pikaliima veks?

tunari-

säädin tässä jokunen aika sitten jotain pikaliimalla - korkki lähti ja liimaa valui uudelle kirjoituspöydälleni. oli talouspaperia lähellä ja sain pyyhittyä jonkun verran pois. tuohon kerkesi kuitenki kuivua, nyt siinä on tuollainen rasvajäljen näköinen jälki. ei näy ollenkaa jos katsoo kohtisuoraa ylhäältä, eli on aika ohutkerros liimaa.
ei kukaan sattuisi tietämään miten tuon liiman saa tuosta pois vahingoittamatta pöytää? olen tässä pohtinut mitä kuumavesi tekisi... mutta mielummin kuuntelen teidän vinkkejä ensin.

kiitos,
tomi tunari

6

12269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoitat

      http://www.google.fi/search?hs=z59&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi-FI:official&q= Syanoakrylaattiliimat&btnG=Hae&meta=

      Tuolla Googlen sivulla kerrotaan eri valmistajien tuotteista, muttei sanallakaan liima-aineen työturvallisuudesta.

      Syanoakrylaattiliimoja olen käyttänyt neljänkymmenen vuoden ajan, eikä vastaan ole ilmestynyt tuotetta, joka liuottaisi sitä vahingoittamatta ympäristöä.

      Ihosta olen todennut tuon liiman irtoavan, kun ihoa pidetään lämpimässä vedessä niin kauan, että iho turpoaa ja sitten hieromalla.

      Mutta esitämpä kysymyksen aiheesta Tiede/ kemia keskustelupalstalle, niin saamme asiallistakin tietoa.

    • Hanna Karttunen ins.

      Suosittelen varovaisuutta Bilteman pikaliiman kanssa.Itselleni kävi kun liimasin ja pidin purkkia kädessä ja kävelin toiseen huoneeseen niin että putkiloa kevyesti puristettaessa pikaliimaa tuli myös purkilon peräpäästä ja en sitä heti huomannut . Liima sotki uuden parkettini.

      • Hanna Karttunen ins.

        mulla oli ihan uusi tuubi, ei niiden avattujen kanssa viitsi leikkiä. Kuitenkin vuosi putkilon väärästäpäästä liimat lattialle ja käsiin.
        Erittäin huonolaatuinen putkilo,


    • juttua

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000546&posting=22000000014642987
      tuolla on kemistien kertomana juttua pikaliimasta.

      Joskus 70- luvulla kävi liimakauppias työpaikallani esittelemässä pikaliimoja.
      Hän varoitteli, liiman joutumisesta silmään.
      Joku meistä uteliaisuuttaan kysyi, että miten se silmään voi päästä.
      Niin kauppamiespä kertoi, että ihan yleistä se on ja näin se tapahtuu.

      Liimaputkilon suuttimen luonteeseen kuuluu kuivua tukkoon.
      Sitten vain suunnataan suutin kasvoja kohti tutkaillaan suutinta, joka yllättäin aukeaa ja putkilon sisältö ruiskahtaa kohti näköä.
      ja jotta kaaos olisi täydellinen, niin ihmisen luonteeseen kuuluu pyhkäistä siiihen vielä kädellään, joka samantein liimautuu lärvinkylkeen kiinni.
      Toinen käsi kuitenkin jää vapaaksi, jolla voi nappuloida puhelinta ja tilata sairaskyydin.

      Ennen liimapakkauksen mukana tuli nuppineula.
      Neulan tarkoitus oli toimia turvallisuusvälineenä, sillä avattiin kuivunut tuubin suutin.

      • tunari-

        vähän arvelinki että sitä on mahdotonta saada pois tosta enää. mut, virheistä oppii. ens kerralla ei enää värkätä pikaliiman kans puolenyön jälkee. kaipa toi tosta aikanaan kuluu siistimmäks... ehkä sit kun on ite eläkeiässä, jos silloinkaan. onpaha sitte mukava muisto nuoruudestaan.

        kiitos,
        tomi


    • kokeilkaa

      Asetoni liuottaa osittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5735
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2549
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2467
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1293
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1045
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1032
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      902
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      805
    Aihe