On se ilmoja pidellyt...

ja luntakin sadellut. Hyvät on ollu hiihtokelit ja päiväkahvitkin on jo juotu. Talitintti se lenteli äskettäin akkunan ohi ja illalla ajattelin kattoa telkkaria. Höpöhöpö, lässynlässyn ja liirumlaarum selvänä kumminkin ja huomenna sama uudestaan. Morjens.

Eipä ole ollut aikoihin parempaa ajanvietettä kuin tämä miniatyyrisotatantereella tapahtuva puolustustaistelu kaikkia ulkopuolisia virtauksia ja muita mörköjä vastaan. Menetelmäkin on varsin tehokas, sen kun tuhoaa itselleen epämieluisat kannanotot. Säilyy yksimielisyys ja "keskustelu" pysyy ylläolevan kaltaisena. Lisää samanlaista!
12903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itsestäsi,tunnetko olevasi parempi juoppo kuin muut?

Äänestä
  • Olen ihminen kaikkine inhimillisine puutteineni ja heikkouksineni. En sen parempi tai huonompi kuin kukaan muukaan. Kirjoituksessani kritisoin ironian keinoin palstalla vallitsevaa keskusteluilmapiiriä, en pyrkinyt asettamaan itseäni millään lailla kenenkään muun yläpuolelle.

    Äänestä

sanahelinää meiltä edellytetään.

Äänestä

lukematta ketjua kun se noin kovasti vituttaa?

Molemmin puolin tipattomia on kirjoituksia, miksi et voi keskittyä niihin?

Miksi et aloita oikein asiapitoista keskustelua?

Miksi tyydyt vain ivaamaan muita?

Eikö ajatus elimesi kykene sulattamaan, jos ryhmä alkoholisteja on saavuttanut pitkiä raittiuksia höpöttelemällä niitä näitä?

Itse olen ollut pitkään mukana ja raittiina pitkälti palstalle ilmoittautumisen ansiosta.
En ole AA:lainen, eikä minusta tule.
Mutta raittiina haluan olla ja riitelemättä.

Äänestä
  • Ei se tipattomien ketju minua millään lailla kyrsi. Ongelman ydin on siinä että kun varsinainen keskustelu, johon mielestäni kuuluu vapaus olla asioista eri mieltä, estetään poistamalla kokonaisia viestiketjuja ja leimaamalla eri tavalla asioista ajattelavat räyhääjiksi, vaahtoajiksi ja miksi milloinkin, jäljelle jää ainoastaan kuvaamani kaltainen kuulumisten vaihto. Kaikki kunnia sille, kuulumisten vaihtaminen tälläisessa virtuaalimaailmassakin on peräti kannatettava kanssakäymisen muoto. Mutta muunkinlainen keskustelu pitäisi sallia.
    Ja ystävä hyvä, älä suutu leikistä, minua ei ihan oikeasti vituta mikään mitä tälläisella foorumilla tapahtuu. Päin vastoin, tämä on kaikkinensa mitä parhainta ajanvietettä!

    Äänestä

Aluksi kerron, että koskaan en ole ollut AA:ssa. Aloitin raittiuden hieman ennen ensimmäistä tipaton tammikuu-ketjua. Sieltäkin näkee vielä kuinka tuskallista raittius oli. Ketju kuitenkin kantoi senkin kuukauden ja siitä eteenpäin.
Mutta alkuun, ensimmäiset viestit oli hätähuutoja, minulle kerrottiin unettomuudesta, siitä että ensin viina on mielessä joka viides minuutti, muista vierotusoireista ja aina kannustaen. Annettiin toki puhelinnumeroita ja paikkoja minne mennä, mutta kukaan ei sanonut, että et selviä ilman AA:ta ja taatusti vastanneista oli suurin osa saanut raittiuden AA:sta.
Kaikki ketjussa tietää, että en ole AA:ssa ja siellä on muitakin, yhtään kertaa ei kukaan ole sanonut minulle, että poistu, et ole oikeaoppinen.
Ihmisen tyytyväisyyteen vaikuttaa myös suvaitsevaisuus, minä hyväksyn painonvartijat, pilkkihullut, itsensä kuntosalilla rääkkääjät, se on heidän tapansa saada elämään sisältöä. Hyväksyn myös mielipiteet, jos joku on sitä mieltä, että AA on ainoa auttava voima, se on hänen mielipiteensä ja hänellä on oikeus siihen ja jopa kirjoittaa täällä.
En ole huomannut yhdenkään viestin poistuneen, jos on pyydetty neuvoa, jossa on ollut hätähuuto, jossa on keskusteltu asiallisesti alkoholismista.
Vain epäasialliset, herjaavat ja ilman asiaa olevat ovat poistuneet. Mitähän nämä ulkopuoliset virtaukset ovat olleet, minä olisin tarttunut niihin, jos ne parantaisivat vieläkin tätä juomattomuutta. Tipattomien ketju on virtuaaliryhmä AA:laisia, ei AA:laisia, naisia, miehiä, avioliitossa olevia, eronneita, yksinäisiä, uskovia, ateisteja, nuoria vanhoja eli erilaisia ihmisiä. Höpötyskin voi olla ihmisille hyvä juttu ja tänne varmaan mahtuu ainakin 200 aloitusta/päivä.
Toivon avaraa katsantokantaa, elämä on mukavampaa.

Äänestä
  • Kirjoitit, että et ole nähnyt yhdenkään asiallisen viestin joutuneen poistetuksi. Minä olen kyllä, ja useankin sellaisen. Jos palstalle kirjoitetussa viestissä uskaltaa peräänkuuluttaa suvaitsevaisuutta eri raitistumistapojen suhteen ja kommentoida hyvin fanaattista puhdasoppisuutta palstan valvojien näkemyksissä, viesti poistetaan. Etenkin AA:n valtavirtauksen edustajissa näkyy esiintyvän valtavasti rakentavan kritiikin pelkoa. Tämä kertoo mielestäni voimakkaasta ahdistuksesta, johon syynä on yleensä sisäinen epävarmuus. On olemassa monta tapaa raitistua ja kaikkia tulee mielestäni kunnioittaa. Tämä ihan rakentavassa mielessä sanottuna...
    Nyt en mitenkään kommentoi tipattomien ketjua. On hienoa muistaa, että raittina eläminen on jokapäiväistä ja parhaimmillaan iloista ja tasapainoista. Jutustelu on sosiaalista ja rakentavaa toimintaa. Alkoholistin suuri ongelma on ollut nimittäin yksinäisyys ja erilaisuuden tunne. Se kun saadaan rikottua alkaa koko elämä muuttua taas vähän helpommaksi.

    Äänestä

  • me ollaan pääsääntöisesti ihan samoilla linjoilla. AA:ssa en ole minäkään ollut, mutta ei minulla mitään sitä vastaankaan ole. Joskus tosin olen ollut eri mieltä jonkun sellaisen AA:laisen kanssa joka kivenkovaan on väittänyt ettei raitistuminen ilman AA:ta ole alkoholistille mahdollista. Mielipiteeni tukena minulla on ollut oma muutaman vuoden kokemukseni raittiista elämästä vuosia jatkuneen holtittoman törpöttelyn jälkeen.
    Tämän ketjun aloituksessa esiintuomani karrikoitu esimerkki oli, kuten jo aiemmin totesin, tarkoitettu kuvaamaan sen tyyppistä keskustelua, joka ajoittain tuntuu olevan ainoa hyväksytty kommunikoinnin muoto tällä palstalla.
    Tipattomat jatkakoot entiseen malliin, edustan nimenomaan sitä näkemystä että kaikkien pitäisi saada äänensä kuuluviin niin kauan kuin sääntöjä ei rikota. Tällä hetkellä tämä ei toteudu, viestejä ja viestiketjuja siirrellään ja poistellaan pelkästään niiden sisältämien kannanottojen takia, ei siksi että että niiden sisältö olisi sääntöjen vastaista. Mutta samapa tuo, kovin isosta asiasta kenenkään elämässä ei onneksi ole kysymys. Toivottavasti. Jaan toiveesi avarasta katsantokannasta ja muiden mielipiteiden kunnioittamisesta.

    Äänestä

  • Denso kirjoitti:

    me ollaan pääsääntöisesti ihan samoilla linjoilla. AA:ssa en ole minäkään ollut, mutta ei minulla mitään sitä vastaankaan ole. Joskus tosin olen ollut eri mieltä jonkun sellaisen AA:laisen kanssa joka kivenkovaan on väittänyt ettei raitistuminen ilman AA:ta ole alkoholistille mahdollista. Mielipiteeni tukena minulla on ollut oma muutaman vuoden kokemukseni raittiista elämästä vuosia jatkuneen holtittoman törpöttelyn jälkeen.
    Tämän ketjun aloituksessa esiintuomani karrikoitu esimerkki oli, kuten jo aiemmin totesin, tarkoitettu kuvaamaan sen tyyppistä keskustelua, joka ajoittain tuntuu olevan ainoa hyväksytty kommunikoinnin muoto tällä palstalla.
    Tipattomat jatkakoot entiseen malliin, edustan nimenomaan sitä näkemystä että kaikkien pitäisi saada äänensä kuuluviin niin kauan kuin sääntöjä ei rikota. Tällä hetkellä tämä ei toteudu, viestejä ja viestiketjuja siirrellään ja poistellaan pelkästään niiden sisältämien kannanottojen takia, ei siksi että että niiden sisältö olisi sääntöjen vastaista. Mutta samapa tuo, kovin isosta asiasta kenenkään elämässä ei onneksi ole kysymys. Toivottavasti. Jaan toiveesi avarasta katsantokannasta ja muiden mielipiteiden kunnioittamisesta.

    Vielä kommenttina viestiisi minun täytynee tunnustaa synnikseni, että olen AA:lainen. Synniksi kaiketi siksi, että pyrin olemaan suvaitsevainen kaikkia raitistumistapoja kohtaan, sekä muutenkin ymmärtämään että erilaisuus on rikkautta. Paras ystäväni, joka on mielestäni aidosti raitis (ollut jo kuusi vuotta pahan alkoholismin jälkeen) saavutti tasapainon elämäänsä A-klinikan, antabushoidon ja oman elämänmuutoksen avulla. Joten kaikki ei sovi kaikille ja Roomaan on monta tietä.
    Iloista päivänjatkoa ja avaraa mieltä Densolle ja kaikille muillekin!

    Äänestä

täälläpäin lumisade lakanneen pakkasta -8.huomenna päivä uus.

Äänestä

345909787

Äänestä
  • Yritä typerä pentu aikuistua.
    Edes vähän.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Denso kirjoitti:

ja luntakin sadellut. Hyvät on ollu hiihtokelit ja päiväkahvitkin on jo juotu. Talitintti se lenteli äskettäin akkunan ohi ja illalla ajattelin kattoa telkkaria. Höpöhöpö, lässynlässyn ja liirumlaarum selvänä kumminkin ja huomenna sama uudestaan. Morjens.

Eipä ole ollut aikoihin parempaa ajanvietettä kuin tämä miniatyyrisotatantereella tapahtuva puolustustaistelu kaikkia ulkopuolisia virtauksia ja muita mörköjä vastaan. Menetelmäkin on varsin tehokas, sen kun tuhoaa itselleen epämieluisat kannanotot. Säilyy yksimielisyys ja "keskustelu" pysyy ylläolevan kaltaisena. Lisää samanlaista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu