Olemme nyt tilanneet "talopaketin". Tontti meillä on ja vastaavamestari tiedossa. Olisi kiva kuulla onko se rakentaminen oikeasti niin kamalaa tai ihanaa kuin sen kerrotaan olevan.
Jos tiedätte jotain yleisiä sudenkuoppia niin kertokaa niistä mieluusti. Tuntuu, että edessä on tuhat ja sata päätöstä jotka pitäisi osata tehdä. Oletteko olleetj älkeen päin tyytyväisiä esim. lämmitysmuotoonne, takkaan, portaisiin, keittiöön tai vaikka ilmanvaihtokoneeseen?
Jos tiedätte jotain yleisiä sudenkuoppia niin kertokaa niistä mieluusti. Tuntuu, että edessä on tuhat ja sata päätöstä jotka pitäisi osata tehdä. Oletteko olleetj älkeen päin tyytyväisiä esim. lämmitysmuotoonne, takkaan, portaisiin, keittiöön tai vaikka ilmanvaihtokoneeseen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
jo pari vuotta sitten (tosin kivitalon, ei siis paketista). Kokemus oli antoisa, mutta henkisesti ja fyysisestikin raskas.
Kyseessä ovat kuitenkin yksittäisen ihmisen kohdalla isot rahat ja projektin edetessä kustannukset vain jatkavat kohoamistaan. Jokaiselle sattuu varmasti vähintään yksi urakoitsija, joka kusettaa (tätähän ei tietysti tällä palstalla kukaan tunnusta), joten toisen talon kohdalla olisi monessa suhteessa viisaampi. Meidän kohdalla emme tinkineet kuitenkaan missään vaiheessa suunnittelusta (näkyy mm. tilajakona, pohjana, ikkunoiden sijoitteluna=näkymät ulospäin jne.), eikä toista taloa ei ole tarvis rakentaa. Mitään peruuttamatonta mokaa ei sattunut, mutta tämä edellytti jatkuvaa omaa valvontaa, jotta rakentamisen aikana sattuneet virheet ehdittiin korjata.
On siis turha tuudittautua siihen, että kun meillä on hyvä vastaava mestari tai teetämme kaiken "avaimet käteen -tyyliin", ei itse tarvitse mistään huolta kantaa. Kyllä tarvitsee, vaikka saisi hyvänkin vastaavan mestarin. Työmaalla pitää käydä päivittäin, kaikki viikonloput ja lomat menevät raksalla. Lisäksi yllätys oli tällaiselle toimistoihmiselle kuinka fyysisestikin raskasta rakentaminen on.
Lämmitysmuoto on paras mahdollinen eli kaukolämpö, jota täydentää takka. Lämmitysmuodon valinta ei ole kaduttanut. Muissa pienemmissä asioissa (esim. portaat, keittiö) voi tehdä muutoksia myöhemminkin, nehän ovat kuitenkin vain pelkkää pintaa. Olennaisinta talossa on se, että on tyytyväinen pinnan alla oleviin rakenteisiin (eli kiviseiniin).
oikeat kiviseinät vai jotain kevytsora harkkoa tai sipoexiä?
tekee linjapukit, mistä wc-parakki tontille, kuka kaivaa ja tekee perustukset ja milloin.
Jos nuo on selvillä, olette jo puolivälissä vaikeuksien suhteen talopaketin pystytyksen jälkeen, varsinkin jos otitte sen vesikattovalmiina läpivienteineen ja kattoturvatuotteineen.