Olisi tanskalaisia merkkejä...

Minulla on tosi paljon tanskalaisia merkkejä. Kuinka vanhoja niiden pitää olla että ne on arvokkaita?
2752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ikä ja arvokkuus eivät eivät välttämättä kulje käsi kädessä. Jotkut roomalaiset rahatkin ovat yllättävän arvottomia. Postimerkkeily ei ole salatiedettä-kotipaikkakuntasi kirjastosta löytyy varmasti postimerkkiluettelo. Saksalaisessa Michelissä on kaikki merkit kuvattu ja hinnat euroissa. Nykyaikaisia merkkejä pitää säilyttää noin 100 vuotta, että saa ns. arvoa. Ja hyvät ihmiset: useimmat eivät kerää postimerkkejä arvon vuoksi. Jos haluat sijoituksia, osta osakkeita.

Äänestä
  • KYLLÄHÄN NYKYMERKITKIN OVAT ARVOKKAITA!
    ESIM JOISTAIN 1980-1990 LUVUN SUOMEN POSTIMERKEISTÄ MAKSAN LÄHES 10 KERTAISEN NIMELLISHINNAN!! MUTTA YLEISESTI OTTAEN EI MITÄÄN IHMEELLISTÄ.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zeldarulez kirjoitti:

Minulla on tosi paljon tanskalaisia merkkejä. Kuinka vanhoja niiden pitää olla että ne on arvokkaita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu