Mikä veneeksi ?

Hei

Olemme veneilevä perhe, joka on siirtymässä moottoriveneestä purteen.
Mitä uutta venettä suosittelette hl. 100 te. ?
Vanha moottorivene jo myytiin, mutta haluaisimme uuden, huolettoman purren.
Purren tulisi olla tilava ja ehkä väh. 33 ft pitkä. Nimenomaan helppo ja hyvä perhepursi.
Kilpurit ovat kai nykyään kalliita.


Vinkeistä ja vihjeistä etukäteen kiittäen. Niemi
367960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Kyllä n. 130000, mutta siinä on kaikki mitä
perhe tarvitsee. Uusi ja takuut.

Äänestä
  • 37 ollut listahinnaltaan vain karvan yi 100 000, eli ainakin Boatshopin miesten puheiden mukaan oikeaksi uloslähtöhinnaksi heiltä ostettuna tulisi n. 115 000?

    Äänestä

  • Miksi pitäisi suositella suurempaa, jonka hinta menee yli kysyjän tavoitteen. B33:n varustelu melko täydelliseksi nostaa sen hinnan noin 90 keuroon. B33 on tällä hetkellä kooltaan suurin kolmekolmonen markkinoilla. Esimerkiksi FG33 on pari numeroa pienempi pituuden, leveyden ja painon osalta.

    Äänestä

  • kysyjän haarukkaan kirjoitti:

    Miksi pitäisi suositella suurempaa, jonka hinta menee yli kysyjän tavoitteen. B33:n varustelu melko täydelliseksi nostaa sen hinnan noin 90 keuroon. B33 on tällä hetkellä kooltaan suurin kolmekolmonen markkinoilla. Esimerkiksi FG33 on pari numeroa pienempi pituuden, leveyden ja painon osalta.

    Mistä helevetin valuutasta olet tuon (keuron) keksinyt. Saatanan pöljä.

    Äänestä

  • kysyjän haarukkaan kirjoitti:

    Miksi pitäisi suositella suurempaa, jonka hinta menee yli kysyjän tavoitteen. B33:n varustelu melko täydelliseksi nostaa sen hinnan noin 90 keuroon. B33 on tällä hetkellä kooltaan suurin kolmekolmonen markkinoilla. Esimerkiksi FG33 on pari numeroa pienempi pituuden, leveyden ja painon osalta.

    Kysyppä maahantuojalta tarjous Bavaria 33:sta purjehdusvalmiina Suomessa vesillä. Tuskin jää juuri alle 90 k€ ja varustus ei silloin vielä ole lähellekkään "melko täydellinen".

    Lukekaa uusimman Segling-lehden hintavertailut.

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Kysyppä maahantuojalta tarjous Bavaria 33:sta purjehdusvalmiina Suomessa vesillä. Tuskin jää juuri alle 90 k€ ja varustus ei silloin vielä ole lähellekkään "melko täydellinen".

    Lukekaa uusimman Segling-lehden hintavertailut.

    ...mitä itse tarkoitat "melko täydellisellä"?

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    ...mitä itse tarkoitat "melko täydellisellä"?

    Katso alempaa samasta ketjusta

    Äänestä

  • surffari kirjoitti:

    Mistä helevetin valuutasta olet tuon (keuron) keksinyt. Saatanan pöljä.

    Viitannee etuliitteeseen kilo aka tuhat (vrt. kilogramma, kg). Perkeleen tahvo.

    Äänestä

  • yksikkö kirjoitti:

    Viitannee etuliitteeseen kilo aka tuhat (vrt. kilogramma, kg). Perkeleen tahvo.

    kyllä se panee vituttamaan kun raha ruvetaan kiloissa mittaamaan.
    Makkara myydään kiloina, rahahassa tuhat on t.

    Äänestä

Mites Dufour 325? Maahantuoja on myös vuokraaja, ota viikoksi vuokralle kokeiltavaksi ja maahantuoja luullakseni hyvittää sulle vuokrahinnan jos sitten ostat oman. Ainakin luulis olevan neuvoteltavissa. Itse en ostaisi mitään 100k€ tuotetta ilman kunnollista koeajoa. Ei kyllä olis varaakaan että sen puoleen.

Äänestä
  • Viime kesänä pyysin tarjouksen, valitsin erään toisen

    Äänestä

Sitten on vähemmän Suomessa ostettu mutta jo yli 30v Euroopassa ostettu Etap purret, joidedn koko tuontantosarja on uppoamattomia. Tästä 'foamilla' täyteystä kaksikuorirakenteesta on myös muita etuja (hiljainen, ei kondensoi, lämpöeristys jne.).

Olen ollut itse tyytyväinen, mutta ei mahdu tuohon 100keur luokaan, vaan vaatii 20-30keur päälle. Mutta kannattaa!

Äänestä
  • Savolaiset sitä kauppaavat ja vuokraveneitäkin Kuopiosta löytyy joten tyypit pääsee ottamaan ennen ostopäätöstä. Mutta on se tyyris! Esimerkiksi tämä käytetty 30 ft, hinta 121 kiloerkkiä!
    Ko. veneessä on tosin 40 tonnin "lisä"varusteet, mm viiden tonnin arvoinen mastonkaatojärjestelmä, purjehdusominaisuudet tuhoava 1,0 m syvä erikoisköli ( 1190 euro) ja kahden tonnin (!)hintainen karttaplotteri, webasto (2650 euro!) ja 60 litran septitankki (lisävarustehinta 1550 euro!!!). Mutta ei esim. spinnua tai genaakkeria, tutkasta puhumattakaan.

    http://www.ertec.fi/ETT/fi/kaytetty30i.html

    Tarjolla olisi myös vastaavasti varusteltu, käytetty 32 ft etappi, hintaan 136 keuro :-O
    http://www.ertec.fi/ETT/fi/kaytetty32s.html

    Hintaeroa uusiin samankokoisiin, vastaavasti varusteltuihin "halpisveneisiin" (Bavaria, Hanse, Oceanis323 jne...) lie kolme nelkytä kiloerkkiä tai prossaa. Joka markkaa muistaa niin sitä tikulla silmään, mutta kuiteski tuo on reilut kaksisataa kilomummoa, 30 ft "pikkupurren" uppomattomuudesta aika kova hinta!

    Äänestä

Jos uutta venettä suunnittelette ja ehdoton katto on tuo 100 keuroa niin siinä tapauksessa pitää katseet suunnata hintaluokkaan 80 keuroa ja jopa allekin, mitäs sieltä löytyy en tiedä. Jääkös se bava33 noille nurkille en tiedä. Kyllä sen uuden veneen purjehdus- ja katsastusvarustukseen saattamiseen saa laskea hyvinkin 20% listahinnan päälle kuljetuksineen. Käytetyssähän tätä tilannetta ei pitäisi olla, siinä saat veneen asianmukaisesti (toivottavasti) varusteltuna hintaa minkä maksat.
Että jos 100 kiloeuroa on ehdoton katto niin siinä tapauksessa ainakin itse lähtisin katselemaan käytettyjen markkinoita. Pitäisi löytyä enemmän vastionetta rahoille sitä kautta.

Äänestä

satanen on liian vähän hyvän ja huolettoman uuden perhepurren yli 33 ft ostamiseen.mutta bavarian saat ja se on oikein hyvä vene aloittaa purjehdus.finngulf varustamon johtaja (taitaa nyt olla jo tosin evp) sanoi,että kunhan bavaristit ensin oppivat purjehtimaan,niin sitten ne ostavat oikean purjeveneen heiltä.mutta totuus on,ettei varusteltua venettä saa tuohon hintaan.ja tuommoisiin etap tarjouksiin tartu.ei mitään säilytystilaa punkkien alla ja purjehdusominaisuudet bavaria luokkaa.

Äänestä
  • Onko veneenne oltava uusi?

    Äänestä

Jos tarkoitat, että veneen kokonaishinta pitää olla n. 100 k€ ja pituus min 33 jalkaa, on vaihtoehdot todella vähissä.

Vähänkään paremmilla varusteilla ei saa mitään venettä tuohon hintaa. Lähimmäksi päässee Banaria 33, mutta senkin saaminen 100 k€:lla vaatii niukahkoa varustusta.

Olen laskenut muutamalle veneelle, mitä ne maksaisivat minun varustuksella (kuljetus, kylmäkompura, lämppäri, septi imu, pohjan maalaus, vesillelasku ja rikaus, spinnu varustus, sprayhood, rodkick, rullagenua, 3-lapainen taittolapapotkuri, vesillelasku, loki/tuuli/kaiku/vhf/gps/radio, autopilotti, liesiuuni, pukki pressu, perustasoa paremmat purjeet, parempi masto/köli/heloitus ja katsastusvarusteet).

Ko. varustukseen ei vielä sisälly monia usein nykyään ostettavia (maasähkö laturi, isompi kone, isommat akut, ulkopöytä, suihku vessassa/uimatasolla, tiikki istuinkaukalo, lämmin vesi jne.), tosin joissain osa tulee "väkisin" mukaan.

Tässä muutama (jotkut alennuksineen):

Bavaria 30: 82 k€
FG 28e: 104 k€
Bavaria 35 Match: 120 k€
Elan 31: 125 k€
Elan 333: 143 k€
Dufour 34: 145 k€
Maxi 1050: 150 k€
FG 33: 156 k€

Bavaria 30:n hinnasta voisi arvailla, että Bavaria 33 maksaisi ~105 k€ vastaavalla varustuksella. Melko lähelle mennevät myös Ranskalaiset 32-jalkaiset.

Äänestä
  • Sorry, en huomannut tätä kysyessäni varustetulkintaasi. No, tämä vahvistaa syntyneen mielikuvan, että varusteluvaatimuksesi ylittävät useimpien perhematkapurjehtijoiden vaatimustason. Noista muista en osaa sanoa, mutta Bavarioita on huvin vuoksi katseltu (joskus tulee ehkä se päivä, jolloin vapaa-aikaa on tarpeeksi purjeveneilyynkin). Varustenäkemykseni perustuu myös vaimon arvioihin, hänellä on yli 10 vuotta purjehdustaustaa ja siitä paljon myös itse, jopa yksin, kipparoiden ja lisäksi purjeneulomokokemusta. Uskon siis hänen sanaansa purjevarustuksen ja muun sellaisen suhteen. Meidän näkemyksemme Bavariaan tarvittavista lisämaksua aiheuttavista asioista on suunnilleen seuraava:
    -rahti
    -pohjamaalaus
    -pukki
    -vesillelasku/rikaus
    -sprayhood
    -GPS (loki/kaiku/tuulimittari on vakiona)
    -septin imutyhjennys
    -lämmityslaite (me emme sinänsä pidä lämminvesijärjestelmää tarpeellisena, mutta Bavarian maahantuoja asentaa kuulemma vesikeskuslämmityksen, luultavasti lämminvesijärjestelmä sopisi siihen helposti mukaan)

    Spinnua ei tarvita eikä tiikkikansia, suihku, uuniliesi, jääkaappi, maasähkö kuuluvat hintaan. VHF:n taitaisin kyllä haluta ihan varmistuksen vuoksi, vaikka nykyisessä veneessä olevaakaan ei ole käytetty lähetykseen kuin tasan kerran n. 10 vuodessa, silloinkin vain kokeilun vuoksi. Käsitykseni on, että noilla varusteilla B33 jää vielä selvästi alle 100 kiloeuron. Katsastusvarusteistahan valtaosa tuodaan vanhasta veneestä :)

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    Sorry, en huomannut tätä kysyessäni varustetulkintaasi. No, tämä vahvistaa syntyneen mielikuvan, että varusteluvaatimuksesi ylittävät useimpien perhematkapurjehtijoiden vaatimustason. Noista muista en osaa sanoa, mutta Bavarioita on huvin vuoksi katseltu (joskus tulee ehkä se päivä, jolloin vapaa-aikaa on tarpeeksi purjeveneilyynkin). Varustenäkemykseni perustuu myös vaimon arvioihin, hänellä on yli 10 vuotta purjehdustaustaa ja siitä paljon myös itse, jopa yksin, kipparoiden ja lisäksi purjeneulomokokemusta. Uskon siis hänen sanaansa purjevarustuksen ja muun sellaisen suhteen. Meidän näkemyksemme Bavariaan tarvittavista lisämaksua aiheuttavista asioista on suunnilleen seuraava:
    -rahti
    -pohjamaalaus
    -pukki
    -vesillelasku/rikaus
    -sprayhood
    -GPS (loki/kaiku/tuulimittari on vakiona)
    -septin imutyhjennys
    -lämmityslaite (me emme sinänsä pidä lämminvesijärjestelmää tarpeellisena, mutta Bavarian maahantuoja asentaa kuulemma vesikeskuslämmityksen, luultavasti lämminvesijärjestelmä sopisi siihen helposti mukaan)

    Spinnua ei tarvita eikä tiikkikansia, suihku, uuniliesi, jääkaappi, maasähkö kuuluvat hintaan. VHF:n taitaisin kyllä haluta ihan varmistuksen vuoksi, vaikka nykyisessä veneessä olevaakaan ei ole käytetty lähetykseen kuin tasan kerran n. 10 vuodessa, silloinkin vain kokeilun vuoksi. Käsitykseni on, että noilla varusteilla B33 jää vielä selvästi alle 100 kiloeuron. Katsastusvarusteistahan valtaosa tuodaan vanhasta veneestä :)

    Uskoisin, että minun varustelista on halvempi kuin keskimääräisen uuden veneen ostajan. Toki se painottuu eri tavalla (spinnu, kalliimmat purjeet ja taittolapa).

    Luulisin (lähes) kaikkien matkapurjehtijoiden ottavan autopilotin ja rodkickin. Lämmin vesi taitaa myös olla vakiotavaraa useimmille.

    Noista sinunkin ajattelemista varusteista hinta nousee kutakuinkin:

    Rahti: 5000
    Maalaus, vesillelasku ja rikaus: 3000
    Pukki: 1500
    Sprayhood: 1200
    GPS: 500
    Septi (maahantuojan asentama rosteri): 800
    Lämppäri: 3200

    Eipä näytä kovinkaan paljoa alle 100 k€ jäävän, varsinkin kun lisää kaiken sen mitä oikeasti vielä joutuu ostamaan.

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Uskoisin, että minun varustelista on halvempi kuin keskimääräisen uuden veneen ostajan. Toki se painottuu eri tavalla (spinnu, kalliimmat purjeet ja taittolapa).

    Luulisin (lähes) kaikkien matkapurjehtijoiden ottavan autopilotin ja rodkickin. Lämmin vesi taitaa myös olla vakiotavaraa useimmille.

    Noista sinunkin ajattelemista varusteista hinta nousee kutakuinkin:

    Rahti: 5000
    Maalaus, vesillelasku ja rikaus: 3000
    Pukki: 1500
    Sprayhood: 1200
    GPS: 500
    Septi (maahantuojan asentama rosteri): 800
    Lämppäri: 3200

    Eipä näytä kovinkaan paljoa alle 100 k€ jäävän, varsinkin kun lisää kaiken sen mitä oikeasti vielä joutuu ostamaan.

    Joutuuko tosiaan pohjan maalauksesta, vesillelaskusta ja rikauksesta maksamaan kolme tonnia?! Kyllä kannattaa siis parempituloisenkin nähdä hieman omaa vaivaa.

    Minä laskisin näin:
    Myrkkymaalit n. 100 euroa
    Vesillelasku ja rikaus n. 100 euroa

    Erotusta tulee siis 2800 euroa ja työtä maks pari päivää. Kyllä pääsee tuntipalkoille...

    Vai olenkohan sittenkin ymmärtänyt jotain väärin? Ehkäpä venekauppias ei suostu myymään ilman tällaisia kalliita palveluita?

    Äänestä

  • purjehtija kirjoitti:

    Joutuuko tosiaan pohjan maalauksesta, vesillelaskusta ja rikauksesta maksamaan kolme tonnia?! Kyllä kannattaa siis parempituloisenkin nähdä hieman omaa vaivaa.

    Minä laskisin näin:
    Myrkkymaalit n. 100 euroa
    Vesillelasku ja rikaus n. 100 euroa

    Erotusta tulee siis 2800 euroa ja työtä maks pari päivää. Kyllä pääsee tuntipalkoille...

    Vai olenkohan sittenkin ymmärtänyt jotain väärin? Ehkäpä venekauppias ei suostu myymään ilman tällaisia kalliita palveluita?

    laskitko epoksit mukaan?

    Kallista joka tapauksessa, mutta sitä venettä ostaessa on mukava kun 100-150 k€ veneen kanssa ei tarvitse ensin tehdä duunii hirveesti. Hionta, epoksit ja myrkyt niin aikaa tuhraantuu..

    Vaikka samaa kyllä itse harkitsisin.

    Äänestä

  • purjehtija kirjoitti:

    Joutuuko tosiaan pohjan maalauksesta, vesillelaskusta ja rikauksesta maksamaan kolme tonnia?! Kyllä kannattaa siis parempituloisenkin nähdä hieman omaa vaivaa.

    Minä laskisin näin:
    Myrkkymaalit n. 100 euroa
    Vesillelasku ja rikaus n. 100 euroa

    Erotusta tulee siis 2800 euroa ja työtä maks pari päivää. Kyllä pääsee tuntipalkoille...

    Vai olenkohan sittenkin ymmärtänyt jotain väärin? Ehkäpä venekauppias ei suostu myymään ilman tällaisia kalliita palveluita?

    Hinta riippuu maahantuojasta/valmistajasta, mutta on joka tapauksessa yli 2000 €.

    Pohjan maalaus sisältää pohjatyöt (muottivahan poisto, hionta), primerit (3 kerrosta???) ja myrkyt. Eiköhän tuohon mene useampi satanen maaleihin ja työtä kertyy ainakin 10 tuntia, joten ammattilainen veloittaa tuosta varmasti ~1000 €.

    Uudessa veneessä "vesillelasku rikaus ja luovutus" taitaa olla aika paljon työläämpi operaatio kuin jokavuotinen vesillelasku.

    Eiköhän ammattilaiset halua päästä yli 50 €/h tuntipalkoille, joten säästää voi varmasti tekemällä itse. Mahdollisten puutteiden kanssa lienee kuitenkin helpompi valitella, jos on tilannut veneen purjehduskuntoisena.

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    Sorry, en huomannut tätä kysyessäni varustetulkintaasi. No, tämä vahvistaa syntyneen mielikuvan, että varusteluvaatimuksesi ylittävät useimpien perhematkapurjehtijoiden vaatimustason. Noista muista en osaa sanoa, mutta Bavarioita on huvin vuoksi katseltu (joskus tulee ehkä se päivä, jolloin vapaa-aikaa on tarpeeksi purjeveneilyynkin). Varustenäkemykseni perustuu myös vaimon arvioihin, hänellä on yli 10 vuotta purjehdustaustaa ja siitä paljon myös itse, jopa yksin, kipparoiden ja lisäksi purjeneulomokokemusta. Uskon siis hänen sanaansa purjevarustuksen ja muun sellaisen suhteen. Meidän näkemyksemme Bavariaan tarvittavista lisämaksua aiheuttavista asioista on suunnilleen seuraava:
    -rahti
    -pohjamaalaus
    -pukki
    -vesillelasku/rikaus
    -sprayhood
    -GPS (loki/kaiku/tuulimittari on vakiona)
    -septin imutyhjennys
    -lämmityslaite (me emme sinänsä pidä lämminvesijärjestelmää tarpeellisena, mutta Bavarian maahantuoja asentaa kuulemma vesikeskuslämmityksen, luultavasti lämminvesijärjestelmä sopisi siihen helposti mukaan)

    Spinnua ei tarvita eikä tiikkikansia, suihku, uuniliesi, jääkaappi, maasähkö kuuluvat hintaan. VHF:n taitaisin kyllä haluta ihan varmistuksen vuoksi, vaikka nykyisessä veneessä olevaakaan ei ole käytetty lähetykseen kuin tasan kerran n. 10 vuodessa, silloinkin vain kokeilun vuoksi. Käsitykseni on, että noilla varusteilla B33 jää vielä selvästi alle 100 kiloeuron. Katsastusvarusteistahan valtaosa tuodaan vanhasta veneestä :)

    Joakimin lista ei todellakaan ollu mikään ylenpalttinen, hyvin asiallinen kylläkin. Siitä tinkiminen aiheuttaa pian närää joko vaimon tai miesväen taholta, moni todella ottaisi hieman runsaammankin varustelutason. Itse ainakin lisäisin sen autopilotin ilman muuta. Pieni lisähinta parempiin purjeisiin taas on perusteltavissa jopa taloudellisesti pidemmän käyttöiän muodossa. Joku ehkä voisi tinkiä sen spinnun verran, spinnuvarustus silti kuuluisi mukaan. Tiikkikannestahan ei ollut kyse, vaan istumalaatikon tiikistä, joka on selkeä mukavuustekijä ja kustannus eri kertaluokassa.

    Painotuksista riippuen jotain siis voisi jäädä pois ja jotain toista tulla lisää. Itseään ei kannata pettää tilaamalla köyhäläisversiota, jonka puutteisiin törmää pian.

    Katastusvarusteiden ryövääminen vanhasta veneestä ei mene oikein läpi edes hymiöiden kanssa. Itse ottaisn ehkä omat itselle sopivat pelastusliivini, tuskin muuta. Suurin osa varusteista on hankittu edelliseen veneeseen mitoitukseltaan sopiviksi ja käytetyn ostajana tinkisin puuttuvien varusteiden verran hinnasta. Missä siis edes säästö tässä kohtaa?

    P.S. Miten vapaa-ajan määrä vaikuttaa veneen käyttövoimaan? Näiden välistä korrelaatiota en ymmärrä.

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Hinta riippuu maahantuojasta/valmistajasta, mutta on joka tapauksessa yli 2000 €.

    Pohjan maalaus sisältää pohjatyöt (muottivahan poisto, hionta), primerit (3 kerrosta???) ja myrkyt. Eiköhän tuohon mene useampi satanen maaleihin ja työtä kertyy ainakin 10 tuntia, joten ammattilainen veloittaa tuosta varmasti ~1000 €.

    Uudessa veneessä "vesillelasku rikaus ja luovutus" taitaa olla aika paljon työläämpi operaatio kuin jokavuotinen vesillelasku.

    Eiköhän ammattilaiset halua päästä yli 50 €/h tuntipalkoille, joten säästää voi varmasti tekemällä itse. Mahdollisten puutteiden kanssa lienee kuitenkin helpompi valitella, jos on tilannut veneen purjehduskuntoisena.

    No jos ne veneet keskeneräisenä, eli ilman primereita myydään, niin sittenhän toki kulut ovat ymmärrettävämmät. Onko todella noin, että veneen hinta ei sisällä epoksimaalausta? Sehän on sama kuin auto myytäisiin pellit paljaana!

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Hinta riippuu maahantuojasta/valmistajasta, mutta on joka tapauksessa yli 2000 €.

    Pohjan maalaus sisältää pohjatyöt (muottivahan poisto, hionta), primerit (3 kerrosta???) ja myrkyt. Eiköhän tuohon mene useampi satanen maaleihin ja työtä kertyy ainakin 10 tuntia, joten ammattilainen veloittaa tuosta varmasti ~1000 €.

    Uudessa veneessä "vesillelasku rikaus ja luovutus" taitaa olla aika paljon työläämpi operaatio kuin jokavuotinen vesillelasku.

    Eiköhän ammattilaiset halua päästä yli 50 €/h tuntipalkoille, joten säästää voi varmasti tekemällä itse. Mahdollisten puutteiden kanssa lienee kuitenkin helpompi valitella, jos on tilannut veneen purjehduskuntoisena.

    Mielestäni tuossa venekauppiaiden hinnoittelussa olisi kirveellä, eiku, kuluttaja-asiamiehellä töitä!

    Veneen ilmoitetun "perushinnan" tulisi sisältää kaikki pakolliset kulut, esimerkiksi rahti Suomeen jos venettä myydään Suomessa ja pohjan epoksit.

    Tästä voisi sitten miinustaa sopimuksen mukaan, mikäli ostaja haluaa jättää jotain pois tai purjehtia veneensä valmistusmaasta.

    Ajatelkaapa jos Tojota korollan hinta ilmoitettaisiin "tehtaalla Turkissa", lisähintaan saisi sitten kuljetuksen Suomeen :-(

    Tai Astra myytäisiin pohjamaalattuna, säätä kestävän pintavärin saisi lisähintaan :-( (Antifoulingmaalaus voi hyvin olla "lisävaruste", sitä voi verrata auton ruoste-estokäsittelyyn, mutta epoksimaalaus on pakollinen pintakäsittely. Sitäpaitsi, kun "tehtaalla" se tehtäisiin vakiona, niin taas saataisiin sarjatuotannon edut, vene koko ajan sisällä eikä maalikerrosten välinen kuivatusaika toisi hallikustannuksia ja hinta kolmasosaan suomalaisen "ammattilaisen" urakkahinnasta)

    Onhan kaikissa Suomessa myytävissä uusissa matkaveneissä perushintaan sisältyen septi imutyhjennys, ellei sitten kemppari?

    Tai Skoda Octavia perusmalli olisi ilman konetta, jonka saisi lisävarusteena :-( Peruspurjesetti ja moottori pitäisivät olla perushinnassa (tästä moite puolalaisille halpisveneille, joita markkinoidaan ilman konetta)

    Äänestä

  • HA_ kirjoitti:

    Joakimin lista ei todellakaan ollu mikään ylenpalttinen, hyvin asiallinen kylläkin. Siitä tinkiminen aiheuttaa pian närää joko vaimon tai miesväen taholta, moni todella ottaisi hieman runsaammankin varustelutason. Itse ainakin lisäisin sen autopilotin ilman muuta. Pieni lisähinta parempiin purjeisiin taas on perusteltavissa jopa taloudellisesti pidemmän käyttöiän muodossa. Joku ehkä voisi tinkiä sen spinnun verran, spinnuvarustus silti kuuluisi mukaan. Tiikkikannestahan ei ollut kyse, vaan istumalaatikon tiikistä, joka on selkeä mukavuustekijä ja kustannus eri kertaluokassa.

    Painotuksista riippuen jotain siis voisi jäädä pois ja jotain toista tulla lisää. Itseään ei kannata pettää tilaamalla köyhäläisversiota, jonka puutteisiin törmää pian.

    Katastusvarusteiden ryövääminen vanhasta veneestä ei mene oikein läpi edes hymiöiden kanssa. Itse ottaisn ehkä omat itselle sopivat pelastusliivini, tuskin muuta. Suurin osa varusteista on hankittu edelliseen veneeseen mitoitukseltaan sopiviksi ja käytetyn ostajana tinkisin puuttuvien varusteiden verran hinnasta. Missä siis edes säästö tässä kohtaa?

    P.S. Miten vapaa-ajan määrä vaikuttaa veneen käyttövoimaan? Näiden välistä korrelaatiota en ymmärrä.

    No, meidän käsityksemme on, ettei spinnuvarustustakaan tarvittaisi. Uskon vaimon sanaan :) Autopilotti voi ehkä olla tarpeellinen, siitä minulla ei ole mielipidettä.
    Mitä katsastusvarusteisiin tulee, niin miksi en ottaisi vanhasta veneestä
    -kiikaria
    -karttoja
    -säännöskirjaa
    -pelastusliivejä
    -raketteja
    -tappisarjaa
    -työkalujani
    -ensiapuvarustusta
    -käsivalaisinta
    jne jne (nämä tulivat nyt heti mieleen, onhan siellä muutakin irrallista; sitten on tietysti asioita, jotka tavallaan kuuluvat veneeseen, mm. kiinnitysköydet).

    Se kommentti käyttövoimasta ja vapaa-ajasta on minusta hyvin selkeä: purjeveneellä liikkuessa pitäisi olla paljon enemmän aikaa jo pelkästään Itämeren kiertelyä ajatellen. Meidän seurassa ainakin on useita purjehtijoita, jotka kovasti puhuvat mooottoriveneeseen vaihtamisesta, koska ovat kyllästyneet käyttämään niin paljon aikaa siirtymätaipaleisiin. Ideaali olisi tietysti kaksi venettä, purkkari pitkiin monen viikon reissuihin ja moottorivene viikonloppukeikkoihin :) Siihen vain ei monella ole varaa. Minä taas uskon saavuttavani jossain vaiheessa (ja selvästi ennen virallista eläkeikää, jotta ehtii siitä vielä nauttimaankin) tilanteen, jossa työntekoa voi dramaattisesti vähentää ja vapaa-aikaa, siis merelläoloa, lisätä.

    Äänestä

  • Viki kirjoitti:

    Mielestäni tuossa venekauppiaiden hinnoittelussa olisi kirveellä, eiku, kuluttaja-asiamiehellä töitä!

    Veneen ilmoitetun "perushinnan" tulisi sisältää kaikki pakolliset kulut, esimerkiksi rahti Suomeen jos venettä myydään Suomessa ja pohjan epoksit.

    Tästä voisi sitten miinustaa sopimuksen mukaan, mikäli ostaja haluaa jättää jotain pois tai purjehtia veneensä valmistusmaasta.

    Ajatelkaapa jos Tojota korollan hinta ilmoitettaisiin "tehtaalla Turkissa", lisähintaan saisi sitten kuljetuksen Suomeen :-(

    Tai Astra myytäisiin pohjamaalattuna, säätä kestävän pintavärin saisi lisähintaan :-( (Antifoulingmaalaus voi hyvin olla "lisävaruste", sitä voi verrata auton ruoste-estokäsittelyyn, mutta epoksimaalaus on pakollinen pintakäsittely. Sitäpaitsi, kun "tehtaalla" se tehtäisiin vakiona, niin taas saataisiin sarjatuotannon edut, vene koko ajan sisällä eikä maalikerrosten välinen kuivatusaika toisi hallikustannuksia ja hinta kolmasosaan suomalaisen "ammattilaisen" urakkahinnasta)

    Onhan kaikissa Suomessa myytävissä uusissa matkaveneissä perushintaan sisältyen septi imutyhjennys, ellei sitten kemppari?

    Tai Skoda Octavia perusmalli olisi ilman konetta, jonka saisi lisävarusteena :-( Peruspurjesetti ja moottori pitäisivät olla perushinnassa (tästä moite puolalaisille halpisveneille, joita markkinoidaan ilman konetta)

    Niin, eihän epoksimaalaus varsinaisesti ole pakollinen; ei siitä niin montaa vuotta taida olla, kun uskottiin pelkän myrkkymaalin riittävän. Minusta se rinnastuu paremmin siihen ruosteenestoon kuin myrkkymaalaus (ruosteenesto torjuu auton pysyvää vaurioitumista, niin epoksikin; myrkkymaali rinnastuisi paremminkin kestovahaan, jolla torjutaan likaantumista); Silti autoja myydään ja moni ostaa ilman ruosteenestoa. Mitenkähän paljon Suomessakin itse asiassa on nytkin veneitä ilman epoksia?
    Olisi muuten mielenkiintoista tietää, laitetaanko esim. Välimerelle vuokraveneiksi myytäviin yksilöihin epoksi? Aika monihan niistä on sitten n. viiden vuoden päästä palstoilla myynnissä...
    Minua on muuten ihmetyttänyt itseänikin se, että Bavariaa myydään Suomessa ilman septin imutyhjennystä. Tuntuu hämmästyttävältä, että venettä saa Suomessa niin markkinoida, vielä enemmän itse asiassa se, että Saksa sallii moisen.

    Äänestä

  • Viki kirjoitti:

    Mielestäni tuossa venekauppiaiden hinnoittelussa olisi kirveellä, eiku, kuluttaja-asiamiehellä töitä!

    Veneen ilmoitetun "perushinnan" tulisi sisältää kaikki pakolliset kulut, esimerkiksi rahti Suomeen jos venettä myydään Suomessa ja pohjan epoksit.

    Tästä voisi sitten miinustaa sopimuksen mukaan, mikäli ostaja haluaa jättää jotain pois tai purjehtia veneensä valmistusmaasta.

    Ajatelkaapa jos Tojota korollan hinta ilmoitettaisiin "tehtaalla Turkissa", lisähintaan saisi sitten kuljetuksen Suomeen :-(

    Tai Astra myytäisiin pohjamaalattuna, säätä kestävän pintavärin saisi lisähintaan :-( (Antifoulingmaalaus voi hyvin olla "lisävaruste", sitä voi verrata auton ruoste-estokäsittelyyn, mutta epoksimaalaus on pakollinen pintakäsittely. Sitäpaitsi, kun "tehtaalla" se tehtäisiin vakiona, niin taas saataisiin sarjatuotannon edut, vene koko ajan sisällä eikä maalikerrosten välinen kuivatusaika toisi hallikustannuksia ja hinta kolmasosaan suomalaisen "ammattilaisen" urakkahinnasta)

    Onhan kaikissa Suomessa myytävissä uusissa matkaveneissä perushintaan sisältyen septi imutyhjennys, ellei sitten kemppari?

    Tai Skoda Octavia perusmalli olisi ilman konetta, jonka saisi lisävarusteena :-( Peruspurjesetti ja moottori pitäisivät olla perushinnassa (tästä moite puolalaisille halpisveneille, joita markkinoidaan ilman konetta)

    Ihan hyviä huomioita, mutta huomauttaisin, että Opelit ylipäätään toimitetaan ilman ruostesuojausta.

    Äänestä

  • ilman ruosteenestoa! kirjoitti:

    Ihan hyviä huomioita, mutta huomauttaisin, että Opelit ylipäätään toimitetaan ilman ruostesuojausta.

    Kuten sanoin, antifoulingmaalausta voi verrata ruosteenestokäsittelyyn. Useimmista uusista autoista se puuttuu, mutta tehtaalla vakiona esim. Astran pellit on sinkitty ja maalattu säätä kestävällä maalilla (vastaa epoksimaalausta purjeveneelle). Tämän vuoksi tämän vuosituhannen astrat muuten ovat saaneet hyvät arvosanat korroosionkestävyydestään, samoin voisi arvostella eri venemallien kestävyyttä osmoosivaurioita vastaan, tehdas/veistämövalmiina!

    Antifouling tai ruosteenestomassat ovat selkeästi "lisävarustelua".

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    Niin, eihän epoksimaalaus varsinaisesti ole pakollinen; ei siitä niin montaa vuotta taida olla, kun uskottiin pelkän myrkkymaalin riittävän. Minusta se rinnastuu paremmin siihen ruosteenestoon kuin myrkkymaalaus (ruosteenesto torjuu auton pysyvää vaurioitumista, niin epoksikin; myrkkymaali rinnastuisi paremminkin kestovahaan, jolla torjutaan likaantumista); Silti autoja myydään ja moni ostaa ilman ruosteenestoa. Mitenkähän paljon Suomessakin itse asiassa on nytkin veneitä ilman epoksia?
    Olisi muuten mielenkiintoista tietää, laitetaanko esim. Välimerelle vuokraveneiksi myytäviin yksilöihin epoksi? Aika monihan niistä on sitten n. viiden vuoden päästä palstoilla myynnissä...
    Minua on muuten ihmetyttänyt itseänikin se, että Bavariaa myydään Suomessa ilman septin imutyhjennystä. Tuntuu hämmästyttävältä, että venettä saa Suomessa niin markkinoida, vielä enemmän itse asiassa se, että Saksa sallii moisen.

    Jos jotain venettä markkinoidaan ilman lakisääteistä varustusta, niin se on sama kuin autossa turvavyöt saisi vain "lisävarusteena"! Eihän kuluttajaviranomainen hyväksy tälläistä markkinointia, eihän?

    Muuten olen (tietysti) erimieltä. Lasikuitupinta (polyesterihartsilla tehtynä, vai tekeekö joku veistämö epoksihartsilla?) vaatii epoksipinnoitteen, mikäli vene on vedessä pitkiä aikoja (purjehduskauden) yhtä mittaa. Käytännössä siis kaikki "ei traileroitavat" veneet sen vaativat. Epoksipinnoitusta voidaan verrata autojen peltien pinnoittamiseen (maalaus) vedenpitävästi. Ehkä vielä paremmin pohjapeltien sinkkigalvanointi on vastaava toimenpide. Kun ostaa nykypäivänä uuden auton kaupasta, niin eihän sille tarvitse tehdä mitään rötjäämistä.

    Vai ovatko nykyiset hartsit niin hyviä, että mitään epokseja ei enää tarvita? Köyhää kansaa vedätetään maksamaan ittensä kipeäksi, turhan päiten? Jos tarvitaan, niin miksi veneen valmistaja ei tee venettä valmiiksi???

    Äänestä

  • Viki kirjoitti:

    Jos jotain venettä markkinoidaan ilman lakisääteistä varustusta, niin se on sama kuin autossa turvavyöt saisi vain "lisävarusteena"! Eihän kuluttajaviranomainen hyväksy tälläistä markkinointia, eihän?

    Muuten olen (tietysti) erimieltä. Lasikuitupinta (polyesterihartsilla tehtynä, vai tekeekö joku veistämö epoksihartsilla?) vaatii epoksipinnoitteen, mikäli vene on vedessä pitkiä aikoja (purjehduskauden) yhtä mittaa. Käytännössä siis kaikki "ei traileroitavat" veneet sen vaativat. Epoksipinnoitusta voidaan verrata autojen peltien pinnoittamiseen (maalaus) vedenpitävästi. Ehkä vielä paremmin pohjapeltien sinkkigalvanointi on vastaava toimenpide. Kun ostaa nykypäivänä uuden auton kaupasta, niin eihän sille tarvitse tehdä mitään rötjäämistä.

    Vai ovatko nykyiset hartsit niin hyviä, että mitään epokseja ei enää tarvita? Köyhää kansaa vedätetään maksamaan ittensä kipeäksi, turhan päiten? Jos tarvitaan, niin miksi veneen valmistaja ei tee venettä valmiiksi???

    Nykyään kaikissa vähänkin laadukkaissa veneissä on ainakin uloin hartsikerros paremmin vettä kestävää polyesterilaatua. Silti osmoositakuun ehdoissa vaaditaan epoksikäsittelyä (ainakin yksi merkki).

    Yhtä hölmöhän on tuo autojen puhkiruostumistakuu, jonka ehdoissa vaaditaan jatkuvaa tarkistamista merkkiliikkeessä ja havaittujen puutteiden korjaamista omistajan piikkiin.

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    No, meidän käsityksemme on, ettei spinnuvarustustakaan tarvittaisi. Uskon vaimon sanaan :) Autopilotti voi ehkä olla tarpeellinen, siitä minulla ei ole mielipidettä.
    Mitä katsastusvarusteisiin tulee, niin miksi en ottaisi vanhasta veneestä
    -kiikaria
    -karttoja
    -säännöskirjaa
    -pelastusliivejä
    -raketteja
    -tappisarjaa
    -työkalujani
    -ensiapuvarustusta
    -käsivalaisinta
    jne jne (nämä tulivat nyt heti mieleen, onhan siellä muutakin irrallista; sitten on tietysti asioita, jotka tavallaan kuuluvat veneeseen, mm. kiinnitysköydet).

    Se kommentti käyttövoimasta ja vapaa-ajasta on minusta hyvin selkeä: purjeveneellä liikkuessa pitäisi olla paljon enemmän aikaa jo pelkästään Itämeren kiertelyä ajatellen. Meidän seurassa ainakin on useita purjehtijoita, jotka kovasti puhuvat mooottoriveneeseen vaihtamisesta, koska ovat kyllästyneet käyttämään niin paljon aikaa siirtymätaipaleisiin. Ideaali olisi tietysti kaksi venettä, purkkari pitkiin monen viikon reissuihin ja moottorivene viikonloppukeikkoihin :) Siihen vain ei monella ole varaa. Minä taas uskon saavuttavani jossain vaiheessa (ja selvästi ennen virallista eläkeikää, jotta ehtii siitä vielä nauttimaankin) tilanteen, jossa työntekoa voi dramaattisesti vähentää ja vapaa-aikaa, siis merelläoloa, lisätä.

    Näkyy tässä.
    Lomalle lähdetään purjehtimaan. Tai sitten moottorilla käymään mahdollisimman monessa paikassa, mahdollisesti tiukan aikataulunkin mukaan.

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Nykyään kaikissa vähänkin laadukkaissa veneissä on ainakin uloin hartsikerros paremmin vettä kestävää polyesterilaatua. Silti osmoositakuun ehdoissa vaaditaan epoksikäsittelyä (ainakin yksi merkki).

    Yhtä hölmöhän on tuo autojen puhkiruostumistakuu, jonka ehdoissa vaaditaan jatkuvaa tarkistamista merkkiliikkeessä ja havaittujen puutteiden korjaamista omistajan piikkiin.

    En ole huomannut tuossa asiassa mitään ongelmaa. Ei mielestäni Fordin eikä Opelin ehdoissa ollut mitään erityistä, tosin puhkiruostumattomuustakuu ei edes niin kiinnosta. Autot ovat vain esineitä. Ne voi vaihtaa aina uuteen, kun tekniikka kehittyy ja oma roppelo alkaa uupumaan. Jos osmoositakuun ehdoissa vaaditaan epoksikäsittelyä UUTENA, niin missään autotakuiden ehdoissa ei varmasti vaadita uudelle autolle mitään käsittelyä!

    Äänestä

Trollö 36 Kosteri on vankka avomerivene. Rakennettu joko teräksestä tai betonista perhekäyttöön.On niitä tehty ristiliimatusta vanerista ja lujitemuovistakin(Anttamarin 34).
Vene purjehtii hyvin ja on vakaa merenkäynnissä ja kovissakin tuulissa kuten perheveneen tulee olla.Nerokkaasti suunniteltu ja lujaa tekoa.
Vene sisältää kaiken pitkäaikaisen asumisen varusteet ja vaatimukset, sauna mukaan lukien.
Kutteritakila, perä- ja keulasillat helpottamassa kulkua maihin ja takaisin.

Trollö 36':n uppouma on 10 t. eikä sitä tarvitse nostaa ylös talveksi . Voi käyttää "mökkinä" myös talvella ja saa rahoilleen kunnon vastineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


100000 eur. kirjoitti:

Hei

Olemme veneilevä perhe, joka on siirtymässä moottoriveneestä purteen.
Mitä uutta venettä suosittelette hl. 100 te. ?
Vanha moottorivene jo myytiin, mutta haluaisimme uuden, huolettoman purren.
Purren tulisi olla tilava ja ehkä väh. 33 ft pitkä. Nimenomaan helppo ja hyvä perhepursi.
Kilpurit ovat kai nykyään kalliita.


Vinkeistä ja vihjeistä etukäteen kiittäen. Niemi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu