Kiinnitän huomiota samaan kuin tasavallan presidentti virkaanastujaispuheessaan. Yhteiskunta on repeämässä kahtia, rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Oman asunnon ostaneiden varallisuus vaan kasvaa ja kasvaa, elintavat ja käytös toki muokkautuvat sitä mukaa. Aletaan olla elitistejä. Kääntöpuolella sitten taas vuokralaiset kurjistuvat ja kurjistuvat, oma asunto lipuu aina vaan kauemmaksi, ääriesimerkkinä joku Mellunmäen sivukirjaston yhteiskäyttökoneella päivät notkuva ja hintojen romahduksesta haaveileva Japi.
Kun romahdusta ei tulekaan, nämä hulttiot katkeroituvat pahasti yhteiskuntaa kohtaan ja ARVATKAA KEIHIN he purkavat vihansa ja turhautuneisuutensa? Tietysti omistusasujiin. Mitäs sitten teette jos rauhallisen ja viihtyisän omistustaloyhtiönne pihapiirissä alkaa velloa haisevia vuokralaislaumoja, jotka huutelevat hävyttömyyksiä pihanurmikolla maaten kun tulette töistä. Litkivät Lidlin kaljaa roskakatoksessa, kun kaarratte kotitalonne pihaan Mersulla. Voipi lentää tyhjä olutpullo uutuuttaan kiiltävän autonne tuulilasiin.
Voisiko tämä skenaario toteutua?
Kun romahdusta ei tulekaan, nämä hulttiot katkeroituvat pahasti yhteiskuntaa kohtaan ja ARVATKAA KEIHIN he purkavat vihansa ja turhautuneisuutensa? Tietysti omistusasujiin. Mitäs sitten teette jos rauhallisen ja viihtyisän omistustaloyhtiönne pihapiirissä alkaa velloa haisevia vuokralaislaumoja, jotka huutelevat hävyttömyyksiä pihanurmikolla maaten kun tulette töistä. Litkivät Lidlin kaljaa roskakatoksessa, kun kaarratte kotitalonne pihaan Mersulla. Voipi lentää tyhjä olutpullo uutuuttaan kiiltävän autonne tuulilasiin.
Voisiko tämä skenaario toteutua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Japi käyttää Kälviän kirjaston surffinurkkaa. Tänne on turha tulla tollasia valheita levittämään, perskele!
Japi nimittäin käyttää Kontulan Pääkirjastoa, eikä mitään hikistä sivukirjastoa. Lainasi kuulemma kerran sieltä jopa kirjankin: Opel Calibran korjausoppaan (jäi palauttamatta)
t:vihainen kirjaston täti
Rikkaat omistusasujat todellakin rikastuvat. Täytyy huomioida, että näillä rikkailla omistusasujilla ei ole velkaa. Nykyisin jokainen tuulipuku voi halutessaan mennä hakemaan pankista 150 k€ lainaa ja ryhtyä "omistusasujaksi" mutta useat näistä tuulipuvuista eivät saa koskaan maksettua asuntoa omakseen.
"mutta useat näistä tuulipuvuista eivät saa koskaan maksettua asuntoa omakseen"
Maahisetko sulle tollasta sanoivat? Vaiko teenlehdistä luit? Olet niin irti reaalimaailmasta, että et varmaan hahmota edes raajojesi lukumäärää.
Saako se vieläkin persaukisempi dyfnyyttäjä maksettua vuokra-asuntonsa omakseen?
Sellainen pääomaton tuulipuku pääkaupunkiseudulla, joka otti 9 vuotta sitten ikilainan (laina ilman lyhennyksiä) 150.000€, on kartuttanut omaisuuttaan noin 5% vuodessa, kun lasketaan pääoman korkokustannukset (3%) ja asunnon arvonnousun (8%/vuosi) kautta (yht. noin 80.000).
Mitenkäs dyfnyyttelijä, miten on omaisuus karttunut?
Dyfnyyttäjä on voinut maksaa vuokraa vaikka saman verran.
Erotus 160.000 €.
Voi dyfnyyttäjää. Eikö harmita.
uusi trendi pankeissa. Kaikille lainaa niin paljon ettei pysty ikinä maksamaan takaisin. Mulle ei ihme kyllä tällaista ylellisyyttä tarjottu!
On myös niin ettei voi alkaa omistusasujaksi esim. 50 tuhannen euron lainalla, jos on pitää omaa loput.
Lisäksi sinkkuhan ostaa varmuudden vuoksi 200 ke:n rivariasunnon. Eikä pientä yksiötä tai kaksiota.
En halua päätyä katkeroituneeksi hulttioksi. Lähdenkin tästä omalta osaltani korjaamaan tilannetta ja kysemään mikä pankki antaa suurimman lainan. Lainan kuukausierän mitoitan mahdollisimman suureksi minimoimalla muut elinkustannukset, laina-aika tietenkin mahdollisimman pitkäksi ja pyydän vielä vanhampani takaamaan lainan. Sitten vain asuntokaupoille. Pelkään kyllä siltikin joutuvani muuttamaan alueelle, jossa enemmistö kannatti Halosta. Kiitos tästä herätyksestä!
Viestissäsi oli totuuden siemen, kiitoksia siitä.