitänyt lopettaa ja vaihtaa paljon aikaisemmin. Toivottavasti Efexor sopii jollekin toiselle, minulle se ei sopinut - mutta jokaisellahan on erilaiset aivot...

Äänestä
  • Sinulle määrättiin efexor? Siis mikä oli päällimmäinen oire tai sairaus mihin se määrättiin?

    Äänestä

Mä käytin Efexoria reilu puolivuotta ja pari kuukautta suurinta annosta lääkärin mukaan eli 300mg.

Itse en kokenut Efexorista mitään apua, ainoastaan sivuvaikutuksia eli hikoilua, suun kuivumista, poissaolevuutta, sekavuutta, tunteettomuutta eli mikään ei tuntunut oikeen miltään ei ilot eikä surut.

Vieroitusoireet lääkkeestä oli kamalat, itkin ja tärisin ja pelkäsin aivan kaikkea.

Nyt, kun vieroitusoireet ovat menneet ohitse elämä hymyilee taas ja tunnen iloa ja surua ja tuntuu etten katso usvan takaa muiden elämää vaan itse olen osallisena myös siihen.

Käytin Efexoria vaikeaan masennukseen, tällä hetkellä mulla ei ole mitään lääkkeitä, vaikka lääkäri lähes pakottamalla pakotti, että kyllä mun jotain pitäis käyttää, että saatetaan katsoa hoitovirheeksi, jos en syö jotain lääkettä vaikkei siitä apua olisikaan.

Äänestä

Efexor Depot erittäin hyvin. Olin siihen 100%tyytyväinen. Nyt olen lopettanutlääkkeen käytön, mutta täytyy sanoa,että kaipaan välillä takaisin Efexor-aikaan... Kaikki ahdistus oli poissa ja olin tyytyväinen, vaikka mitään suuria tunteita en kokenutkaan. Kaksi viikkoa aluksi oksetti minulla, sitten alkoi lääke vaikuttaa, eli itkuisuus ja ahdistus hävisivät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ppp kirjoitti:

Onko kokemusta ko lääkkeestä. Haluaisin tieää millaisia oireita teillä oli ennen lääkitystä ja kauanko kesti että Efexor auttoi? Entäpä sivuvaikutukset??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu