Siellä se taas möllöttää.. Täysikuu. On se vaan niin kaunis.. pitäneepä mennä ihan ulos asti ja heittäytyä hankeen tuijottelemaan taivaalle..
Ja sitten tajusin innostuneeni katulampusta... *nolous*
Siellä se tympeä lamppu pönötti missä aiemminkin, mutta kun ajatus harhailee niin ajatus harhailee..
Noniin..
3
463
Vastaukset
- AROSUSI-09
on seuraava täysikuu.Älä suotta nolostu.Tekevälle sattuu.Itse torkahdin kerran puistonpenkille ja herätessä alkoi sydän hakata,kun ylläni paistoi kirkas valo,että nyt NE hakee mut.Pöh.Katulamppu.
- vihaan kuuta
Se katsoo kylmillä silmillään verhon läpi, tuntuu että se tuijottelee seinienkin lävitse ja huutaa äänettömästi. - Älä nuku, ole valpas, se sanoo. Olen väsynyt. Haluan nukkua. Kuu on armoton laiskalle. Kun juoksee öisessä taivaanrannassa kani käpälissään ja huutaa pakkasukolle, kuu katsoo hyväksyvästi. Kun haluaisi levätä - se ei halua ymmärtää. Kauhea orjapiiskuri tuo kuu-ukko joka loi merelle siltaa.
- tinalilja
Se on kulkenut kanssani jo parikymmentä vuotta. Lempeä matkakumppani ja hiljainen seuralainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318351Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4647556SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205686Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964732Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474634Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1084480Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1394409Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p214350Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104182Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840