Kuuluuko masennukseen ruokahaluttomuus ja etova olo???jolla kokemusta kerro!
masennukseen???
kysyn
4436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä, kuuluu toisille, ei toisille. Mutta lääkkeet kyllä vaikuttaa, toiset lääkkeet aiheuttavat ainakin ensimmäisenä viikkona pahoinvointia ja väsymystä.
Minulla ne valitettavasti kuuluvat. Lähinnä ruokahaluttomuuteni johtuu juuri etovasta olosta. Kyse ei ole ainakaan minulla lääkkeiden aiheuttamista sivuoireista. Jos paino vähenee silloin asia on jo vakavampi ja siitä kannatttaa keskustella lääkärin kanssa. Toki masennuksesta olisi aina hyvä keskustella lääkärin kanssa ja miettiä yhdessä mahdollisia hoitokeinoja.
että ruoka ei maistu. Kun saat lääkkeet masennukseen, niin painosi alkaa nousta. Minullakin paino aluksi putosi, mutta sitten sitä on tullut takaisin ihan liian kanssa.
En ole koskaan syönyt lääkkeitä monivuotisen masennukseni aikana. Tai hakenut ammattiapua..
voin sanoa, että kun on ollut tarpeeksi masentunut (makaa sängyssä ei tee mitään kaikki on ylivoimaista) niin elimistö reagoi. Minulla oli juuri, kun millään ei ollut mitään väliä, näitä oireita.
Ja välillä nytkin kun tulee näitä "takaumia" meenisyydestä jotka aiheuttivat masennusta, niin tulee paha olo fyysisestikin, tosin ruokahalu on kyllä tallella yleensä.