madhavalle

mikko nieminen

terve sinulle madhava.minun nimeni on mikko nieminen.kuinka ollakkaan sain joululahjaksi siskoltani kirjan,joka kertoo idän uskonnoista.kirjan on kustantanut gummerus.kirja kertoo hindulaisuudesta,buddhalaisuudesta,kungfutselaisuus,taolaisuus,shintolaisuudesta.olen tässä vähän aloitellut,ja päässyt vaiheeseen jossa kerrotaan elämän neljästä vaiheesta.elämän kiertokulkuun liittyvät pyhät toimitukset[samskara]alkavat seromonioista,jotka suoritetaan nimen antamisen,ensimmäisen imetyksen ja lukutaidon opettamisen yhteydessä.nämä ja muut samskarat kuuluvat myös ulkoisina muotoina kasvatukseen ja sosiaalistumisprosessiin,jonka edistyessä nuoret miehet ja naiset kypsyvät ottamaan yhä enemmän vastuuta perheen ja yhteiskunnan piirissä.kunkin riitin tarkoituksena on antaa ihmiselle kyky selviytyä hyvin seuraavasta elämän vaiheesta,ja riittiin sisältyy aina jonkinasteinen sovitus joidenkin jumalien kanssa sekä syntien anteeksianto.kolmeen ylimpään yhteiskuntaluokkaan.brahmana.kshatriya.ja vaishya luokkiin kuuluvilla pojilla on vanhastaan ollut oikeus ja velvollisuus läpikäydä riitti,josta käytetään nimitystä upanayana samskara.tämän initiaatioriitin jälkeen heitä nimitetään"kahdesti syntyneiksi",ja he saavat pitää vaatteissaan pyhää lankaa.joka osoittaa heidän asemansa.kertoisitko vähän lisää tästä upanayana samskarasta.mitä sillä tarkoitetaan,ja mitä siinä tehdään.voiko kuka tahansa saada sen.jopa minäkin?toinen kysymykseni olisi.kävelin kadulla ja kuulin äänen, mies puolinen henkilö huusi minulle,kaikki on vain armoa.olen miettinyt tätä asiaa paljon eri näkökulmista.joten kysyn teiltä hindulaisilta.millä tavalla teillä suhtaudutaan tähän armo käsitteeseen.onko kaikki niin sanotusti armoa niin hyvät kuin negatiiviset asiat vai onko se karman mukasta.

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madhava

      Tervehdys myös sinulle. Ennen kun sen pidemmälle vastailen, pieni selvennys. Kirjoittelit olevasi Mikko Nieminen, toisessa topikissa olit Saara. Ihan vaan, että tiedän kenelle tässä kirjoitellaan, jottako on Mikko vai Saara.

      • mikko nieminen

        kyllä olen joutunut käyttämään peite nimeä.koneella on monta käyttäjää.


      • Mikolle
        mikko nieminen kirjoitti:

        kyllä olen joutunut käyttämään peite nimeä.koneella on monta käyttäjää.

        Brahmana kysymykseen.Sellaista henkilöä ,jota Veeda viisauden sijasta viehättävät maalliset asiat,ei voida kutsua bramiiniksi,vaikka hän olisikin bramiini isän-jälkeläinen tai kuuluisi muuten bramiiniperheeseen.

        Bramiini-isä ei tee jälkeläisestä bramiinia.Bramiinin tärkein ominaisuus on hänen mieltymyksensä Veeda viisauteen.

        Veeda-kirjojen paikka on Herran suussa,ja näin ollen kaikki ne,joita Veeda viisaus kiehtoo,sijaitsevat varmasti Herran suussa ja ovat bramiineja.

        Mieltymys Veeda-viisauteen ei myöskään ole minkään kastin tai yhteisön yksinoikeus.Minkä tahansa perheen jälkeläinen missä tahansa voi viehättyä Veeda viisauteen,mikä tekee hänestä todellisen bramiinin. (Srimad-Bhagavatam) Toivottavasti tämä vastasi uteliaisuuteesi.

        Ja hyvää kevättä kaikille,toivoo temppeli bhakta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe