onko tämän ikäsillä yleistä?Nuorempana ei juuri vaivannu mutta nyt kyllä!Kun hapot vatsassa on kaikilla samanlaiset,miksi se vaivaa toisia enempi?
happovaivoja,
väärä palstako?
13826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eritys voimakkaampaa.
Käänny lääkärin puoleen,saat lääkemääräyksen happo salpaajista.
Itse löysin vastauksen peilistä.
Tavoitteeni ja mahdollisuuteni eivät olleet tasapainossa.
Hyväksyttyäni tosiasiat on vatsani kestänyt mitä tahansa ihmiselle tarkoitettua.
En tarkoita, että tämä on mikään yleispätevä lääke mutta mielestäni kannattaa tarkastella elämäntilannettaan sekä siviilissä että töissä, jos jostain syystä vielä työelämässä on, kriittisesti!
eli peilin eteen ja kysyä itseltä_missä menen?Itse olen huomannut että kaikenlainen stressaaminen alkaa lisäämään vaivoja myös liikasyönti.
Minuakaan närästänyt nuorempana, nyt tuntuu että laittoipa suuhun mitä hyvänsä niin närästää, varsinkin mausteiset ruuat.
Juo aamuisin tyhjään vatsaan kahdesta perunasta puristettu mehu, et tarvitse happosalpaajaa.
että kerran aamulla juon perunamehun vai pitääkö juoda pitkin päivää.Yöllähän tämä vaivaa eli olisko ilta paras aika juoda.
pitää ottaa aamulla tyhjään vatsaan. En tosin ole edes kokeillut ottaa sitä illalla, voihan se auttaa sittenkin. Vaikutus perustuu tärkkelyskaövon muodostumiseen vatsalaukun pinnalle ja lienee parempi jos makkaranpalat eivät kellu siellä mahassa kun sitä juo.
sitä vuoteen yläpäätä nostaa, ettei se mahalaukun sisältö virtaa sitä rokkatorvea polttamaan ja sitten korventamaan..
Onko sinulla ehkä todettu palleatyrä..
ns,takaisinvirtaus ruokatorveen ja olen kyllä kohottanu sängyn yläpäätä ja se auttaakin jos en syö iltakuuden jälkeen.Tämä vaivaa päivälläkin ja sohvalla en makoile,mutta myös istuminen ärsyttää ruokatorvea.Aion kokeilla perunamehua kun vaan tietäs millä mehuksi perunat muuttaa.
ja jos ei ole sitä, niin ostammaan...ja jos ei ole millä ostaa, niin raastamalla vaan ..luultavasti.
raastaa ne perunat ja popsia sen raasteen aamulla. Vaikuttaa samalla tavalla kuin se mehu.
Oikein mukavaa päivänjatkoa, kiva oli taas täällä piipahtaa !!
jos kotikonstit ei auta. Hapatettu leipä, kahvi tupakka, voimakkaat mausteet ja rasvainen ruoka pahentavat oireita. (närästys)
tunnin tai kahden päästä ruokailusta? Mikäli näin on niin sinulla on liian heikko hapon tuottokyky; happoa ei tule tarpeeksi silloin kun tarvittaisiin, mutta tyhjään mahaan heikollakin teholla onnistuu tuottaa liian hapan ympäristö. Ongelman aiheuttaa happojen tuottoa säätelevän gastriini -hormonin viivästynyt säätely ja se korjautuu kun laaditaan oikea korjausohjelma. Tämä taas on hiukan yksilöllinen ja vaatisi lisätietoja. Henkilökohtaista neuvontaa on vähän vaikea yhdistää tälle sivulle.