Onko muilla samalaisia ongelmia ja mikä niihin on auttanut? Ittelläni on nykyisin aina muutama pv ennen kuukautisia alapään limakalvot tosi herkät ja niitä kutiaa/kirvelee hiukan. Nämä samantapaiset oireet on toistuneet reilun puolen vuoden ajan. Olen käynyt papassa ja gyn.tarkastuxessa reilut puoli vuotta sitten ja kaikki ok. Mitään sukupuolitautia ei ole. Joten varmaan johtuu hormooneista tai jostain?
Alapään limakalvo ja vaivat
8
15830
Vastaukset
- auttanut
apteeksista ilman reseptiä saatava Daktacort-emulsiovoide samantapaiseen vaivaan.
- ............................
Hormonien vaihtelu vaikuttaa kyllä limakalvoihin. Esim. menssujen jälkeen saattaa olla tosi kuivat paikat, eikä se johdu yksinomaan kuukautissuojien kuivattavasta vaikutuksesta.
Muutaman päivän kutina kierron varrella ei välttämättä ole vielä mikään erityisen paha juttu (verrattuna esim. krooniseen hiivaan joka ei parane millään kuukausienkaan jälkeen, kutisee, kirvelee ja turvottaa...) Mutta jotkut ovat saaneet apua maitohappobakteereista kutinoihinsa, esim. maustamattoman jogurtin siveleminen saattaa auttaa. Ja apteekista saa maitohappobakteerituotteita, niin suun kuin alapäänkin kautta käytettäviä.
Toisen vastaajan mainitsema voide on netistä katsomani perusteella selkeästi hiivaan (sieniin) tarkoitettu, ja en suosittelisi rutiininomaisesti käyttelemään joka kierron aikana hiivalääkkeitä sillä niistä voi lopulta tulla pahempia vaivoja kuin parin päivän kutinasta. Voi esim. kehittyä hiiva joka ei parane enää millään, kun lääke on nujertanut heikot hiivat mutta jättänyt voimakkaat jäljelle...
Lisäksi kortisoni voi haurastuttaa limakalvoja pitkässä käytössä (sitä on tuossa voiteessa mikä mainittiin), ja se voi johtaa pahimmillaan vaikkapa haavoihin alapäässä.
Aina kannattaa aloittaa lempeämmillä konsteilla ja kokeilla järeitä lääkkeitä vasta jos vaiva on tauotta jatkuva. - Rilla
Mulla ollut myös muutaman vuoden sama vaiva. Viikkoa ennen menkkojen alkua alkaa kamala kutina ja kirvely. Yöllä unissani saatan raapia ihan verille asti. Menkkojen aikana kutina rauhoittuu ja menkkojen jälkeen taas limakalvot paranee entiselleen. Reilu 2 viikkoa menee normaalissa tilassa ja sitten taas viikkoa ennen menkkojen alkamista kutina alkaa. Joskus tuntuu kuin limakalvot olis täynnä pikkuisia haavaumia.
Olen joskus kokeillut jotain hiivakapseleita, joita saa apteekista. Joskus niistä on tuntunut olevan apua mutta viimeksi kokeilin jotain merkkiä joka vain pahensi tilannetta, tuntui kuin olis koko systeemi ollut tulessa. En tiedä sitten auttaisiko joku gynophilus-kapseli? Se ei kai ole niin voimakasta "lääkettä".
Olen tästä vaivasta puhunut joskus gynekologillekin, samoin kun kävin muun ihottuman kanssa ihotautilääkärillä, mutta he eivät ole ottautuneet lainkaan asiaan. Kumma juttu sekin.- Annuska
Luin jostain, että atoopikoilla saattaa limakalvotkin olla tosi kuivia. Voisikohan teillä olla kyse siitä?
- Kutiava
Kyselin samasta aiheesta jo toisaalla. Itellä kans noin viikkoa ennen alkaa ihan mieletön kutina. Paikat on arat kyllä sen "raapimisen" jälkeen vaikka kuinka yrittää olla tekemättä sitä. Kun kuukautiset alkaa niin kutinakin häviää. Luulin että pitäisi olla huolissaan, mutta on näköjään normaalia...kai??! Ja mulla tää vaiva on minun mielestä ilmestyny vasta äskettäin...en ainakaa muista ennen tällaista olleen.
Ja mulla ei ole ainakaan mitään kuivan ihon ongelmaa tai muutakaan ihottumaa tms, liittyen tohon yhteen kommenttiin. - koo
Kutiava kirjoitti:
Kyselin samasta aiheesta jo toisaalla. Itellä kans noin viikkoa ennen alkaa ihan mieletön kutina. Paikat on arat kyllä sen "raapimisen" jälkeen vaikka kuinka yrittää olla tekemättä sitä. Kun kuukautiset alkaa niin kutinakin häviää. Luulin että pitäisi olla huolissaan, mutta on näköjään normaalia...kai??! Ja mulla tää vaiva on minun mielestä ilmestyny vasta äskettäin...en ainakaa muista ennen tällaista olleen.
Ja mulla ei ole ainakaan mitään kuivan ihon ongelmaa tai muutakaan ihottumaa tms, liittyen tohon yhteen kommenttiin.Kiitti kommenteista.
Ittelläni on tarkoitus mennä joka tapauksessa gynelle reilun kk päästä, joten otan puheeksi tämän "vaivani". Ajattelin että jos kokeilisi noita maitohappobakteerisysteemejä näin aluksi omatoimisesti... Eivät ole kuitenkaan mitenkään vaarallisia, vaan muutenkin hyväksi elimistölle =)
By the way, oliko joku vitamiini joka auttaa limakalvojen hyvinvointiin? Muistelen että joskus olen kuullut sellaista... - 47 vee
koo kirjoitti:
Kiitti kommenteista.
Ittelläni on tarkoitus mennä joka tapauksessa gynelle reilun kk päästä, joten otan puheeksi tämän "vaivani". Ajattelin että jos kokeilisi noita maitohappobakteerisysteemejä näin aluksi omatoimisesti... Eivät ole kuitenkaan mitenkään vaarallisia, vaan muutenkin hyväksi elimistölle =)
By the way, oliko joku vitamiini joka auttaa limakalvojen hyvinvointiin? Muistelen että joskus olen kuullut sellaista...Sinkin sanotaan vahvistavan limakalvoja. Itselläni on vähän samantapaisia vaivoja ja eräs sairaanhoitaja suositteli ottamaan ravintolisänä sinkkiä, aluksi suurempina annoksina kuin on suositeltu.Myös B-vitamiini ja hyvät rasvahapot,omegat, ovat tarpeen.Sinkkilisä on tarpeen ainakin jos et syö paljon lihaa ja ruokavaliosi on kuitupitoista.Itse olen ottanut noita kaikkia nyt parin viikon ajan ja ehkä tilanne on jo hiukan parempana.
- Hmms...
47 vee kirjoitti:
Sinkin sanotaan vahvistavan limakalvoja. Itselläni on vähän samantapaisia vaivoja ja eräs sairaanhoitaja suositteli ottamaan ravintolisänä sinkkiä, aluksi suurempina annoksina kuin on suositeltu.Myös B-vitamiini ja hyvät rasvahapot,omegat, ovat tarpeen.Sinkkilisä on tarpeen ainakin jos et syö paljon lihaa ja ruokavaliosi on kuitupitoista.Itse olen ottanut noita kaikkia nyt parin viikon ajan ja ehkä tilanne on jo hiukan parempana.
Ceridal-intime öljy?
Itsellä tuo lievittää kuivuutta joka pahenee menkkoja ennen/niiden aikana todella inhottavaksi kirvelyksi.. mutta itsekin haluaisin vielä paremman avun vaivaan, en ole vielä löytänyt mutta tuo pitää tilanteeni kurissa.. onneksi sillon kun ei ole menkkoja, alakerta on suht kivuton. v*tuttaa olla tällaisia vaivoja ja vasta parikymppinenkin olen..:( haittaa elämää ihan kivasti välillä. mut onneksi välillä on paljon hyviäkin päiviä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448