Löytyykö netistä suomenkielisiä InDesign-oppaita? Itse en googlaamalla löytänyt. Kirjakaupoissa ei ole jäljellä ainuttakaan InDesign-kirjaa, on kuulemma kustantajiltakin painos loppunut.
Itse pähkäilemällä toki pystyy opiskelemaan, mutta nyt on vain muutama päivä aikaa oppia ohjelman sujuva peruskäyttö, missä opas nopeuttaisi huomattavasti.
Mistä InDesign-opas?
6
4671
Vastaukset
- tommij
Ohjelman mukana tullut opas on varsin käyttökelpoinen tarkoitukseen (en kyllä muista onko uusimmista suomenkielistä versiota).
Uudemmissa löytyy vain cd:llä, ei printtiversiota.
Oletkos käynyt kirjastossa?
Perusjutut on niin samoja kaikissa versioissa, että saat hommat opeteltua vaikkapa 1.5 oppaasta vaikka käyttäisitkin esim. CS:ää.- Tarttis..
Kiitos vastauksesta!
Demo-version vasta latasin kotikoneelle, työpaikalle tulee varsinainen ohjelma. Olisi kiva osata jo jonkin verran etukäteen.
Kirjastoissa oli pitkät varausjonot vanhemmistakin oppaista.
Netistä löytyi 8-sivuinen opas, sillä pääsen alkuun.
- Rakkine
Akateeminen kirjakauppa myy ainakin Turussa CS 4 paketin oppaita. Ostin sellaisen tyttärelleni viime viikolla. 33, 90 euroa. Toivottavasti vielä löytyy.
- inkkaripinkkari
Suomenkielinen 12-sivuinen opas lehden taittoon InDesignilla:
http://hyy.helsinki.fi/sites/default/files/Jarjestolehden_taitto-opas_2013.pdf
Tuossa on ohje tehty kohta kohdalta -tyyppisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512