vein lapseni ehjänä päiväkotiin joensuun alueella,kun hain lastani pois iltapäivällä huomasin silmäkulman alaosassa ison tuoreen mustelman.
Kysyin että mitäs täällä on päivällä tapahtunut?Vastaus johtavalta hoitajalta päiväkodissa oli tämä....ei mitään.
Osoitin lapsen mustelmaa ja sanoin että tämä ei ollut lapsella tässä kun toin lapsen hoitoon.
Tähän tuo vastaava ihminen sanoi kovin kiihtyneenä kyllä tuo on tuossa jo ollut aiemminkin.
Siihen vastasin että ei ole ollut näkeehän sen että se on ihan tuore ja vielä turvoksissakin.
Tuohon vastaava työntekijä vastasi että muutkin ovat huomanneet tuo oli tuossa jo viimeviikolla...???
Olin aivan ihmeissäni yh_jana vastassa tuo kiihkomielinen vs päiväkodin johtaja..
sitten sisään tuli toinen päivähoitaja todella vastuun tuntoinen lastentarhanopettaja jonka nappasin keskusteluun mukaan ja kysyin samaa asiaa tuon toisen ollessa paikalla.
Tuo toinen rehellinen hoitaja vastasi minulle että juu tuo tuli aamulla tuossa liukumäessä kun hän laski mahallaan siitä alas.Ei keretty hätiin.
Kylläpä oli noloa tuolle vs johtajalle mutta jos muita ei olisi ollut näkemässä tuo vs johtaja olisi saanut aikaan ties mitä vahinkoa.
Vielä kehtasi sanoa että hyvä kun selvisi vaikka VALEHTELI täyttä päätä äidille tapahtumista ja yritti päästä vastuustaan.
Entäs jos lapsella olisi ollut seurauksena jotain vakavampaa?
Näin yh-jia rangaistaan yhteiskunnan voimin!!!
Kysyin että mitäs täällä on päivällä tapahtunut?Vastaus johtavalta hoitajalta päiväkodissa oli tämä....ei mitään.
Osoitin lapsen mustelmaa ja sanoin että tämä ei ollut lapsella tässä kun toin lapsen hoitoon.
Tähän tuo vastaava ihminen sanoi kovin kiihtyneenä kyllä tuo on tuossa jo ollut aiemminkin.
Siihen vastasin että ei ole ollut näkeehän sen että se on ihan tuore ja vielä turvoksissakin.
Tuohon vastaava työntekijä vastasi että muutkin ovat huomanneet tuo oli tuossa jo viimeviikolla...???
Olin aivan ihmeissäni yh_jana vastassa tuo kiihkomielinen vs päiväkodin johtaja..
sitten sisään tuli toinen päivähoitaja todella vastuun tuntoinen lastentarhanopettaja jonka nappasin keskusteluun mukaan ja kysyin samaa asiaa tuon toisen ollessa paikalla.
Tuo toinen rehellinen hoitaja vastasi minulle että juu tuo tuli aamulla tuossa liukumäessä kun hän laski mahallaan siitä alas.Ei keretty hätiin.
Kylläpä oli noloa tuolle vs johtajalle mutta jos muita ei olisi ollut näkemässä tuo vs johtaja olisi saanut aikaan ties mitä vahinkoa.
Vielä kehtasi sanoa että hyvä kun selvisi vaikka VALEHTELI täyttä päätä äidille tapahtumista ja yritti päästä vastuustaan.
Entäs jos lapsella olisi ollut seurauksena jotain vakavampaa?
Näin yh-jia rangaistaan yhteiskunnan voimin!!!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kääri lapsesi pumpuliin ja kuorruta sametilla, laita vielä kypärä päähän. Älä vie päivähoitoon, vaan jää vahtimaan kokopäivätoimisesti lastasi. Kokeile näin pari kuukautta. Jos olet onnistunut pitämään lapsesi ilman minkäänlaista kolhua tänä aikana, olet suorittanut korkeimman mahdollisen oppiarvon lasten hoitajana ja voit hakeutua ko. päiväkotiin hoitajaksi...mutta mutta, yhteiskunta laittaakin sinut hoitamaan 6-8 lapsen ryhmää yksin, mitä luulisit että tapahtuu? Pystytkö pitämään nämä kaikki kolhuttomina ja tyytyväisinä, mukaanlukien heidän kärkkäät vanhempansa, jotka tulevat luoksesi paskamaisen työpäivän jälkeen purkamaan turhatumiaan sinulle, käyttäen tekosyynään jos jotakin jonninjoutavaa asiaa. Eikö mielesi silloin tekisi päästää pieni valkoinen valhe, sillä olethan tietoinen, että tuon väsähtäneen äidin/isän jälkeen tulee vielä muutkin ryhmäsi lasten vanhemmat arvostelemaan tekemisiäsi. Ja tämä sama jatkuu päivästä toiseen.
Ainahan siinä tahtoo hiha palaa kun on omasta kullanmurusta kysymys.
Toisaalta saattoipa se päiväkodin johtjakin ihan vaan yksinkertaisesti pelästyä moista tunteenpurkausta ja hätäpäissään yritti luikkia hätävalheen turvin pois tilanteesta.
Vaikea on uskoa että kukaan päiväkodintyöntekiä tieten tahtoen haluaisi pahoinpidellä juuri yh-den lapsia.
Jos lasketaan kuinka monta lasta on päivittäin päiväkotihoidossa ja sitten mietitään miten paljon on tapahtumia joissa voisi ehkä kuitenkin vähän muksu muksahtaa, niin kyllä väkisinkin aina joskus jotain sattuu.
Yh-na tiedän kyllä Yh-n ongelmat, oma lapsoseni kävi päiväkodissa koko leikki-ikänsä. Mitään kummempaa kolhua tai naarmua ei koskaan tullut, sen sijaan monet ihanat askartelut, näpertelyt ja piirrukset ovat tallella noilta ajoilta, niin ja pari albummillista valokuvia kevät-, joulu- ja ties mistä juhlista.
Ihanhan tässä haikeuden kyynel poskelle vierähtää, pikkunuppu on nyt kakskymppinen jörikkä. Kiitti vaan teille kaikille tarhan tädeille!
Joskus eikä aivan harvoin, erotrauma ilmentyykin lapsen vanhemman aggresiivisena käytöksenä. Tämä oirehtiminen hämmentää yleensä myös lasta josta seuraan entistäkin kiemuraisemmat päiväkotirituaalit.
Pahimmillaan ne voi jopa lamauttaa koko perheen elämän, ja alentaa jopa vanhempien työsuorituksen tasoa.
Asiasta olisi silloin syytä ottaa yhteyttä ammattiauttajaan.
edes hävetä? Lue kirjoittamasi ajatuksella ja häpeä. Vähintä mitä voisit tehdä, on pyytää anteeksi päiväkodin johtavalta hoitajalta.
en varmastikaan pyydä anteeksi sitä että antaa lapsen joka on alle 3 vuotta kiivetä yksin liukumäkeen ja laskea mahallaan jäiseen töyssyyn.
Ja vielä valehdella asiasta lapsen vanhemmalle syyttäen vanhempia syyllisiksi.
Eroprosessista ei ollut kysymys.
Saisit itse hävetä taidat itse olla se päiväkotiapulainen.
Jos olette ahtaalla kunnan puolesta niin valittakaa kunnan tai kaupunginjohtajalle tai menkää lakkoon.Päiväkodilla on vastuu lapsesta ja päiväkodin työntekijät viransijaista johtajaa myöten velvollisia puhumaan totta!
On olemassa virkavelvollisuus!
Olen myös kuullut kun eräs ulkomaalainen nais-sankari kertoi seurustelleensa päiväkotiapulaisen kanssa joka poltteli pilveä, oli 2 lapsen yh-joista vanhemman tosin oli hyljänny tai menettänyt isälleen.Edelleen tuokin nainen on työssä eteläsuomessa eikä kukaan puutu asiaan.
Paranna viikonloppu krapulasi ensi kerralla ennen kuin alat vastaamaan toisten asiallisiin kommentteihin.
Taitaa olla sulla huono päivä Ketkukirjoittelija.
Laita lapsesi pumpuliin ja vaikka vielä tynnyriin, niin ei ainakaan pääse kosketuksiin muun maailman kanssa.
Ymmärrätkö - kyseessä oli vahinko. Siis VA-HIN-KO, jonka oma kullanmurusi aiheutti ihan itse. Totta helkkarissa lapset laskevat liukumäestä.
Jos en nyt aivan väärin arvaa, niin, jos olisi käynyt niin, että pentusi ei olisi saanut laskea mäkeä, niin olisit sitä täällä vinkumassa.
Koskaan ei ole hyvin..?
Pisti silmään tuo.
> päiväkodin työntekijät viransijaista johtajaa myöten velvollisia puhumaan totta!<
Missä niin sanotaan?
Tai...
>On olemassa virkavelvollisuus!<
Mistä tiedät, ketkä ovat viranhaltijoita ja toisekseen tiedätkö edes mitä "virkavelvollisuudella " tarkoitetaan?
Niin ja...
>Eroprosessista ei ollut kysymys.<
Ei ollutkaan:) Kirjoittaja tarkoitti lähinnä vanhemman eroa lapsestaan, tämän jättäessä lapsensa päiväksi hoitoon. Tätä ilmenee usein, etenkin lapsen ensimmäisenä tarhavuotena, mikä taitaa sinunkin tapauksessa olla juuri näin, ilmoitit lapsesi olevan 3v., siitä päättelin.
Siispä, mene itseesi, niin sinä, ja etenkin lapsesi pääsette vähemmällä.
Tuo ehdotus anteeksipyynnöstä tuossa ylempänä oli mielestäni asiallinen kommentti.
oli varmaan sekin, että valehdeltiin ??
Itse olen ollut päiväkodissa töissä (työllistettynä) ja voin kertoa, että siellä tädit suurimmaksi osaksi keskustelee vain keskenään kaikki asiat, kyttäävät vanhempia ja päästeli yksi täti minun aikani valheen päin naamaa eräälle vanhemmalle, kun oli niin uppoutunut juoruamaan, että ei katsonut kun oman osaston lapsi kiipesi aidalle ja putosi rähmälleen. Turvonnut ylähuuli tuli ja selitykseksi vanhemmalle, että kaatui pihalla.
valehtelevia tarhantätejä.
On täysin normaalia, että lapsen vanhempi tuohtuu, jos hänelle valehdellaan hänen lastaan koskevista asioista. Valhe se on pienikin valhe. Päiväkodin henkilökunnan pitäisi sentään olla ammatti-ihmisiä ja ymmärtää sen verran, että toisten lasten hoitamisen perusedellytys on LUOTTAMUS.
Käsitätkö?
Käsitätkö nyt ollenkaan itse missä mennään?
Pidät päiväkotia vaarallisena paikkana lapsellesi ja siitä huolimatta viet lapsesi sinne!
Ero prosessi voi olla todellakin niin rankka nimenomaan äidill, että saattaa olla aihetta pyytää ammattilais apua tilanteen korjaamiseski.
Sinun pikkupilttisi vaatii niin paljon huomiota että osa muista hoitoontuoduista pienokaisista jäävät vähemmälle huomiolle.
Joillekin äideille ero lapsesta voi olla niin tramaattinen ja taumaattinen että se jättää pysyvät vammat äidin mieleen loppuiäksi
Ammattihenkilöstön tulee täyttää ammattinsa vaatimat tiedot ja taidot.
Ammattihenkilö on vastuussa eli tässä tapauksessa vs johtava viransijainen siis koko päiväkodin toiminnasta että lasten turvallisuudesta.
Täti ei ole siellä itseään varten vaan kaikkia lapsia varten.Tädillä on 5 tenavaa/hoitaja vahdittavana jos ei siihen kykene niin että lapsille ei koidu siitä vahinkoa niin ei ole pätevä vaan epäpätevä työntekijä.
Tädillä on myös vastuu lapsesta ajalta kun lapsi tuodaan päiväkotiin.
Tiedätkö mitä vastuu tarkoittaa???
Riippuen lapsen kehitystasosta ja iästä..hänen taipumuksistaan ja osaamisesta hoitaja katsoo hänelle niin sanotusti turvallisen aktiviteetin hoitopäivän aikana!
Alle 3 vuotias ei ole kyvykäs osallistumaan 6 vuotiaan leikkeihin...lapsi joka ei ole tottunut laskemaan mäkeä ei osaa sitä joten hoitajan tulee kartoittaa lapsen osaaminen ja taidot ja ohjata sellaiseen toimintaan jonka lapsi osaa ja hoitaja voi edesauttaa lasta kehittymään leikeissä omalla ohjauksellaan ja valvonnallaan.
Sinä täti olet siellä lapsen turvana, valvomassa ja hoitamassa lasta!!!
Erolla ei ole mitään v***un merkitystä tässä asiassa.Kysymys on sinun pätevyydestäsi ja velvollisuuksistasi hoitajana!!!
Onneksi nämä omat lapseni ovat jo aikuisia eikä minun tarvitse tuollaisen holtittoman hoitajan apuun enää turvautua!
lainauksesi...
Pidät päiväkotia vaarallisena paikkana lapsellesi ja siitä huolimatta viet lapsesi sinne!
No huh huh...!!!Sinulla on velvollisuus hoitaa hommasi kunnolla vastuullisesti!Päiväkodin tulee hoitaa lapset huom. KAIKKI LAPSET turvallisesti ja vastuun tuntoisesti koska se tehtävä on heille langetettu!
Taidat olla kouluttamaton ja työllistetty päiväkotiapulainen jolle on sattunut näitä vahinkoja useampia..?
Hanki pätevyys ensin siellä koulussa sitten opettavat sinua kirjoittamaan... tramaattinen ja taumaattinen oikein.
Siis jos läpäiset pääsykokeet :) epäilen ja vielä tuolla asenteella..
harkinnanvaraista vieraan lapsen hoitajalle missään tilanteessa!
Onpas sinulla kummallinen käsitys vastuullisuudesta ja rehellisyydestä.
Olipa kysymyksessä sitten inhimillinen vahinko tai tahallinen huolimattomuus ei siinä ole kuule valehtelulle sijaa!
Mulla poika 3v, joka perhepäivähoidossa. Sille kanssa sattuu ja tapahtuu kaikenlaista. Mustelmia on milloin missäkin, viimeisin oli just silmäkulmassa. Meillä isi enemmän hermostuu, kun hoidossa tapahtuu äksidenttejä. Hoitaja kyllä kertoo heti, mitä on tapahtunu..mutta usein aika pintapuolisesti. Tosin kyse on niin eläväisestä pojasta, joka juoksee 10x päivässä kotonakin päin seiniä,ovia tms. Kaatuilee 100x ynnä muut kolhut päälle. Onnettomuuksia sattuu, mutta niistä pitää kyl rehellisesti kertoa!!!
Kuulin tänään ihan hurjan jutun lahtelaisesta päiväkodista, jossa herkkä 6-vuotiasta poikaa jatkuvasti aikuisten tahlolta kiusattu, jopa äidin nähden tädit käyneet kiinni poikaan - häpäisty ym.
Ihan huikea juttu - nyt poika otettu pois tästä tarhasta - ei kuulemma äitiäkään ole näkynyt töissä. Tämä työkaverin joku tuttava kertoi asiasta aivan hämmästyneenä.
Näistä selkeästi lapsiin kohdistuvista väärinkäytöksistä pitää puhua ääneen. EN enää ole varma, onko meidän päivähoito laadukasta ollenkaan - tai herää mieleen, miten tätä laatua valvotaan.
Onkohan tarhoissa mikään muuttunut sitten omien, lähes kolmenkymmenvuoden takaisiin kokemuksiin. Jotenkin sen ajan kokemukset tulevat mieleen. Mutta eihän lapseen enää lakien mukaan saa käydä rangaistusmielessä käsiksi ? Miten tää juttu oikein on ?
Pienien parhaaksi - toinen huolestunut
Että onnettomuuksia sattuu. Tällä hetkellä useita nuoria koulutukseen kuuluvassa työharjoittelussa ERI päiväkodeissa. Näissä hoitajat eivät kuuntele lapsia, eivät valvo riittävästi (jättävät harjoittelijan yksin pihalle yli 20 lapsen kannssa ja kun nuori sanoo, että ei häntä SAA jättää yksin , vastaus vain "kyllä sinä pärjäät" ja painuvat kahville 40 minuutiksi. Just. En pätkääkään usko että kovinkaan monessa päiväkodissa hoito olisi asianmukaista. Huhhuh.
Olen kuullut myös tästä Onnelantien hurjasta jutusta. Onneksi kuulemma siis lapsella on nyt hyvä ja rakastava hoitopaikka, yksityisessä päiväkodissa.
Kamalaa on kuulla ammattilaisten sokeutumisesta pienen lapsen hädälle ! Toivottavasti nyt ovat ottaneet tästä hurjasta jutusta opikseen tässä päiväkodissa.
Murehtimaan kyllä jää, miten ikinä pieni poika selviää tästä vuosia kestäneestä itsetunnon murentamisesta !
Perheelläkin on varmaan paljon toivuttavaa.
Voi vain toivoa, että kaikki osapuolet pääsevät eteenpäin !
Valoa lapsille !
Tee aluehallintoviranomaisille kantelu ja lastensuojeluviranomaisille ilmoitus myös. Meidän perheestä kunnallinen julkisella sektorilla työskentelevä erityislastentarhanopettaja teki lastensuojeluilmoituksen ja syitä oli vaikka mitä. Kun lukee ilmoituksen perusteita, niin useimmat ovat huvittuneita ja muutama on kysynyt että: "Onko tämä kyseinen erityslastentarhanopettaja ihan normaali?". Päiväkodin johtaja kielsi meitä keskustelemasta lastensuojeluviranomaisten kanssa ilman päiväkodin henkilökunnan läsnäoloa. Minulle hieman uutta että suomessa päiväkodin johtajalla voi katsoa hänellä olevan oikeus rajoittaa sananvapautta. Lastensuojeluviranomaiset totesivat ilmoituksen olevan perusteeton ja tutkimuksen jälkeen sulkivat tutkimuksen. Haluan asian ja ilmoituksen tulevan julkisuuteen jotta tällaiset yksittäistapaukset eivät jatku samassa mittakaavassa. Näitä kuulee aika paljon. Aluehallintoviranomaisille kantelu ja kummatkin iltapäivälehdet ovat ilmaisseet kiinnostuksensa tutkia aihetta enemmän. Keskustelen kuitenkin tulevana viikkona erään oikeusoppineen tuttavani kanssa yksityiskohdista. Ei kannata jättää lapseensa kohdistuvia tekoja käsittelemättä. Siinä syyllistyisi itse samaan mitä jotkut tekevät palkan tukemina.