2 vrk gefinaa:kokemukset

2 vuorokautta on gefinaa takana. Ekana päivänä otin pienen palan, varmasti alle 0.5mg finaa ja tokana varmaan non 0.6mg.

Eilen olo oli suht normaali, mutta tänään on nivusissa ja alavatsassa pikkuisen "nippaillut". Lisäksi olen tuntenut koko päivän jonkin asteista väsymystä ja roppa tuntuu jotenkin puutuneelta. Kulli tuntuu myös turtalta.

Koen nämä oireet niin isoina, että pidän paussin lääkkeen syömisessä. Katsotaan nyt, kestääkö kauan, ennen kuin oireet häviävät. Annokseni on ollut kuitenkin niin pieni, että mietityttää, sopiiko lääke itselleni. Hurjia tarinoitahan löytyy siitäkin, että joillekin voi jäädä jopa joidenkin kuukausien käytön jälkeen pysyviä sivuvaikutuksia, vaikka käytön lopettaa. Itse en sitä edes kauheasti epäile, sillä tuskin kukaan olisi "huvikseen" nettiin aiheesta foorumia viitsinyt perustaa.. (kävin juuri vilkaisemassa)

Kommenttia voitte laittaa omista kokemuksistanne; kuuluvatko nämä käytön aloitukseen ihan yleensäkin, vai olenko vain keskimääräistä herkempi?
113407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"Kommenttia voitte laittaa omista kokemuksistanne; kuuluvatko nämä käytön aloitukseen ihan yleensäkin, vai olenko vain keskimääräistä herkempi?"

Kun ekan pillerin otin, niin joku 4-5 tuntia sen jälkeen iski palleihin niin vitunmoinen kipu ettei pystynyt seisomaan (siis mies, kalu nyt vielä vähemmän).

Meni ohi jotain 3-4 tunnin kuluessa.

Sen jälkeen on mennyt viisi vuotta päivittäistä käyttöä ilman ongelmia.
Näin siis minulla.


Veikkaan, että tuossa aloittaessa tulee jonkinmoinen shokki hormonitasapainoon, mikä tekee joillekin aika ikävät tuntemukset. Mutta kun hormonit tasapainottuu, niin oireetkin häipyy.

Jos pitää tuollaisia parin päivän putkia ja sitten lopettaa ja taas aloittaa joskus kuukausien jälkeen, niin silloin siinä voi käydä juuri niin että joka kerta ollaan kulli turtana. Ja juuri ne ihmiset sitten menee nettiin vineemään miten paha aine Propecia on.
Se on kärsivällisten lääke, tulokset saattaa tulla vasta vuoden kuluttua, mutta kaikki negatiiviset oireet (kivut, hiustenlähtö) sitä ennen.

Mutta tee päätös: joko käytät tai et. Melkein 100% netissä vinettävistä ihmisistä on periodikäyttäjiä, jotka ei ikinä näe tuloksia, mutta joka kerta oireita.

Voin sanoa että ainoa asia mitä kadun Propeciassa on se etten aloittanut käyttöä 2 vuotta aiemmin.

Äänestä
  • "Jos pitää tuollaisia parin päivän putkia ja sitten lopettaa ja taas aloittaa joskus kuukausien jälkeen, niin silloin siinä voi käydä juuri niin että joka kerta ollaan kulli turtana. "

    Itse ajattelen, että ehkä varmin ottaa lääke testikäyttöön on aloittaa _todella_ pienillä annoksilla. Näin kroppa tottuisi kamaan ja voi kuulostella mikä on sopiva annos itselle. Toisaalta uskomattoman pienillä määrilläkin voi saavuttaa yllättävän hyviä tuloksia, jos näihin nettiartikkeleihin on uskominen.

    Itse teen varmaankin nyt niin, että heti kun olo paranee, niin otan hyvin pienen satsin (luokkaa 0.2mg). Kuuntelen kroppaa ja jos ei mitään oireita tunnu, pidän annoksen sellaisena ja mahdollisesti jossain vaiheessa nostan hieman.

    Itse uskoisin riskien piilevän siinä, jos oireista huolimatta puskee väkisin kuukausi tolkulla suurella annoksella uskoen että jossain vaiheessa helpottaa. Sellainen voi varmaankin joillakin sekoittaa kropan toimintaa aika pahasti. Eli kroppaa kannattanee kuunnella.

    Äänestä

  • Itse kadun vain etten aloittanut vuotta aiemmin, mutta onneksi sentään aloitin. Elämäni parhaita päätöksiä, vaikka mietin sitä 2-3 vuotta.

    Aloittajalle: Ei kahden päivän jälkeen pidä taukoja aloittaa!!!!!!! Noin et pääse ikinä oireista eroon. Ota aluksi vaikka 1/8 osa joka toinen päivä ja kuukauden päästä alat ottaa saman annoksen joka päivä. Et tule katumaan!
    Puutumisoireet katoavat parissa kuukaudessa ja kolmessa kuukaudessa olet ok. Rinnat voivat hieman turvota, mutta tulet tyytyväiseksi kun katsot päälakeasi.

    Äänestä

  • kaikessa kirjoitti:

    Itse kadun vain etten aloittanut vuotta aiemmin, mutta onneksi sentään aloitin. Elämäni parhaita päätöksiä, vaikka mietin sitä 2-3 vuotta.

    Aloittajalle: Ei kahden päivän jälkeen pidä taukoja aloittaa!!!!!!! Noin et pääse ikinä oireista eroon. Ota aluksi vaikka 1/8 osa joka toinen päivä ja kuukauden päästä alat ottaa saman annoksen joka päivä. Et tule katumaan!
    Puutumisoireet katoavat parissa kuukaudessa ja kolmessa kuukaudessa olet ok. Rinnat voivat hieman turvota, mutta tulet tyytyväiseksi kun katsot päälakeasi.

    "Aloittajalle: Ei kahden päivän jälkeen pidä taukoja aloittaa!!!!!!! Noin et pääse ikinä oireista eroon. "

    Kannattaa muistaa että dht pysyy alhaalla jopa viikon lääkkeen ottamisesta. Itse pidin kaksi päivää taukoa ja kun oireet tuntuivat hellittäneen siinä ajassa, niin napsaisin hyvin vähän, ehkä 0.2mg eilen. Tänään ei ole tuntunut mitään sivuoireita. Nyt testaan jatkaa tällä annoksella ja nostan taas, jos tuntuu hyvältä. Hiljaa hyvä tulee minun mielestäni. Ennemmin näin kun muna puutuneena kaksi kuukautta.

    Äänestä

Koittaisit nyt malttaa syödä lääkettä vähän pidempään kuin kaksi päivää... Pienet sivuvaikutukset alussa kuuluvat asiaan, eikä niitä kannata liikaa pelästyä.

Äänestä

johtuvat siitä, että elimistön eli veren plasman DHT-taso (ensimmäistä kertaa poikaiän jälkeen) laskee kymmeniä prosentteja.
Joillakin oirweet menevät ohi muutamassa päivässä, toisilla vasta viikkojen kuluessa.
Minä olen käyttänyt Gefinaa vähän yli vuoden ja nivusoireet katosivat, kun aloin ottamaan 1/4-tapletin joka toinen päivä (= n. 0,65 mg finasteridia/päivä).

Äänestä

mulla on takana gefinan käyttöä annostuksella 1.25mg päivä reilu 1 1/2 kk.

hieman hämmennyksellä olen lukenut sivuvaikutuksia tältä foorumilla sillä itsellä ei ole ensimmäistäkään sivuvaikutusta esiintyny MISSÄÄN VAIHEESSA.

ei rintojen herkkyyttä,ei potenssi ongelmia....ei mitään!

päinvastoin potenssi on parantunut siinä mielessä että kun lastin roiskaittaa niin seisokki ikään kuin jatkuu ja myös hommat jatkuu!;)

eipä päässä huomaa mitään tapahtuneen mutta käyttöä ei olekkaan takana vielä paljoa.

onko tämmöinen "oireettomuus" jotenkin jo erikoista tai onko tälle mitään selitystä?
itse ainakin hieman hämmentynyt olen:)

Äänestä
  • itselläni käyttöä takana 2,5 kk, enkä ole minäkään mitään sivuvaikutuksia huomannut. otan 1/4 tabletin päivässä, josta murran vielä pienen pienen palan pois, että se vastaa n. 1mg. beefy mcmanstick toimii myös kuten aikaisemmin. hiustenlähtöä se tosin ei ole pysäyttänyt, vaan hiuksia tuntuu lähtevän yhä enemmän ja enemmän. toivottavasti gefina alkaa toimia ennen kuin kalju paistaa.

    Äänestä

  • Se on aivan normaalia ettei finasteridista saa sivuvaikutuksia. Itse olen syönyt vajaan vuoden 1/4 - 1/6 gefinaa päivässä eikä mitään sivuvaikutuksia ole. Muistaakseni ihan hoidon alussa oli muutaman päivän jotenkin outo olo, mutta se saattoi johtua esim. jännityksestä tai hormonitasojen muuttumisesta ja meni nopsaan ohi.

    Munan puutuminen kuulostaa klassiselta hysteeriseltä oireelta. Sitä ilmeisesti mies jotenkin pelkää että jos hormonien tasoja muutetaan niin "miehuus" on jotenkin vaarassa ja se ilmenee tällaisena vähän erikoisena oireena mille on vaikea keksiä elimellistä syytä. Tulee mieleen 1800-luvulla naisilla esiintynyt "hansikashalvaus", missä käsi on herpaantunut ranteesta alaspäin. Tälle ei ole mitään neurologista syytä vaan naiset vaan pelkäsivät tekevänsä jotain väärin.

    Äänestä

  • 1976_uros kirjoitti:

    Se on aivan normaalia ettei finasteridista saa sivuvaikutuksia. Itse olen syönyt vajaan vuoden 1/4 - 1/6 gefinaa päivässä eikä mitään sivuvaikutuksia ole. Muistaakseni ihan hoidon alussa oli muutaman päivän jotenkin outo olo, mutta se saattoi johtua esim. jännityksestä tai hormonitasojen muuttumisesta ja meni nopsaan ohi.

    Munan puutuminen kuulostaa klassiselta hysteeriseltä oireelta. Sitä ilmeisesti mies jotenkin pelkää että jos hormonien tasoja muutetaan niin "miehuus" on jotenkin vaarassa ja se ilmenee tällaisena vähän erikoisena oireena mille on vaikea keksiä elimellistä syytä. Tulee mieleen 1800-luvulla naisilla esiintynyt "hansikashalvaus", missä käsi on herpaantunut ranteesta alaspäin. Tälle ei ole mitään neurologista syytä vaan naiset vaan pelkäsivät tekevänsä jotain väärin.

    "Se on aivan normaalia ettei finasteridista saa sivuvaikutuksia. Itse olen syönyt vajaan vuoden 1/4 - 1/6 gefinaa päivässä eikä mitään sivuvaikutuksia ole. Muistaakseni ihan hoidon alussa oli muutaman päivän jotenkin outo olo, mutta se saattoi johtua esim. jännityksestä tai hormonitasojen muuttumisesta ja meni nopsaan ohi. "

    Kyseessä nyt sattui olemaan raportointi kahden vuorokauden kohdalla. Kun itsekin mainitset, että muutaman päivän oli jotenkin outo olo, niin yhtä lailla sinullakin voidaan ajatella olleen sivuvaikutuksia lääkityksen _alkuvaiheessa_. Toisaalta on aika huvittavaa sanoa, että aineella ei ole sivuvaikutuksia, kun tavallaanhan se tukan kasvaminen on vaan tuon lääkkeen sivuvaikutus muiden ohessa. Alunperinhän lääkettä syötiin eturauhasen liikakasvuun. Ei tarvitse olla suuri tietäjä päätellessään, että aine vaikuttaa moneen muuhunkin asiaan, kuin tukan kasvuun, mutta harva niistä näkyy ulospäin. Paitsi joillakin tämä rintojen turpoaminen.

    "Munan puutuminen kuulostaa klassiselta hysteeriseltä oireelta."

    Omalla kohdallani tunne ei todellakaan ollut hysteerinen oire vaan ihan selkeä kokemus. Ja kuten mainitsin, koko kroppa tuntui hieman puutuneelta, varsinkin lantiosta alas päin. Olisi kai aika helkkarin outoa, jos hormonitasojen yhtäkkinen rukkaaminen ei tuntuisi missään.

    Siitä alavatsan nipistelystä vielä; se oli ihan samanlainen tunne kuin minulla oli joskus varhais murrosiässä. Silloin oli kiveksetkin kipeät ja sitä kesti useamman päivän. Et sillee..

    Mut ei siinä mitään, testailen varmaan itsekin lääkettä vielä pikku annoksilla.

    -__tuoretestaaja

    Äänestä

  • 1976_uros kirjoitti:

    Se on aivan normaalia ettei finasteridista saa sivuvaikutuksia. Itse olen syönyt vajaan vuoden 1/4 - 1/6 gefinaa päivässä eikä mitään sivuvaikutuksia ole. Muistaakseni ihan hoidon alussa oli muutaman päivän jotenkin outo olo, mutta se saattoi johtua esim. jännityksestä tai hormonitasojen muuttumisesta ja meni nopsaan ohi.

    Munan puutuminen kuulostaa klassiselta hysteeriseltä oireelta. Sitä ilmeisesti mies jotenkin pelkää että jos hormonien tasoja muutetaan niin "miehuus" on jotenkin vaarassa ja se ilmenee tällaisena vähän erikoisena oireena mille on vaikea keksiä elimellistä syytä. Tulee mieleen 1800-luvulla naisilla esiintynyt "hansikashalvaus", missä käsi on herpaantunut ranteesta alaspäin. Tälle ei ole mitään neurologista syytä vaan naiset vaan pelkäsivät tekevänsä jotain väärin.

    Moi.
    Mulla on nyt takana 13kk gefinaa annostuksella 1/8.
    Ekat pari päivää kuurin alottamisesta kalu oli tunnoton. Ei mitään herkkyyttä. Oli kipua kiveksissä. Oli avaruusboltsi olo. Kaikki hävis kun tiputin annostuksen 1/4->1/8 siinä joskus parin kuukauden kohdalla. Nyt ei ole mitään sivuoireita.
    Tukkaa oli ekan puolen vuoden aikana tullut runsaasti lisää. n.8kk-10kk kohdalla puolet uusista hiuksista ropisi pois. Perkeleen shedding. Hiuksia on taas tullut jonkin verran lisää, mutta ei lähellekään niin paljoa kuin oli puol vuotta sitten.
    Se on jokaisella finasteridin vaikutus ilmeisesti erilainen. Sivuoireet taitaa olla merkki aineen toimivuudesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


__tuoretestaaja kirjoitti:

2 vuorokautta on gefinaa takana. Ekana päivänä otin pienen palan, varmasti alle 0.5mg finaa ja tokana varmaan non 0.6mg.

Eilen olo oli suht normaali, mutta tänään on nivusissa ja alavatsassa pikkuisen "nippaillut". Lisäksi olen tuntenut koko päivän jonkin asteista väsymystä ja roppa tuntuu jotenkin puutuneelta. Kulli tuntuu myös turtalta.

Koen nämä oireet niin isoina, että pidän paussin lääkkeen syömisessä. Katsotaan nyt, kestääkö kauan, ennen kuin oireet häviävät. Annokseni on ollut kuitenkin niin pieni, että mietityttää, sopiiko lääke itselleni. Hurjia tarinoitahan löytyy siitäkin, että joillekin voi jäädä jopa joidenkin kuukausien käytön jälkeen pysyviä sivuvaikutuksia, vaikka käytön lopettaa. Itse en sitä edes kauheasti epäile, sillä tuskin kukaan olisi "huvikseen" nettiin aiheesta foorumia viitsinyt perustaa.. (kävin juuri vilkaisemassa)

Kommenttia voitte laittaa omista kokemuksistanne; kuuluvatko nämä käytön aloitukseen ihan yleensäkin, vai olenko vain keskimääräistä herkempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu