Vinkkejä kaivataan (tempra)

Ostin -92 Tempran ja siitä löytyi muutama "ominaisuus".
1) Mittariston taustavalot näyttää palaneen eli vinkkejä niiden vaihtoon. Onko polttimot ihan hyllytavaraa? Vai onko niitä lainkaan koska mistään ei löydy niistä minkäänlaista tietoa (omistajan käyttökirja, korjausopas).

2) Onko se ominaisuus että repsikan ovea ei saa muuten lukkoon kuin avaimella tai silloin kun ovi on kiinni ja sisäpuolelta.

Muuten olen autoon tyytyväinen. Varsinkin nyt kun sain korjattua erään merkkiliikkeen korjaukset... ;)
6600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mittaritaulu lähtee kokonaisuudessaan irti, kunhan availet kiinnistysruuvit. Konehuoneen puolelta tulee hiukan mittarivaijeria työntää sisäänpäin samalla kun irrotat sen taulun takaa. Hyllytavaraa polttimot ainakin minun -94 mallissa olivat, tavallisia pieniä lasilamppuja. Työtä helpottaa kun vielä pistät ohjauspyörän ala-asentoon ennen aloittamista. Ei ole mitenkään vaikea arbeeti tämä lamppujen vaihto.

Vänkärin oven lukko on ominaisuus, joka on muissakin malleissa ellei ole keskuslukitusta, mutta etpähän "lukitse" itseäsi auton ulkopuolelle vahingossa, koska etuovien lukitukseen tarvitaan avain.

Hyvä peli Tempra oli, nyt on alla uusi Punto, kun ajot ovat vähenneet ja kuljetustarve vain kahdelle.

Äänestä

Niin, onhan tuo aika väkevältä kuulostava nimi autolle (tempra, suom. karaistus). Mutta asiaan. Alla on tuommonen vm. 96 Tempra SW. Siinä kun on digitaalisen mittariston edessä jonkinlainen muovikalvo tai levy, johon on painettu kaikki symbolit, ym. Pohja on mustalla ja tekstit sitten esim. valkealla.

Ongelma on se, kun ed. omistaja on spreijannut jollakin cockpit -spraylla muoviosat ja samalla on hoitoainetta osunut myös tuolle mittariston levylle. Nyt on "maali" alkanut hilseilemään ja samalla kaikki selitteetkin. Kalvoa ei taida saada uutta tilalle (hinta?? hajottamolta -onko tarjolla?? vai alkup. osana??)-ja miten on tuon vaihdon laitakin.
Lisäksi on ajovalojen vihr. merkkivalo palanut kojelaudasta, joten ei näe ovatko valot päällä vai ei, kuin esim. viiksestä tarkistamalla. Kuinkas senkin sitten vaihtaa?

Varokaa sitten tällaisen mittariston omaavat suihkimasta ainetta minne sattuu, vaikka kuinka halutaan kojelaudan olevan trimmissä!! Ihan turhia aineita nuo sprayt.

Äänestä

Mulla on tempra vuosimallia -93 ja myöskin mittariston valot pimeenä.

Avattiin koko systeemi, jossa mittaristo on kiinni ja vaihdettiin palaneita polttimoita. Mutta tästä ei ollut mitään hyötyä.

Valot ei pala edelleenkään. Pitääkö siis yrittää päästä mittaristoon käsiksi vielä syvemmälle vai mitä?

Olen myöskin vakaasti harkinnut sen keskuslukon asentamista, koska repsikan ovi on mikä on.

Äänestä
  • Siis eihän tää voi olla todellakaan noin vaikeaa...Mittaristo on kiinni noin 8-10 (en muista) ruuvilla ja sitten sen jälkeen voi tarkastella ja vaihdella palaineita polttimoita. Tietysti olisi hyvä laittaa wattimääriltään samanarvoiset polttimot paikalleen, kuin oli entiset.
    Jos ei valot vieläkään pala, taitaa autossa olla suurempikin sähkövika, ehken maadoituksessa häikkää.
    Eikös kaikissa Temproissa olekaan keskuslukitusta?

    Äänestä

Joo, kun olin ostamassa aikoinaan Tempraa, tiesin tuosta ärsyttävästä oviongelmasta, joten ainoa ja oikea valinta oli keskuslukitus! Muuten auto pelaa ja kulkee, iskareita vain pitäs tässä uusia kun nuo entiset on jo aika polkupyöränpumput.

Äänestä

myöskin minulla temprassa oli lampput palanu lämppärin säätimistä kun rupesin tutkimaan lämppärin katkaisijaa johtuen vajaatoiminnasta puhaltimen 1 2 ja 3 nopeudet ei pelannu purin katkaisijan vika löyty kosketin oli kääntynyt kyljelleen ja käyny kuumanakin mut sain toimimaan purettava mallinen on muovikuorinen halkeava malli nipukoilla yhdistetty joten ei tarvii merkkiliikkeen apua jos on vähänkin näppäryyttä käsissä hiukan ahdas kyllä irrottaa mut ajan kanssa hyvä tuli mittari puolellakin taitaa olla lamppu pari palanu joten niitten kimppuun sitten kiitti vinkeistä mittarin lampun vaihtoon toivottavasti tästä viestistä on apua puhallin ongelmiin PS puhaltimen moottori on tässä mallissa esimerkillisen hyvin sijoitettu ja lähtee pikkasen kääntäen irti on repsikan puolen jalkatilassa koelaudan alla vastukset samaan laitteeseen vieressä 2 :lla ruuvilla kiinni et semmosta TEMPRA VIESTEJÄ LISÄÄ SAA TULLA ON NIMITTÄIN LEPPOSA AUTO AJAA KIITOS!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markus kirjoitti:

Ostin -92 Tempran ja siitä löytyi muutama "ominaisuus".
1) Mittariston taustavalot näyttää palaneen eli vinkkejä niiden vaihtoon. Onko polttimot ihan hyllytavaraa? Vai onko niitä lainkaan koska mistään ei löydy niistä minkäänlaista tietoa (omistajan käyttökirja, korjausopas).

2) Onko se ominaisuus että repsikan ovea ei saa muuten lukkoon kuin avaimella tai silloin kun ovi on kiinni ja sisäpuolelta.

Muuten olen autoon tyytyväinen. Varsinkin nyt kun sain korjattua erään merkkiliikkeen korjaukset... ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu