Kuinka voin todistaa yläpuolella asuvan perheen kovaääniset tahalliset häirinnät ns.hiljaisuus aikana.Onko laillista esim.nauhoittaa äänet mitkä kantautuvat huoneistoomme ja mikä on todistusvoima äänitteillä. Häirintä alkaa yleensä klo 22 jälkeen.Se on tavaroiden heittelyä
juoksentelua kovapohjaiset kengät jalassa.Suihkuun menoa 24 aikoihin(koko illan kotona)ym.sekalaista melua.Sehän ei ole salakuuntelua koska nauhoitus tapahtuu meidän huoneiston puolella .Nauhalle menevät ne äänet mitkä kuuluvat huoneitoomme.Yläpuolellamme on laminaatti "parketti" joka pamahtelee betonia vasten kun siellä hypätään tai muuten vain tömistellään.
juoksentelua kovapohjaiset kengät jalassa.Suihkuun menoa 24 aikoihin(koko illan kotona)ym.sekalaista melua.Sehän ei ole salakuuntelua koska nauhoitus tapahtuu meidän huoneiston puolella .Nauhalle menevät ne äänet mitkä kuuluvat huoneitoomme.Yläpuolellamme on laminaatti "parketti" joka pamahtelee betonia vasten kun siellä hypätään tai muuten vain tömistellään.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Mitä niillä nauhoituksilla tekisit?
Mene sanomaan, nyt hiljaa, ja siinä se, kaunis puhe ei välttämättä aina auta.
Jos et voi mennä sanomaan, ilmoita asiasta isännöitsijälle ja taloyhtiön johdolle.
Olen jo keskustellut heidän kanssaan ja he ovat käyneet mellä itse toteamassa aiheuttamansa häiriön ja olivat kovasti samaa mieltä ,mutta ei sekään kaunis puhe mennyt perille.Mutta kiitos vastauksestasi
Minä kokeilin tota nosturin neuvoa.Arvasin kyllä kuinka siinä ehkä tulisi käymään.Kävin sanomassa että voisitteko lopettaa häiritsemisen.No vastaus oli se että häirintä vaan lisääntyi ja sitä alkoi olla jo vähän joka vuorokauden aikana.Mitä tästä opin .Ainakin sen ettei hyvä puhe mene perille jos naapuri on itsekkäästi ajatteleva.
Niin se on että kun menee sanomaan niin hyvin harvoin se tuottaa halutun tuloksen yleensä siinä käy juuri edellä kuvatulla tavalla näin se ihminen toimii vaikka ihmistä sanotaan älykkääksi olennoksi mutta välillä kyllä tuntuu toisin olevan.
Olet pahasti luisumassa vaino harhasuuden puolelle, ota yhteyttä mielenterveys toimistoon.
kukaan ei tee sitä tahallaan koska kerros talot ny on semmoset, aina kun on hiljasta niin kuulen naapurin vessa reissut selvästi vaikka hän ei tarkotuksella sitä vessaa vedäkkään minun kiusaksi.
Vitustako muka tiedät, et kerrostalossa ei muka asu häiriköitä.
Itse asuin pienenä n. 3v kerros-talossa, ja kyllä ainakin siellä asui häiriköitä.
1. mustalaiset; mukavaa porukkaa, kunnes heidän "lemmikkinsä" (torakat) karkasivat ilmastointiin kaikkien "iloksi".
2. Naapurissa asui perhe, jonka isä oli lievästi sanottuna mielipuoli (riehui minkä kerkesi, jos sai edes tipan alkoholia.)
3. Muut lapset; kävivät kiinni pienimmästäkin asiasta, mm. ostin kerran vahingossa samanlaisen repun kuin yhdellä lapsella, tuli selkään niin että soi.
4. yläkerrassa asuva bailaaja. (arvaatte kyllä)
5. vainoharhaiset eläkeläis mummot; mm.jos menit edes vahingossa vastakkaisen kerrostalon pihalle, niin pian saattoi kuulla karjumista, uhkailua ja lopulta juoksujalkaa sisälle kukkaruukku sateesta.
4. noista 3:sta vuodesta jäi ihan "mukavat" traumat.
tämä kaikki ihanuus on koettavissa vanulan & isotuvan kadulla
I "LOVE" SALO!!!!!!!!!
ja vannon ja vakuutan, että tämä kaikki on 100% totta.
t: jos joudun muuttamaan vielä kerrostaloon, moottori tie kutsuu.
Lue kirjoitus :VAINOHARHAISELLE siinä on kaikki mitä sille kuuluu vastata.Se ei oikein tahdo ymmärtää kuinka kerrostalossa tulisi asua niin että muutkin saisivat asua rauhassa.Se varmaankin asuu jossain hoitolassa siellä saa varmaankin metelöidä.
Sinähän varsinainen toope oot kato kerrostalossa
asutaan yhteisesti sovituilla säännöillä.Ainaskin omistusasunnossa toi sun ideologias on ihan p......tä jos sulla on omat säännöt niin lennät varmasti pihalle se on fakta.
Jospa sille onkin laadittu ihan omat säännöt joiden mukaan muiden on tanssittava.Tämähän voi olla vaikka kotoisin muualta ja siellä saa mekkaloida miten haluaa ja jos ei naapurille kelpaa niin sitten muutto muualle.
Näinhän sen pitäisi mennä mutta kun ei mene käytännön elämässä.Ihmiset eri arvoistaa toiset ovat parempia kuin toiset .Rahalla saa paljon puolustajia minkäs tavis siinä enää pullistelee.
Omistus asunnoissa asuu kaikista hankalimmat naapurit kun ne luulee ,että kun omistaa osakkeet niin silloin saa tehdä mitä vaan ja kun niitä on vielä erittäin hankala saada pihalle kun yhtiön hallituksen selkäranka murtuu siinä vaiheessa kun pitäisi lähteä käräjöimään.
Tämä juntti ei tiedä tai ei ainakaan tunnusta tietävänsä todellisuudesta mitään se varmasti asustaa jossaikin metsän keskellä ja sinne se kuuluukin ja mieluusti mahdollisimman kauas kaakkoon sinne se kuuluu ei tänne ihmistenilmoille
Tämä dille ei tiedä mitään kerrostalo asumisesta se ei tiedä mitään yhteisitä säännöistä eikä kai juuri mistään muustakaan säännöstöstä et menis vaan landelle missä ei kukaan ole kuuntelemassa sen jurinoita .
jos tunnet että naapurisi häiritsee sinua voit
kutsua luoksesi kaksi todistajaa kuuntelemaan ja senjälkeen voit soittaa isännöitsijälle ja kertoa asiasi.näin ainakin meillä saatiin meluujat kuriin.siksi kerrostaloissa on yörauha.
Miksi kaksi todistajaa ? Miksi ei vaikka sata ? Ruotsin vallan aikainen laki, missä vaadittiin rikosasioissa kaksi jäävitöntä todistajaa kumottiin jo v. 1889, kun Suomen ensimmäinen rikoslaki astui voimaan.
Kiitos vastauksesta oli ainoa järkevä .Olemme käyneet kaikki mahdolliset tavat niin hyvät kuin isännöitsijät läpi .Ovat saaneet jo huomautuksen mutta siihen se asia talon puolesta jäikin.Tämän jälkeen ovat lisänneet tahallista kolistelua mikä poliisin mukaan jo täyttää kotirauhan rikkomisen tunnusmerkit.Täytyy vain saada nauhalle tarpeeksi näyttöä.Todistajia on mahdoton hankkia kun naapurit ovat juuri samoin käyttäytyviä kuin tämä yksi "mielenterveys" tapaus
Jos noin huonosti asioita hoidetaan tulisi yhtiön hallitus vaihtaa ja isännöitsijä samalla koska vastuu asioiden hoidosta kuuluu heille.
Se ei ole niin helppoa kuin kirjoittaja olettaa varsinkin jos on niinkuin meillä ,että sama porukka on istunut muutamaa vaihdosta lukuunottamatta jo parikymmentä vuotta ja he ovat niin tuttuja vanhojen asukkien kanssa että heitä on lähes mahdoton saada vaihdettua uusiin .Vain kuolema ilmeisesti saa vaihdoksia aikaan, nutta sekin on vain harvinaista .
Pitäisi saada laki mikä määrää ns.kierrätyksen ettei näin pääsisi porukka ukkoontumaan.Yleensä nämä valinnat on ennalta sovittu pihakeskusteluissa ja yhtiökokouksissa on vaikea enää vaikuttaa asioihin kun sinne ei tule enää asioihin turhautuneet osakkaat jotka kyllä pihalla motkottavat mutta eivät sitten ilmesty kokoukseen.
Kyllä sen hallituksen saa vaihtoon kun pyydät vaan valtakirjan kaikilta motkottajilta ja sen nipun kanssa lähdet yhtiökokoukseen niin sillä se vaihtuu.
Jos olet yrittänyt käydä esittämässä kyseistä asiaa esimerkiksi isännöitsijälle se sanoo piu pau sun jutuilles ja väittää ettei kukaan muu ole valittanut ja jos isännöitsijää ei kiinnosta asia se sanoo kumma että se vain teille kuuluu pitäisi kuulemma kuulua muillekin .Tämän tapaisia vastauksia niiltä yleensä saa.Siksi olisi hyvä olla laista huolimatta ulkopuolisia todistajia tai muuta pätevää näyttöä kerro sinä viisaampana että mitä muuta.Tämä on vain tämän päivän totuus.
Empä tiedä sanoa onko toi ihan hyvä keino eiköhän ne samat murisijat kieltäydy nimien antamisestakin kun kerran ei kiinnosta yhtiön asiat muutenkaan taitaa olla turhaa työtä ja tarmon hukkaamista eli ei kannata
Toi nimien keräily on ihan turhaa ei sillä saa mitään muutoksia aikaan .Täytyy saada valtakirjat niiltä tyypeiltä ketkä on samoin ajattelevia ja sitten yhtiökokouksessa käyttää niiden antamaa äänivaltaa niin silloin on mahdollisuuksia saada jotain muutoksia.
Aina se on parempi kuin ei yhtään todistajaa vaikka laki ei stä määrittelisikään on silti hyvä olla todistamassa jos vaan kerran saa liikkeelle .
ja niitä on noudatettava.Minulla oli 7 vuoden helvetti kakruperheen alapuolella.Tee niitä valituksia koko ajan,äläkä anna periksi.Älä missään tapauksessa luule että sinussa se vika on,voit yrittää kutsua tuttujasi kuulolle tai jopa vaatia isännöitsijän paikalle.Älä kärsi asumisrauha kuuluu kerrostalossa sekä päiväsaikaan että yöaikaan.
Sinä ainakin tiedät mitä se on pahimmillaan.Toivottavasti en joudu kuuntelemaan niin kauan .Tämä yksi potilas joka ehdotti hoitoon menoa joutaa sinne itse.
Pitäisi olla edes yörauha mutta kun ei meilläkään ole hetken rauhaa juostaan ovista ja lyödään ne voimalla kiinni ja taas hetken kuluttua sama juttu .Minun mielestä suomessa laki ja asenteet ovat liiaksi häiriköitä sallivia siitä hyvä esimerkki oli tuo syksyinen oikeus tapaus jossa ensin häiritään sitten kun häirityn pinna palaa ja alkaa kosto kolistelu sitten häirikkö alkaa syyttelemään pinnansa polttanutta!Onko tässä mitään järkeä? MIKSI suomessa toimitaan ja ajatellaan näin.Jopa tämä järjestön päällikkö jonka pitäisi antaa hyviä neuvoja asukkaille(se oli joku asukasjärjestö)ajattelee juuri näin kun sillä on itsellä muksuja niin eihän se voi ajatella toisin.
Tämä toive on ollut päällimmäisenä lähes joka ilta joskus melu alkaa heti iltaseitsemältä joskus klo23 ja jatkuu yömyöhään eikä kukaan tee mitään vaikka kuinka yritettäis .Asumme Vantaalla vuokratalossa jossa kukaan ei halua välittää vaan se varmaan johtuu siitä että vähän kaikki on samanlaisia .Olemme yrittäneet saada uutta asuntoa mutta kun ne on kovasti kiventakana tai sitten mennään ojasta allikkoon.Olemme kovin masentuneet tilanteessa.
Kannattaa pyytää sukulainen, tai tuttava todistajaksi kuuntelemaan mekkalointia. Yksi todistaja riittää, tämän jälkeen teet kirjallisen valituksen isännöitsijälle jossa on todistajan allekirjoitus ja vaadit isännöitsijää ryhtymään toimiin niin että sinulle taataan oikeutesi yörauhaan. Naapureilta tuohon ongelmaan on melko turha pyytääkkään mitään todistusta, sillä kolisteluongelma kohdistuu vain sinuun alapuolella asuvana. Jos metelöinti jatkuu yhden kirjallisen varoituksen jälkeen, teet samat toimenpiteet uudestaan ja vaadit isännöitsijää ryhtymään häätötoimenpiteisiin, koska häiriköinti ei ole lakannut. Jos asut vuokralaisena voit vaatia vuokranalennusta, koska asunnossa ei ole yörauhaa ja vuokranantaja ei pysty tarjoamaan asuntoa jossa yörauha ei toteudu, eikä se ole ryhtynyt vaadittaviin toimenpiteisiin jolla yörauha voitaisiin sinulle toteuttaa.
Ole tiukkana isännöitsijään päin ja vaadi häntä ryhtymään toimenpiteisiin, sinulla on oikeus yörauhaan, eikä sinun tarvitse alistua kenenkään ulkopuolisen terroriin kotonasi!
Anna häiriköille omaa lääkettään: Ala koputtamaan kattoon vaikka puisella harjanvarrella yöllä. Eiköhän vihje mene perille yläkerran asukkaille kun joutuvat muutaman kerran heräämään aamuyöstä.
Takaisin koputtelu olisi tyhmintä mitä tilanteessa voi tehdä ,koska silloin sinusta tehdään syypää häirikkö ja nyt hallitus kyllä toimisi nopeasti koska nyt se pääsisi alkuperäisestä häirinnästä ohi ja alkisikin toimet sinua itseäsi vastaan.Eli ei kannata kolistella takaisin.Tämän kaltaisesta jutusta on jo jonkinlainen oikeudenpäätös olemassa.Se on oiva osoitus siitä kun alkuperäinen häirikkö alkaa valittaa sinusta.
Eikös se niin mennyt että normaalia elämän ääniä ei klo 22.00 koske, eli millä yläkerta todistaa että sinä harjalla koputtelet, kerrot vain jonkun tarinan elämän ääniin liityen mikä siellä öisin koputtaa, vinkkeihin voisin lisätä kapulalla pattereiden kolistelun jne. Luulisin että jos yläkerta joutuu nousemaan muutamana viikonloppuna aamuyöstä, he tajuavat lopettaa kolistelun klo 22.00 jälkeen. Eli jos en nuku minä rauhassa, eivät nuku muutkaan. Vaan tee niin kuin parhaaksi näet.
Kostaminen on tyhmää siitä seuraa vain lisä ongelmia sinulle itsellesi.
Jos yläkerta tahallaan häiriköi, ainakaan minä en alistuisi heidän mielivallalleen. Kun antaa samalla mitalla takaisin ja vähän enemmänkin, ehkä yläkertakin tajuaa millaista on asua häiriköinnin alla. Eihän siitä mitään ongelmaa seuraa, vaan pattitilanne, jos yläkerta haluaa vaikkapa aamuyöstä tapahtuvan vastahäiriköinnin loppuvan he myös antavat sinulle kuuluvan rauhan klo. 22.00 jälkeen. Yksi vaihtoehto on vielä ottaa häirikkö puhutteluun ja vetää turpaan jos ei puhe auta, vinkki lyö mahaan niin ei jää jälkiä.
kannattaa miettiä kaksikin kertaa. Koskaan ei näet tiedä millainen hullu naapurissa/alakerrassa asuu, joka ei niin vain alistu terrorisoitavaksi. Pahimassa tapauksessa saattaa lähteä häiriköltä henki.
Mitenkähän tossa loppupelissä sitten käy voittaako kumpikaan vai alkaako yleinen kolistelu?
Toi kuulostais varmaankin hyvältä ku kaikki kolais yhtä aikaa .Yksi hakkais pattereita ja joku kattoon ja muut mitä löytyy.
Taitais käydä huonosti jos tuon neuvon mukaan toimisi.Kannattaisi käydä vähän tutkailemassa ennen kuin noihin hommiin ryhtyy .Tollaista en kyllä suosittele tehtäväksi kyllä puhumalla pitää selvitä jollain tavoin.
Taitaa olla parasta laittaa nauhat pyörimään ja käydä sanomassa naapurille että jos metelöinti jatkuu niin kaikki menee nauhalle ja ilmoittaa isännöitsijälle myös että nyt täytyy alkaa tapahtumaan jotain että kolinat ja häiriöt saadaan loppumaan .Kiitos osanotosta nyt ruvetaan viemään asiaa tomerammin eteenpäin.Tämän neuvon sain virkavallalta.
häiriköijän miettiä ennenkuin alkaa ketään terrorisoimaan. Eipähän se elämääni lisähaittaa enää toisi jos en kuitenkaan saisi minulle kuuluva asumisrauhaa ja antaisin samalla mitalla takaisin. Näitä kusipäitä, jotka luulevat asuvansa yksin kerrostalossa riittää. Jos ei järkipuhe riitä niin sitten annetaan samalla mitalla tai vähän enemmänkin takaisin. Tästä on seurauksena se hyvä puoli, että kusipääkin tajuaa miltä tuntuu kun ei saa yörauhaa.
Kannattaa näiden häiriköiden miettiä sitä, että ihmistä ei kovin paljoa tarvitse ärsyttää kun pinna pettää. Naapurissa saattaakin olla sellainen setä joka on varustettu vähän lyhemmällä pinnalla ja joka ei tykkää ollenkaan että hänen ei anneta asua kotonaan rauhassa.
Itselläni aikanaan asui yläkerrassa tälläinen kusipää joka häiriköi öin ja illoin. Kun ei järkipuhe ja huomautukset tehonneet, nappasin kaverin ulkona kiinni ja vedin turpaan ja kehotin lopettamaan terrorisointini. Eipä jatkunut enää häiriköinti. Vinkiksi että tälläinen käsittely kannattaa suorittaa kiinteistön ulkopuolella, niin sillä ei ole mitään tekemistä kiinteistön kanssa.
Taitaa olla se naapuri sitä lajia ettei sillä itsellä liiku mitään "yläkerrassa" niin millä se sitten voisi ajatella .Kyllä minä luulen ettei sitä saa pois kuin kantamalla.Jos ei se halua käyttäytyä kuten järjestyssäännöt määrää niin ei kun ulos pihalle tollaset tyypit.
Kovat otteet jos ei hyvä auta niin meidän yhtiössä saatiin yksi tyyppi vaikka kovista esittikin hiljaseksi .Kun ei hyvällä niin sitten ei niin hyvällä
Saattaa mennä ihan hyvän kuuloiseksi jos kaikki talon väki osallistuu ryskeeseen mahtais naapuri ihmetellä että mikäs nyt on meneillään ei tietenkään tajuu yhtäläisyyttä omiin tekemisiin.
Ottiko koville että sait sen hakattua ja tuliko sulle siitä mitään seuraamuksia meinaan syytteitä pahoinpitelystä vai jäikö asia sitten siihen ja asuuko se kaveri vielä naapurissasi
Minun tarinani ei päättynyt kovinkaan hyvin.Asuimme kerrostalossa ja huonoksi onneksi saimme todella kova-ääniset naapurit .Koetimme kestää niitä häiriöitä hammasta purren näin jälkeenpäin ajatellen se ei ollut kovin viisasta .Kolmevuotta sitä kestettiin ja kaikkia keinoja koitettiin mutta mikään ei tuntunut auttavan .talonpuolesta ei kukaan oikein tahtonut ymmärtää mikä meluhelvetti meillä oli kestettävänä.Hyvä jos yksi yö meni rauhallisesti mutta se ei paljoa lohduttanut.Hermot oli kovilla ja siitä syystä meidän välit alkoivat rakoilla ja eikä sitä kauan sitten asuttukaan saman katon alla.Ei ollut varaa muuttaa ja vuokralle emme halunneet.Olimme umpikujassa.Nyt asumme kumpikin eri asunnossa ja olosuhteiden pakosta vuokralla.Tämä kaikki johtui vain siitä että ihmiset saman talon asukkaat eivät halunneet auttaa eivät halunneet puuttua asioiden kulkuun.Minä asun yksin mutta toivoisin ihmisten ajattelevan mitä voi seurata jos ei välitä eikä kanna huolta toisistaan.Enempää en nyt pysty kertomaan mutta tarina on ilmeisen yleinen enkä ehkä itke yksin toivoisin ihmisille lämpöisempää sydäntä toisia kohtaan .
Elämä on joskus niin käsittämättömän karua. Väliin tuntuu että onnea ei ole tarkoitettu kaikille jaettavaksi .Myötätuntoni sinulle ja toive että vielä joskus pääset sinullekin kuuluvalle onnelliselle polulle .Koita kestää ja älä anna masennuksen vallata elämääsi koska se ei ole oikea tie parempaan elämään.
Et kerro mikä asumis muoto on. Onko se vuokra vai omistus. Jos omistus, niin silloin ota asia puheeksi yhtiökokouksessa. Jos on kyseessä kunnan vuokratalo, niin silloin pitää olla joku jolle asia kuuluu. Kunnan omistamissa taloyhtiöissä on aina poliittinen edustus myös, joten kannattaa ottaa yhteyttä heihin. Hoitaavat muuten asian viimeistään silloin, kun kirjoitat asiasta lehteen.
Minun tapaus on omistusasunto jos tätä kysyit
Kyllä silloin sinun pitää puhua asiasta taloyhtiön kokouksessa.
Kiitos neuvosta mutta kun meillä on sellainen neljän pienen talon yhtiö ja talot ovat jakautuneet kukin omiin kuppikuntiin .16 ASUNNON TALOJA JA PÄÄTTÄJÄT EIVÄT ASUSTA TÄSSÄ TALOSSA niin silloin heitä en ole saanut edes käymään meillä .Tämä on niin eriskummallinen yhtiö jossa samat naamat ovat vuodesta toiseen hallituksessa ja yhtiö kokouksiin ei tule juuri muita kuin nämä samat herrat.Ei siellä asiat etene ennenkuin asenteet tai ihmiset vaihtuu.Me olemme tehneet päätöksen lähteä heti kun se on rahallisesti mahdollista kuitenkin se vie aikaa.Kun isännöitsijä vielä vähättelee ja ei ole vaivautunut kuuntelemaan niin mitä on enää tehtävissä.Sanoo aina vain kyllä se on kumma kun muut eivät ole valittaneet.
Voi tietysti olla parempi, jos ei tule rahallista tappiota. Moni lähtee hissun kissun, kun tulee vaikeuksia. Minulle soitti kerran eräs kaveri homeesta. Kerrostalo oli kyseessä. Siitäkin oli muut lähteneet pois. Eivät jaksaneet valittaa. Nyt tätä yhtä alettiin ihmetellä, että miksi muut ei valita. Minä soitin lehdistölle ja kerroin niille. Mutta jos sattuu kokous kohalle, niin käy kehumassa asiaa. Et häviä enää mitään.
Sinulla on viisaita ajatuksia niitä pitää ihan miettiä.Minä en ole käynyt vähään aikaan täällä katselemassa .Ihmetys oli melkoinen kun olin jo varma ettei täällä kukaan käy ,kuinka sinä satuit tulemaan näin takasivuille täällähän on ollut melkoinen suhina näköjään .Alkuun tuli joitain hyviä asiallisia vastauksia mutta väliin mahtuu niitä joutaviakin.
Olen käynnyt joskus ennenkin. Nyt sattu etusivulla yks juttu silmään ja tulin sen perässä. Minusta tämä voittaa television katsomisen. Voi joskus vielä neuvoa jotain, kun olen kolmatta kautta jo mukana kunnan jutuissa. Minulle tulee paperia ja tietoa sama määrä, kuin yhdelle ryhmälle. Minut nähkääs pullautettiin ulos juuri siksi, että haluan kuunnella ihmisiä ja auttaa niillä resursseilla, joilla voin. Olen pyörinnyt eri palstoilla. Etenkin tuolla, missä vanhemmat kyselevät lasten käytöshäiriöiden ja muiden perään. Näistä on kokemusta. Näillä palstoilla on asiantuntijoita paljon. Sen tietää siitä, että tulee semmoisia vastauksia, joita maallikko ei voi antaa. Kun tulin tänne Suomi24 palstalle niin pidin itsestään selvänä omalla nimellä esiintymistä. Kaikki voi antaa kritiikin suoraan. Ja on sitä muuten tuolla meidän omalla palstalla tullutkin. Suurin osa tykkää kumminkin, että saavat esimerkiksi tietää meidän kaupungista sellaista mikä jää rivien väliin.
Terve Anssi varmaan ymmärrät etten ole omalla nimelläni nyt asialla.Joudun kirjoittamaan niin yksityiskohtaisesti että jo siitä voi joku arvailla kenestä on kyse Itseasiassa en ole aikaisemmin tehnyt yhtään vastaavaa kirjoitusta millekkään mielipide sivustolle.Tämä olikin melkoinen oppitunti siitä että vastauksia tuli vähän kaikenlaisia niin hyviä kuin ei niin mukavia .Tätä yhtä kirjoitusta missä tuli pesärikko lueskelin useampaan kertaan että mitä se tekee juuri minun juttuni yhteydessä,mutta hetken ja taas hetken luettuani ymmärsin että minähän olen oikeastaan aikalailla onnekas kun minulla on PERHE jonka kanssa olemme yhdessä kokeneet sen jos sitä voisi kutsua vaikka "meluhelvetiksi" ja vielä selvinneet siitä järjissämme.Kukaan joka ei ole joutunut kokemaan sitä painajaista ei voi ymmärtää mistä on kyse.Et voi koskaan arvata koska tulee herätys.Kiitti sinulle Anssi mukana elämisestä ja hyvistä vinkeistä..
Joo ja ota yhteyttä jos tarviit apua.
Voit olla siitä ihan varma .Nyt kun on kerran alkuun päässyt.Nyt täytyy mennä.TERVE MIEHEEN