Kevään tullen heräili tällaisia ajatuksia.
Syön apocycliniä (antibiootti) ja käytän iltaisin differin-geeliä. Kertokaahan, jos teillä on kokemusta/tietoa siitä, miten auringonvalo vaikuttaa yhdessä lääkkeiden kanssa.
Luin jostain, että aknelääkkeistä auringosta voi aiheutua jopa pigmenttimuutoksia, läikkiä (pysyviä) :( ??
Onneksi en ole mikään auringonpalvoja, mutta miten vaikuttaa normaalista päivittäisestä ulkonaliikkumisesta saatava säteily?
Syön apocycliniä (antibiootti) ja käytän iltaisin differin-geeliä. Kertokaahan, jos teillä on kokemusta/tietoa siitä, miten auringonvalo vaikuttaa yhdessä lääkkeiden kanssa.
Luin jostain, että aknelääkkeistä auringosta voi aiheutua jopa pigmenttimuutoksia, läikkiä (pysyviä) :( ??
Onneksi en ole mikään auringonpalvoja, mutta miten vaikuttaa normaalista päivittäisestä ulkonaliikkumisesta saatava säteily?
Vastaukset 2
Vanhimmat
i'll be there ja niin eespäin =D
Söin ton saman kuurin ja käytin differiniä samaan aikaan, joskus viime vuoden kesällä (n. 2 kuukautta). Omalle iholle ainakaan tullut yhtään muutoksia, vaikka tykkäsin hillua ulkona ja auringossa sen noususta laskuun.
Varovaisuus on tietysti paikallaan, heti jos ihoa alkaa kuumottaa tai se alkaa hilseillä niin kannattaa ruveta käyttämään ulos mentäessä kosteusvoidetta, joka on suojakertoimeltaan vähintään 15.
Antibiootit ja toi differin ei kuitenkaan ole mitään hirveän järeitä lääkkeitä, et ne on enemmän sitä pakollista valmistajan varoittelua.
Itse söin viime kesänä ton kuurin ja paloin erittäin helposti, joten aina kun meet ulos suosittelen aurinkorasvan (sellanen joka ei tuki ihohuokosia) laittamista, vaikka aurinko oliski pilvessä.