Mites se nyt menee? VAG-com kaapeli rakennussarjana maksaisi about 24 euroo ja ohjelman saa netistä ilmaiseksi. Mutta kun jostain olen kuullut että muu kuin alkuperäinen radio (mulla Pioneeri) saattaa aiheuttaa VAG-comin kanssa ongelmia.
Onko kenellä kokemuksia tuosta?
Onko kenellä kokemuksia tuosta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
tähän mennessä yhessäkää autossa radio oo aiheuttanu ongelmia mihin kaapelit on tökänny.
Mulla lakkasi kauko-keskulukko toimimasta kun laitoin Sonyn soittimen Golf IV:seen. Pitää ottaa irti auton diagnostiikka piuha tai vst. voi muuten rikkoa testerin.
http://www.ross-tech.com/vag-com/aftermarket-radio.html
Tottakai tulee ongelmia, jos tökkii "ylimääräisetkin" piuhat jonnekin.
Ei pidä tehdä kytkentöjä, joista ei tiedä.
Aivan uskomaton legenda väite, että vw hyväksyisi vain Pioneerin. Ha ha haaaa haaaaaaaaaaaa.
Kyllä ei taas järki päätä pakota....
Ne "ylimääräiset" johdot ovat auton väyläjohtimia.
Vag-com niitä tarvii ja samoin orkkis vw-radio ja navit, mutei mitkään vakio soittimet. Joten niitä EI silloin kytketä MIHINKÄÄN. Ja huolehditaan myös niiden suojauksesta.
Yläpuolella olevan viestin ja nyt yrität päteä!
Katso ross-tech:n sivuston ja homma pelittää.
Päteä tai ei ihan miten vaan itse kukin sen haluaa tulkita.
Katsos sitä kun lukee muutakin kuin tätä palstaa ja Seiskaa niin jotain voi oppiakin!
auto ei mee rikki. voit mitata (en nyt muista lukuja) pinnien välisen jännitteen vastuksen kans niin siitä tietää onko radio oikein. olikohan jotain mootoriantenniin liittyvä johto piti katkasta. ros-tech sivulla ohjeet.