Anna-Liisa Enkovaara on pitänyt esitelmän luontaistuotteista Skepsis ry:n tilaisuudessa. Selostus esitelmästä ja kommentteja nähtävissä tässä blogissa. Enkovaaralla ei taida olla käytännön kokemusta aiheesta, josta hän esitelmöi, mutta sitäkin enemmän negatiivisia epäluuloja.
http://veteraaniurheilija.blogspot.com
http://veteraaniurheilija.blogspot.com
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä kun niin mahdottomasti täällä kehtuuttiin, jollain palstalla. Mutta olipa aika mitään sanomaton kirja. Ei ainakaan liialla tiedolla pilattu. Lyhyt yhteenveto lähinnä.
Enkovaaran jutut sopivat hyvin Skepsis ry:lle. Muut eivät tiiä mittää ku mie ja meiän kopla. Ironia ja ylimielisyys muita tutkimusaloja kuten homeopatiaa kohtaan käyvät lankeemuksen edellä. Skepsiksen jäseniltä ja yhdistyksen luennoitsijoilta näyttäisi unohtuneen repertuaaristaan kaksi sanaa: en tiedä. Kun tietää, että eurooppalaisista kasveista ei enää mitään tietämisen arvoista löydy, tietämisen huippu on saavutettu. Enää puuttuu vain palkinto. Mikähän se tänä vuonna mahtaisi olla ja millä nimikkeellä?
Omakohtaiset kokemukseni skepoista ovat pääosin negatiivisia, vaikka onneksi jotain positiivisia esimerkkejäkin löytyy. Valitettavasti useimmille heistä skepsismi on eräänlainen uskonto, jonka mukaan kaikki mistä ei tiedetä tai mitkä muuten vaan kuullostvat huuhaalta ovat sitä. Jos joku kykenee aukottomasti perustelemaan jonkun asian todeksi, siihen tuhahdetaan silti väheksyvästi, tai esimerkiksi poistetaan kyseinen kiusallin juttu kokonaan esim. skeptikoiden keskustelupalstalta.
Tässä yksi esimerkki:
http://keskustelu.skepsis.fi/html/KeskusteluViesti.asp?ViestiID=184468
Kuten huomaat, kyseiseen viestii ei vastattu. Syy: Koko viestiketju poistettiin välittömästi palstalta, vaikka mitään perusteluja tälle poistamiselle ei ollut (tai ehkä perusteluna oli se, että olin jo aiemmissa keskusteluissa saattanut muutaman skepon hyvin noloon asemaan). No, jouduin sitten aloittamaan uuden keskustelun otsikolla: "Miksi otsoniterapiakeskustelua sensuroidaan tällä palstalla?"
Keskustelu löytyy tuolta:
http://keskustelu.skepsis.fi/html/Keskustelu.asp?PuuID=184844
Kuvannee jonkin verran sitä argumentointikykyä, johon muutamat skeptikot tositilanteessa kykenevät.
Terv. Miika
Enkovaarasta viis, linkki oli aivan mahtava. Roikuin noilla sivuilla 3 tuntia ja ehdin ilmeisesti lukea vain murto-osan sivujen tiedoista!!! Ehdottomasti pätevä sivusto.
Kyseinen eläkeläisrouva kuuluu kiertävän ympäri Suomea mollaamassa luontaistuotteita. Jos kuulette hänen tulevan paikkakunnalle, menkää joukolla kuulemaan, pyytäkää puheenvuoro ja kertokaa omista kokemuksistane luontaistuotteiden käytöstä. Enkovaara on ilmeisesti lääketeollisuuden kustantamalla lahjekiertueella. Teollisuus on kai hermostunut siitä, että ihmiset hoitavat itseään myös lääkkeittä. Kaikkien kun pitäisi syödä vähintään viittä eri lääkettä, mieluummin kymmentä (moni jo syökin). Kehottihan Pekka Puskakin Ilkka-lehdessä ihmisiä lopettamaan vitamiinien syönnin ja ostamaan näin säästyneillä rahoilla "oikeita lääkkeitä". Onneksi lehti julkaisi Mika Rönkön hienon vastineen.