koska teidän mäykkyjenne karvapeite tuli pörröiseksi ja karkeaksi. Meidän 6kk karkeakarvaisemme on vielä aivan sileä ja kiiltävä. Eipä sillä väliä ole, ihana pieni epeli kuitenkin
Kark.karv. pennun karvapeite
Nimetön
7791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luovutusiässä näkee kyllä jo kuinka karvainen
kaverista kasvaa.Siinä vaiheessa "sileässä" on
se vaara että jääkin sileäksi .Kasvattaja on varmasti kertonut siitä karvaasta mielipiteensä?.
6 kk iässä toki näkee karkeankarvan laadun jo pitkälti.15kk jälkeen saa siirtää näyttelyssä rotua lyhytkarvaisiin jos ei parta esim, ole
kasvannut ja muutenkin on lyhytkarvainen kokonaisuudessaan.
Joo olen Pirjon kanssa samaa mieltä,kyllä tuossa iässä jo karvanlaadun näkee ja kyllä sen näkee myös luovutusiässäkin miten "pörhäkkä"kaverista tulee. Meillä kaksi kk mäykkyä samasta pentueesta, toinen jäi sileäksi ja sen näki jo ihan pienestä pitäen, että karkeaa karvaa ei tule. Toisella on karkeaakarvaa siten, että vielä menee karkeakarvaiseksi näyttelyssä, mutta kyllä ne oli jo pennusta asti nähtävissä minne sitä karkeaa karvaa tulee.
Karkkarilla tulisi olla karkea, kuitenkin ihonmyötäinen karva. Ei pörröinen.
Lisäksi sen 'tavaramerkit' on selkeä parta ja kulmakarvat.
Puolivuotiaana (ja jo paljon aikaisemminkin) pitää selvästi pystyä näkemään, minkälainen karvapeite pennulla tulee aikuisena olemaan. Sinun koirasi erittäin todennäköisesti jää "lyhytkarvaiseksi karkeakarvaiseksi".
Harmi että tällaisia koiria 'jalostetaan'!
Monelle on iso pettymys kun tuo kk mäykky jääkin "parrattomaksi" ja kasvaa erirotuiseksi !!Karkkeakarvaisesta
siiretty lyhytk. ei toki koskaan ole "aito" lyhytkarvainen mäyräkoira .
Jotenkin koira ei ole sitten kumpaakaan.
Monethan haluavat karkkarin juuri noiden ulkonäöllisten, karvaan liittyvien ominaisuuksien vuoksi, jotka tekevät koirasta hauskan näköisen.
Toisaalta, jos (kuten aloittajalla) ei ole niin väliä onko partaa vai ei, vaan koira on rakastettu perheenjäsen, niin asiathan on hyvin.
Meillä oli samallalailla karkeakarvasen tyttöpennun kanssa.
Karva alkoi tulemaan karkeaksi vasta noin vuoden ikäisenä.
Silti siitä ei koskaan tullut karkeakarvaisen näköistä, ennemmin se oli lyhyt karvainen, mutta näyttelyissä useat tuomarit kehuivat karvaa kaikesta huolimatta..
siitä huolimatta parran puuttuminen ja lyhytkarvaisuus ovat karkkarissa virheitä.
Rakenteeltaanhan koira voi olla mitä parhain.