Olen aloittanut valokuvaus harrastuksen noin 2 1/2v sitten, ensin minulla oli Canon T-90, jonka viime syksynä 1/2v yritämisen jälkeen, sain myytyä pois.
Yhtä aikaa T-90 kanssa oli ensin Canon AV-1, sitten kun halvalla sain ostin EOS 300V rungon ja jotta sain siihen objetiivin, myin AV-1 50mm objetiivin kanssa.
Jälkeenpäin alkoi kaduttamaan AV-1 myyminen, runko joka tuntui niin mukavalta käyttää, ikävoin runkoa niin kovasti että jotakin vastaavaa oli saatava tilalle.
Marras Joulukuun vaihteessa 2005 ostin Olympus OM-10:n
Joulukuun puolessavälissä olimme lomamatkalla Savossa pakkasta -25 astetta pvä:llä pakkasesta huolimatta päätin lähteä kuvaamaan ja otin mukaani sekä OM-10 että EOS 300V.
Otettuani 300V 2 kuvaa alkoi takakannen nestekidenäyttö hiipua ja pattereiden merkki vilkkua vaikka patterit olivat uudet, 5 kuvan jälkeen lakkasi 300V toimimasta,kamera laukkuun ja OM-10 esille.
Olin kuvaillut OM-10 jo pitenpään kuin 300V alkoi sormiani ja varpaitani paleltamaan, OM-10 pelasi kuin enkeli pakkasesta huolimatta, ei mitään merkkiä että kuvaaminen olisi pitänyt lopettaa kameran takia.
Koska haluan kuvata myös pakkasella myin EOS 300V pois ja ostin tilalle OM-1md rungon.
Mielipiteeni on se että se hyvä ja oikea kamera löytyy vain kokeilemalla eikä kyselemälä mikä on paras.
Jos aikoo harrastaa kuvaamista tosissaan on varmaankin syytä ottaa huomioon myös suomen ankara talvi, ihan vain vinkiksi.
Ai niin puhutaan että filmille kuvaaminen on kallista, kuvat 0,09 cent/kpl, kehitys 1,00€ 24 kuvaa 3,16€ tehtynä Kodakin paperille
Digikuvat 20 cent/kpl eli 24 kuvaa 4,80€
Tähän asti olen suosinut vain Canonia nyt rinnalle nousi myös Olympus, ja molemmista merkeistä 70-80 luvun vaihteen rungot.
Olympuseen tyytyväinen
3
1206
Vastaukset
- Jasssse
Joo ei oo kallista nykyisin filmille kuvaaminenkaan, se on totta.
Mutta jos digikuva maksaa 0,14(IFIllä), ja epäonnistuneet voit poistaa heti kuvaamisen jälkeen, ja lisäksi voit muokata kuvia haluamallasi tavalla ennen kehitystä, käännyn tuon asian suhteen mieluummin digin puoleen.- Kuvannut jo 60-luvulla
Tässäpä tuli edellisessä viestissä todistettua se, mitä olen aina snonut.
Digikuvaaminen raunioittaa VALOKUVAAMISEN, kun on niin helppo poistaa. Ei tarvitse koskaan vaivautua opetelemaan rajaamista, valotusta, asettelua, herkkyyttä, syväterävyyttä(aukkoa/aikaa) valkotasapainosta puhumattakaan, kun aina voi heti poistaa epäonnistuneen ja sitten "läsäyttää" uuden.
Itsellänikin on yksi digikamera (Pentax K20), käytän sitä ns.turistikuviin.
Sen lisäksi laukustani löytyy väripaperia varten Canon EOS IX7 ja mustavalkoiselle Olympus OM10.
Olen sitä mieltä, että selluloidifilmin hopeahiukkasten irroitus ja kiinnitys fotonisesti ei ole vielä pitkään aikaan tiensä päässä.
Linssejä toki kaikkiin pitää olla. - Kuvannut jo 70-luvulla
Kuvannut jo 60-luvulla kirjoitti:
Tässäpä tuli edellisessä viestissä todistettua se, mitä olen aina snonut.
Digikuvaaminen raunioittaa VALOKUVAAMISEN, kun on niin helppo poistaa. Ei tarvitse koskaan vaivautua opetelemaan rajaamista, valotusta, asettelua, herkkyyttä, syväterävyyttä(aukkoa/aikaa) valkotasapainosta puhumattakaan, kun aina voi heti poistaa epäonnistuneen ja sitten "läsäyttää" uuden.
Itsellänikin on yksi digikamera (Pentax K20), käytän sitä ns.turistikuviin.
Sen lisäksi laukustani löytyy väripaperia varten Canon EOS IX7 ja mustavalkoiselle Olympus OM10.
Olen sitä mieltä, että selluloidifilmin hopeahiukkasten irroitus ja kiinnitys fotonisesti ei ole vielä pitkään aikaan tiensä päässä.
Linssejä toki kaikkiin pitää olla.Joo, kyllä mullakin on niin, että laukussa on digi- ja filmikamera ja ensisijaisesti käytän filmiä kun haluan harkita kuvakulmia, valoa ym. Näin vain on ja digi on sitten enemmän tai vähemmän spontaaneihin tilanteisiin ja turistikuviin.
Molemmilla on omat hyvät puolensa ja en ole missään tapauksessa siirtymässä pelkästään digiin.
Päivastoin, olen juuri hankkinut OM-järjestelmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2732495Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419- 1201598
SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis91589Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis501506Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641387- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029