Onko se Athlonia vastaava vai?Sepronhan on halppis prossu jos oikein muistan.
Minkälainen prossu on AMD turion!
Sumppi
611182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos akunkesto on ykkösijalla, oin silloin tämä prosessori siihen paras ;)
Se ei ole kone eikä mikään jos siellä ei prossuna
Intel Pentium.Ja ainakin kannettavissa Intelillä on valtava johto asema AMD:n verrattuna ja ihan oikeutetusti AMD:n prossut on jäänyt pahasti jalkoihin Intelin Pentium M sarjalle.
AMD Turionia minäkin ajattelin, mutta mikä prossu (suorituskyvyltään vs. Turion) on Intel Core Duo??? Siis se tupla Celeron -ytimellinen Intelin prossu 2MB cachella.
Turion on hyvä prossu, joka pysyy viileänä kovassakin käytössä. Akun keston kannalta Turion on hyvä, kuluttaa vähän virtaa ja näin ollen akku kestää kauan.
Kannettavien akkujen kestoajasta puhuttaessa kannattaa unohtaa sana 'kauan'. Jos läppäriä haluaa käyttää oikeasti kauan ja jopa tehdä jotain niin silloin kannattaa käyttää verkkosähköä. Akku on ihan kiva satunnaiseen muutaman tunnin käyttöön.
Virrankulutuksella on silti merkitystä. Vähempivirtaiset käyvät viileämpinä ja pitävät vähemmän meteliä. Loppuillan tunteina melulla on jo merkitystä.
Kyllä nykyään alkaa olla jo alle 2000€ luokassa kannettavia, joilla työskentelee helposti koko työpäivän...