Apua... Rinnan alueella on ollu ihonsisänen finni jo 1,5 vuotta. Tiedän, kuulostaa mahdottomalta mutta ei se ole siitä parantunut. Se paukahti siihen syksyllä 2004.
Mikään ei ole tepsinyt. Olen koittanut brevoxylit, teepuuöljyt, puristamisen, vademecumin ja nyt on testauksessa tuo suolaöljynaamio. En tiedä onko siitäkään apua.
Onko kellään ideoita millä sen saisi pois? Lääkäriin en viitsisi yhden finnin takia mennä kun sinne on muutenkin niin hankala saada aikaa kun on pitkät jonot. Kiitos jos joku tietää mikä tehoaisi tuohon paukamaan.
Mikään ei ole tepsinyt. Olen koittanut brevoxylit, teepuuöljyt, puristamisen, vademecumin ja nyt on testauksessa tuo suolaöljynaamio. En tiedä onko siitäkään apua.
Onko kellään ideoita millä sen saisi pois? Lääkäriin en viitsisi yhden finnin takia mennä kun sinne on muutenkin niin hankala saada aikaa kun on pitkät jonot. Kiitos jos joku tietää mikä tehoaisi tuohon paukamaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oon vähä sitä mieltä et se ei ole mikään finni. Luutavasti joku veripaise
Sekoita 1/3 suolaa etikkaan, kastele pumpulipuikko siihen, levittele kohdealueeseen ja jätä ilmastointiteippi viikon ajaksi ja tee sama uudelleen kunnes tuloksia alkaa näkymään.
Pitäisi tällä lähteä, ellei sitten ole näkyvällä paikalla.
En varmasti ala kulkemaan viikkoa jeesusteippi rintaan lätkästynä! Miten sen kanssa käy suihkussa tai saunassa... Kyllä kai ne etikkasuolat likoaa jo pois kun on tapana käydä suihkussa joka päivä.
Mihinkäs tää juttu nyt sitten perustuu, onko omia kokemuksia vai oliko tää vaan läppä?
Akne-enkan "hauskoja" läppöjä varmasti.
Niin oma vastaukseni on, että yksikään finni tuskin puoltatoista vuotta rintapielessäsi muhii, vaan kyseessä voi olla esim. rasvapatti tai sitten kasvain. Tutkituta asia.
Se oli aluksi mielettömän kokoinen punainen pallukka. Sitten se vähän laski ja nyt se on pieni kohouma ihossa ja väriltään vaaleanpunertava. Kipeä se ei ole.
En tiedä millainen on rasvapatti kun googlellakaan ei mitään selitystä löytynyt mutta ihonsisäisenä finninä olen tuota pitänyt. Rinnan alueella kun on finnejä ja mustapäitä ennenkin ollut.
Tarkennuksena vielä että tuo paise sijaitsee pikkuisen kaulakuopan alapuolella, ei siis tississä asti. Suurinpirtein solisluiden puolivälissä, vähän alempana.
Kasvaimia ei kai tuolla alueella yleensä ole. Onko alueen nimi nyt sitten decolte tai joku sellanen.
Itselläni selässä ollut n.5vuotta finni,onneksi ei näkyvällä paikalla,aluksi luulin että kasvain tms.. mutta kerran kyllästyin "sen olemassa oloon" enkä lääkäriin kehdannut asian takia mennä.. neula ja peli käteen niin kas kummaa.. ei ole enää.. se siitä yök...