Onko jollain kokemusta vaihtoturbosta Volvon AQAD31B moottorissa, siis nimenomaan muuttuvasiipisestä turbosta. Miten vaikutti kulkuun ja erutyisesti liukuun nousuun? Omaa moottori on ajettu 1700 tuntia joten jotain pitäisi turbolla pikkuhiljaa tehdä. Vanhan huoltaminen on kallista ja tuo muuttuva houkuttelisi.
Kokemusta vaihtoturbosta?
8
1822
Vastaukset
- vaihdoin
viimekesänä kad 42 turbon ja ahdot nousivat 1.2->1.7 mikä on tehtaan ilmoittama luku.Se oli joku paranneltu turbo "teho turbo" volvolta akuperäinen.Onko niihin saatavana muuttuvasiipisiä turboja,en ole aikaisemmin kuullukkaan.
mulla on pentan ad31a (muistaakseni) siis turboton masina eli sinänsä ei ole kokemusta, mutta näin äkkiseltään tuo 1700 tuntia ja turbo finaalissa kuulostaa jotenkin oudolle. mun käsittääkseni turbo kestää kyllä paljon enemmän tunteja. eli jos sulla on veto hukassa niin enemminkin sinun kannattaisi tarkastuttaa näin ensialkuun missä mallissa suuttimet on. vai onko jo tsekattu? (avauspaineet/kärjet) ja toinen asia, itse näkee jo silmällä puuttuuko turbon siivistä palasia. nehän tekee tunnetusti todella nannaa kun lentäävät ahtoilman mukana sylinterin läpi. noh, apua tai ei mut tulipa sanottua =)
- vaihdoin
tuntuu paineet tippuvan kun toi mun kone on ajettu 1000 ja puoli kiloa puuttu paineita.Tietysti pitää polttoaineen saanti olla ensiksi kunnossa ja varmistettu ennenkun käy turboa vaihtamaan.Hyvä ja halpa on laittaa ahtopaine mittari.
- Jönssi
vaihdoin kirjoitti:
tuntuu paineet tippuvan kun toi mun kone on ajettu 1000 ja puoli kiloa puuttu paineita.Tietysti pitää polttoaineen saanti olla ensiksi kunnossa ja varmistettu ennenkun käy turboa vaihtamaan.Hyvä ja halpa on laittaa ahtopaine mittari.
Mihin olette ad31:ssä laittaneet ahtopainemittarin? Onko imusarjassa joku tulppa (mikä kierre, mistä sovite mittarille?)?
- kad 42
Jönssi kirjoitti:
Mihin olette ad31:ssä laittaneet ahtopainemittarin? Onko imusarjassa joku tulppa (mikä kierre, mistä sovite mittarille?)?
mittarin imusarjassa olevaan sokeaan nippaan, porasin siihen reijän ja tein kierteen johon ruuvasin pikaliittimen letkulle,sitten letkun päähän tarvike mittari.Helppo ja halpa homma.
- kuin
volvolta? eli onko vaihtoturboja tarjolla tarvikeosina?
- biltemasta
sieltähän löytyy mitä vaan :)
- siivekkeet
Minkähänlainen on muuttuvasiipinen turbo en ole kuullutkaan,ilmeisesti olen pudonnut kehityksen kelkasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1133570Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.313079Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1302614Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2012033En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131924Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦141882- 351861
- 1201820
- 291751
- 351694