Minulla 260l allas, valaistus hyvä ja tehokas pumppu. 25cm veitsikala, 3xisoa lehtikalaa, 2x rihmakalaa, 2x 10-15cm leväbarbia ja 7x monnia. Ruokinta säännöllinen ja kivoja vaihtelevia onkaloita , tynnyreitä, ruukkuja ja hieno tausta kuva. Ongelma on siinä että kasvit häviää... minä ostan hienon kasvin ja pari päivää myöhemmin sitä ei enään ole... en ole huomannut että kukaan syö niitä mutta kait se on mahdollista. Joten en ole nyt vähään aikaan ostanut kasveja koska tuntuu että siinä ei mitään järkeä... onko jollain kokemusta tai tietoa mikä hävittää minun kasveja... ne olisi vaan siistejä siellä..... APUA!!!
Kasvit häviää...
6
768
Vastaukset
- ne kadonneet
olivat? Jos on noin monta monnia, on ehkä syytä epäillä...mutta monneillekin kelpaa yleensä vain tietyt kasvit.
- harakka
Ihan valtavasti sulla on ainaskin kalaa noin pienessä akvaariossa - siis tarkoitan isoja kaloja. Itse laittaisin veitsikalan, rihmat tai lehtikalat pois ja muutaman monnia myös pois.
Eli jäljelle jäisi rihmat tai lehtarit, pari monnia ja sitten voisikin hommata jonkun tetraparven. Sillä veitsikalan kanssa ei voi olla mitään pienempää sillä laittaa suuhun kaikki mikä vaan sinne mahtuu.
Nojoo, siitä kasviasiasta.. tarjoatko monneillesi (mitähän monneja) tuoretta ruokaa; kurkkua, kesäkurpitsaa tms. Koitappa lisätä tuoreen kasviksen määrää, niin josko jättäisi kasvit rauhaan. Tuolta yleistä puolelta muistaakseni löytyy ohjeita tuoreruoan tarjoiluun.
Lehtarit tai rihmat eivät syö kasveja, veitsikalasta en tiedä.- kalamamma
Nuo kalat on ollut ihan vauvasta minulla, ja 6vuoden jälkeen niistä on tullut "perheenjäseniä" lapset on jopa antanut nimet niille, joten en minä niistä luovu...
Ja kerran joku viisas sanoi että kalat kasvaa sen mukaan miten iso akvaario on.
Lukaisin tuolta niistä tuore vihanniksista ja taidan kokeilla... eipä ole mitään hävittävää...
Kasvien nimistä en ole sen paremmin perillä, olen kysellyt myyjiltä mikä käy ja mikä ei, ja aina ne on suositellut paksulehtisiä, tai matalia kasveja. Muovikasvit olisi ainakin ikuisia. - Veitsikala
kalamamma kirjoitti:
Nuo kalat on ollut ihan vauvasta minulla, ja 6vuoden jälkeen niistä on tullut "perheenjäseniä" lapset on jopa antanut nimet niille, joten en minä niistä luovu...
Ja kerran joku viisas sanoi että kalat kasvaa sen mukaan miten iso akvaario on.
Lukaisin tuolta niistä tuore vihanniksista ja taidan kokeilla... eipä ole mitään hävittävää...
Kasvien nimistä en ole sen paremmin perillä, olen kysellyt myyjiltä mikä käy ja mikä ei, ja aina ne on suositellut paksulehtisiä, tai matalia kasveja. Muovikasvit olisi ainakin ikuisia.Jollet halua luopua kaloistasi, "perheenjäsenistäsi"(Kuinkahan sä kohtelet lapsiasi, jos lemmikin saavat moisen kohtelun?), tarjoa niille TARPEEKSI suuri allas. Esimerkiksi tuo veitsikala kasvaa 50 sentin pituiseksi ja varmasti syö suutaan pienemmät kalat suihinsa, se on peto. Veitsikala tykkäisi vähintään 600-700-litraisesta, pitkänmallisesta altaasta. Tuon kokoisessa akvaariossa se jää kitukasvuiseksi ja todellakin KÄRSII.
Tuolla keskusteltiin jo kitukasvuisuudesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=624&posting=22000000014244244
Olen samaa mieltä edellisen neuvojan kanssa, kalastoa täytyy jotenkin vähentää tai allaskokoa kasvattaa.
- Vesitesti
Paljonko nitraatti näyttää moisella kalastolla?
- Sari
Mulla ihan sama ongelma. Ostan uuden kasvin, niin muutaman päivän päästä haihtunut kuin savuna ilmaan... Akvaario ei ole iso 70l ja tällä hetkellä vähän kaloja. Toivoisin myös hyviä ohjeita, mitä tehdä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879