veneessä kaiketi turha juttu? mutta kun on kaikenlaisia koristeteippauksia, niin voisko olla myös heijastavia. Esim. mastossa täkillä, laidassa?
Kieltääkö määräykset?
Pimeällä etsintätyö helpottuisi.
Kieltääkö määräykset?
Pimeällä etsintätyö helpottuisi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
et ilmeisesti veneile.veneissä heijastimet tavallisia.maston huippuun voi laittaa heijastavaa teippiä.katsastusmääräyksien mukaan pelastusrenkaaseen pitäisi teipata valkoiset heijastinteipit.
merellä on valkoista heijastinteippiä kardinaaliviitoissa ja pun vihr lateraaliviitoissa.pimeällä veneissä on valot.
tarkentaen: karille ajo, akku tyhjä.
Helpottaisi etsintäjoukkojen työtä.
On tietysti soihdut, raketit mutta pimeällä etsintä HEKO:lla ja pinta-aluksilla helpottuisi.
hyvä asia. Etenkin pienissä avoveneissä joissa ei ole tai edes tarvi olla minkäänlaista kulkuvaloa.
Kaikissa pelastusrenkaissa ja liiveissä on heijastimet, mutta kyllä ne olisivat hyvät olemassa veneessäkin.
Hienoin mutoivillitys minusta ovat nuo turvaliivit joita jalankulkijoilla näkee enenevässä määrin. Suuret heijastinpinnat näkyvät todella hyvin. Samalla tavalla voisi oletta että kookkaat heijastinpinnat veneen kyljessä näkyisivät hyvin valonheittimellä katsottaessa, joskus ehkä paremmin kuin pienet kulkuvalot.
Soisin henkilökohtaisesti ilmiön yleistyvän veneissä.