Spontaani keskenmeno: kauanko vuoto kestää?

nimetön

Raskauteni todettiin tuulimunaksi ja samantien pari päivää aikaisemmin alkanut vuoto muuttui jo runsaaksi. Vuorokautta myöhemmin alkoivat kovat alavatsakivut. Tiedän, että vuodon pituus ja kivut ovat yksilöllisiä, mutta olisi kiva kuulla vähän muilta, kuinka kauan vuoto ja kivut tällaisessa tapauksessa yleensä kestävät? Voisi näin ehkä vähän varautua siihen, mitä on edessä.

4

10298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haaveilija76

      Minulla vuoto oli ensimmäisenä km -päivänä erittäin runsasta ja paljon hyytymiä sisältävää. Tällöin oli myös kovia kipuja. Tästä kaksi viikkoa eteenpäin vuoto oli aika niukkaa, eikä vastannut määrältään edes tavallista kuukautisvuotoa. Myöskään kipuja ei enää ollut. Vuoto oli jälkikäteen varmastikin siksi hyvin vähäistä, kun lähes kaikki materiaali tuli kohdusta ulos heti keskenmenopäivänä.

    • Pienellä vuodolla alkoi, keskeytyksessä ei kipuja/isompaa vuotoa. Toisena yönä alkoivat supparit ja aamulla soitin polille että sittenkin otan sen saikun:(

      Tarjottu pari päivää kannattaa ottaa saikkua, koskaan ei tiedä miten vuotaa ja toisaalta eihän tämä henkisestikään ole niin helppoa - kivempaa pöhkiä kotona punaisten silmien kanssa.

    • kesti

      vuodot. Eli kokonaista kuusi viikkoa spontaanin km:n jälkeen. Ajoittain runsasta - ajoittain vähemmän.

    • tuulimuna

      Tuulimuna tuli keskenmenona ulos rv 8 3 (jos nyt oikeestaan edes voi laskea, lasken, vaikkei sikiötä ollutkaan). Kaavinta tehtiin seuraavana päivänä. En suostunut lääkkeelliseen, koska olin kuullut kauhutarinoita pitkästä vuodosta ja hoitajakin sanoi kaavinnan olevan monesti henkisesti helpompi vaihtoehto. Kotiin pääsin viiden tunnin päästä kaavinnasta ehdolla, että mieheni haki minut ja olisi yön pois töistä. Yksin minua ei olisi päästetty kotiin. Vuoto kesti kaavintapäivän ja seuraavat 6 päivää. Oli tosi niukkaa koko ajan. Itse km-päivänä vuoto oli niin hirveää, että heikotti tosissaan. Fyysisesti kokemus oli keskettävissä, henkisesti jätti ison arven.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      126
      1878
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1589
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      77
      1379
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      31
      1334
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      128
      1156
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1050
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      23
      1042
    8. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      868
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      47
      810
    Aihe