Kokemusta vaihtoturbosta?

DieselCaptain

Onko jollain kokemusta vaihtoturbosta Volvon AQAD31B moottorissa, siis nimenomaan muuttuvasiipisestä turbosta. Miten vaikutti kulkuun ja erutyisesti liukuun nousuun? Omaa moottori on ajettu 1700 tuntia joten jotain pitäisi turbolla pikkuhiljaa tehdä. Vanhan huoltaminen on kallista ja tuo muuttuva houkuttelisi.

8

1857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihdoin

      viimekesänä kad 42 turbon ja ahdot nousivat 1.2->1.7 mikä on tehtaan ilmoittama luku.Se oli joku paranneltu turbo "teho turbo" volvolta akuperäinen.Onko niihin saatavana muuttuvasiipisiä turboja,en ole aikaisemmin kuullukkaan.

    • mulla on pentan ad31a (muistaakseni) siis turboton masina eli sinänsä ei ole kokemusta, mutta näin äkkiseltään tuo 1700 tuntia ja turbo finaalissa kuulostaa jotenkin oudolle. mun käsittääkseni turbo kestää kyllä paljon enemmän tunteja. eli jos sulla on veto hukassa niin enemminkin sinun kannattaisi tarkastuttaa näin ensialkuun missä mallissa suuttimet on. vai onko jo tsekattu? (avauspaineet/kärjet) ja toinen asia, itse näkee jo silmällä puuttuuko turbon siivistä palasia. nehän tekee tunnetusti todella nannaa kun lentäävät ahtoilman mukana sylinterin läpi. noh, apua tai ei mut tulipa sanottua =)

      • vaihdoin

        tuntuu paineet tippuvan kun toi mun kone on ajettu 1000 ja puoli kiloa puuttu paineita.Tietysti pitää polttoaineen saanti olla ensiksi kunnossa ja varmistettu ennenkun käy turboa vaihtamaan.Hyvä ja halpa on laittaa ahtopaine mittari.


      • Jönssi
        vaihdoin kirjoitti:

        tuntuu paineet tippuvan kun toi mun kone on ajettu 1000 ja puoli kiloa puuttu paineita.Tietysti pitää polttoaineen saanti olla ensiksi kunnossa ja varmistettu ennenkun käy turboa vaihtamaan.Hyvä ja halpa on laittaa ahtopaine mittari.

        Mihin olette ad31:ssä laittaneet ahtopainemittarin? Onko imusarjassa joku tulppa (mikä kierre, mistä sovite mittarille?)?


      • kad 42
        Jönssi kirjoitti:

        Mihin olette ad31:ssä laittaneet ahtopainemittarin? Onko imusarjassa joku tulppa (mikä kierre, mistä sovite mittarille?)?

        mittarin imusarjassa olevaan sokeaan nippaan, porasin siihen reijän ja tein kierteen johon ruuvasin pikaliittimen letkulle,sitten letkun päähän tarvike mittari.Helppo ja halpa homma.


    • kuin

      volvolta? eli onko vaihtoturboja tarjolla tarvikeosina?

      • biltemasta

        sieltähän löytyy mitä vaan :)


    • siivekkeet

      Minkähänlainen on muuttuvasiipinen turbo en ole kuullutkaan,ilmeisesti olen pudonnut kehityksen kelkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe