Kansakunnan perilliset

Etsijä

Hei kaikille !

Katsoiko kukaan eilen kansakunnan perilliset sarjaa. Siellä Pentti Saarikosken tytär kertoi isästään. Ohjelm aoli upea !!! Välillä itseäni otti sydämestä kun Saarikosken saavutuksia ja hänen jättämääänsä kultttutiperintöään muisteltiin. Itselleni Saarikoski on eräs tärkeimpiä kirjailijoita ja minusta erittän lahjakas taiteilija.

4

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjelman alku pääsi ohi. Saarikosken omat esiintymiset olivat mielenkiintoisia ja harvinaisiakin. Tytär erehtyi mielestäni siinä, kun hän kertoi, että Kulosaaren asunto olisi ollut viimeinen, jossa Saarikoskella olisi ollut "porvarillinen" koti ja että Keravan asunnon boheemisuus (tai sekasotku) olisi ollut jonkinlainen tietoinen valinta. Tjörnillä ja Göteborgissahan Saarikoskella oli kodit hyvin ja tanakasti järjestyksessä.

      Keskustelijat kiinnittivät, tavan mukaan, liian vähän huomiota siihen, mitä Saarikoski sanoi teksteissään. He keskittyivät epäolennaiseen, eli liikaa hänen ulkoiseen elämäänsä; vaikka siitähän hän valitettavasti on tunnetumpi. Saarikosken runot ja proosatekstit antavat miehestä kokolailla toisenlaisen kuvan kuin hänen holtittomat tempauksensa juovusten kourissa.

      Saarikoski on kyllä kiehtova hahmo. Olen käynyt hänen haudallaan Uudessa Valamossa ja sattumoisin myös hänen viimeisessä asuinpaikassaan Tjörnillä. Ei hän siellä mikään elämää suurempi ilmiö ollut; kun kyselimme paikkakuntalaisilta hänen kotitaloaan, he kyllä tiesivät sen mutta kysyivät, olemmeko "Pentin" sukulaisia... Siitä Tjörnistä saa kyllä Saarikosken proosasta vähän turhan agraarisen kuvan. Itse asiassa se on aika elitististä aluetta vain puolen tunnin bussimatkan päässä Göteborgin keskustasta ja aika lähellä moottoritietä.

      • Karl

        ole saada kuulla lähisukulaiselta millainen aiheena oleva henkilö oli nimen omaan ihmisenä ja lähimmäisenä arkisessa elämässä? Epäolennaista tai ei, mutta tietty kiinnostavuusarvo tuollaisellakin tiedolla on.


    • isaline

      monet tunnetut tarinat hanen elamastaan. Jain myoskin kaipaamaan viela enemman sisaltoa hanen kirjoittamisistaan. Mika lahjakkuus ja mika elama hanella on ollut!

      • hombre

        muuta kun ...kerro


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2527
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      16
      1836
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1504
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      35
      1478
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1443
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1341
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1118
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1063
    Aihe