BMW R1100R

Jarppi1.3

Olen ostamassa R1100R:ää. Vuosimallia -94 ja ajettu reilut 20tkm. Pitäisi olla huoltohistoria tiedossa ja kaikinpuolin ainakin kuvissa todella helmen näköinen.

Onkohan kyseisessä pyörämallissa minkalaisia tyyppivikoja?
Olen joskus lukenut vaihdelaatikkovioista mutta luulisi niiden olevan korjatut tuon ikäisestä pelistä..

Näin talviaikaan kun ostelee pyörää niin ei voi koeajaa ja todeta pyörän toimivuutta. Pyörä on myynnissä yksityisellä.

Valaiskaahan BMW-tietäjät minkälainen peli R1100R olisi!

*Kiittää ja kumartaa*

10

3837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • el_lupo
    • das GS

      tuskin pitää paikkansa. 11 ajokautta takana ja 20tkm - kukaan ei aja Bemulla niin vähän. Toi määrä kertyy keskimäärin kahdessa kaudessa. Jos ei ole aukotonta huoltohistoriaa - unohda. Laatikko ongelmia oli esisarjan pyörissä ja ne korjattiin takuuna. Nopeusmittari/Matkamittari vikojakin taisi olla - Vesivahinkoja ? Uusittiin niitäkin.

    • Mystic Red

      Itselläni on samaisen pikkuveli, siis 850. Kyselin aikoinaan, uutena kun ostin, samoja asioita kestävyyden, vikojen yms suhteen. Kaikkialla vakuutettiin "pomminvarmuutta". Enkä nytkään ole kuullut kummastakaan versiosta mitään outoa.Mutta tarkista tosiaan kilsojen ja muun pyörän olemuksen loogisuus.

      Istuin kertoo myös aikapaljon (tarkista istuinten välikohta - näkyy kyllä "hinkkaantuminen"), johdot, vanteet (onko useasti vaihdettu renkaita), maalipinnan laatu tarkkaan katsottuna (lakkapinnassa tarkkaan sivusta katsottuna näkyy kyllä henonhienoja naarmuja), lukkopesän kunto, keski- ja sivuseisontatuen pohjien kunto (no joo, antaa osviittaa), etulokasuojan kohdalta putkien pinnan siisteys (kun ajaa paljon esim sateella, putkien just se kohta, mistä kuravesi roiskuu pakosarjalle tummentaa/himmnentää putkia suhteessa muihin kohtiin), käynnistyminen ja käyntiääni.

      Tärkeinhän löytyy huoltokirjasta, mikäli siellä on LEIMATTUJA huoltoja. Niistähän nuo kilometrit selviää ilman salapoliisityötä.

      • ÄrRärRär

        Hemmo varmaan kysyi juuri ohjeita kilometrien tarkisteluun! Opettele lukemaan! Huoltokirjastakin löytyy 20tkm ajetusta pyörästä peräti luovutushuolto, 1000km:n huolto ja 10000tkm:n huolto. Epäilen josko myös se 20000 huolto. Tuosta sitä pystyykin päättelemään...


      • Hell´s Bell
        ÄrRärRär kirjoitti:

        Hemmo varmaan kysyi juuri ohjeita kilometrien tarkisteluun! Opettele lukemaan! Huoltokirjastakin löytyy 20tkm ajetusta pyörästä peräti luovutushuolto, 1000km:n huolto ja 10000tkm:n huolto. Epäilen josko myös se 20000 huolto. Tuosta sitä pystyykin päättelemään...

        ÄÄLIÖ!


    • varovainen

      Ne tekevät Saksassa vanhoista Moto Guzzeista Boxer Bemareita. Kun Guzzilla ajaa oikein paljon, sillä alkaa sylinterit mennä lurpalleen. Sellaisesta saa vielä ihan hyvän bemarin, vaikka nirpoimmat karsastaa. Osta pois.

      • Baijerilainen

        Nyt meni väärin. Kun Bemu on kaadettu tarpeeksi monta kertaa siitä tulee Guzzi.


      • das GS
        Baijerilainen kirjoitti:

        Nyt meni väärin. Kun Bemu on kaadettu tarpeeksi monta kertaa siitä tulee Guzzi.

        taitaa Guzzi miesten puheissa olla - kun olen maannut selälläni tallin lattialla ja tutkinut Boxer BMW:n sylintereitä niin niiden alapinnoilla on välkehtinyt teksti; Made in Italy ! Onko kyseessä Mussolinin kosto ?


    • eetu68

      Ostin viime kesänä R1100R pyörän, jolla on ajettu nyt noin 100 tkm. Ajoin sillä itse viime kesänä noin 7 tkm ja se toimi täysin moitteettomasti. Viime kesän pääreissu oli Norjaan jolla matkaa kertyi noin 4 tkm. Rajoitusten mukaisissa nopeuksissa ajo-ominaisuudet ovat OK, mutta nopeudet yli 140 kmh menevät laukut ja tavarat mukana hiukan extreme puolelle. Itse, ehkä ostaisin pitkille matkoille, ehkä hiukan paremmin tuulen suojan tarjoavan ja hiukan enemmän kyykyssä ajettavan pyörän. Peruskruisailuun ja rajoitusten mukaisille nopeuksille kokonaisuutena ihan kelpo menopeli vaikka kahdelle.

      • larsviking

        Ohjekirjaa tai laukkujen kansien sisäpuolen varoitustekstejä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3394
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2945
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2527
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2492
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      2003
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1845
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1682
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1043
    Aihe