Eipä ole tämä typykkä elämässään liiemmin matkustellut mutta nyt on varattu toukokuun alussa viikon Italian matka.Ensimmäinen ajatus on.Hyvät hyssykät mitä vaatetta ja kampetta otan mukaan.Mikä on välttämätöntä ja mikä sellaista jos mahtuu kapsäkkiin.Auttakaa nyt paljon matkustelleet!
Matkalle mukaan
25
1592
Vastaukset
- olis se kokemus
sillä olen kauan suunnitellut lähteä kerrankin elämässä yksin jonnekkin,mutta en ole vielä toteuttanut sitä.
- Typykkä
Yksin matkustaminen olisi kyllä rohkeuskoe jota kannattaisi seuraavaksi ajatella.
Ajattele kuinka paljon joudut kävelemään ja valitse sellaiset kengät jotka ovat taatusti "sisäänajetut" eivätkä hierrä.
Sitten valitset pääosan vaatetuksesta näitten kenkien mukaan. Ehkä yhdet farkut ja shortsit riittäisivät päivien retkiä varten. Yläosiksi T-paitoja, jotka on kätevä laittaa rullalle matkalaukkuun. Ohut sadetta ja tuulta pitävä jakku, joka ei vie paljon tilaa. Iltoja varten
ohuesta, rypistymättömästä materiaalista tehty housupuku ja kevyemmät sandaalit tai avokkaat.
Pysyttele vaan kahdessa värissä, jolloin osat sointuvat yhteen. Ehkä joku kolmas väriklikki asusteissa.- Olennainen mukaan
Passi, lippu ja raha ovat ne oleelliset mukana. Rahalla saa mitä puuttuu.
- mukaan hyvää
aurinkovoidettta,pyyhe jos aijot rannalla olla,sieltä saa auringotuoleja,mutta ne yleensä maksaa ja siihenkin on kiva laittaa pyyhe alle.Oikein mukava ja hauskaa lomaa,että menet toisenkin kerran
Riippuu siitä mihin päin Italiaa olet menossa ja mitä aiot harrastaa.
Patikointi Dolomiiteilla vaatii toisenlaiset varusteet kuin makailu jollain Sisilian rannalla.
Kaupunkilomaa ajatellen ajankohtasi on erinomainen. Ei tungosta eikä älyttömän kuumaa.
Me olemme toimineet siten, että vaimo on ottanut minimaaliset tekstiilit mukaan ja ostanut tarvittavat paikan päällä.- Typykkä
Tarkoitus on uteliaasti tutustua paikkoihin.Rannalla makoilemisesta en pidä.Siis lähinnä kirkot sisältä ja kapakat ulkoa.
Typykkä kirjoitti:
Tarkoitus on uteliaasti tutustua paikkoihin.Rannalla makoilemisesta en pidä.Siis lähinnä kirkot sisältä ja kapakat ulkoa.
Kuin hyvää kesää meillä.
Tuossa alhaalla huomautetaan reseptilääkkeistä.
Se on selvä. Tietysti reseptit ja lääkkeet mukaan!
Matkavakuutuksesta on yurha sanoakkaan.
KELAn EU-korttikaan ei paljoa paina.
Tosin joka paikassa Italiassa eivät välttämättä tunne sitä. Selviää kyllä.
Viime kesänä Gardalla Garda kaupungin terveyskeskuksessa ko. kortti oli tuntematon mutta puhelinsoittojen jälkeen asia selvisi.
Lontoon murre ei välttämättä ole autuaaksi tekevä kieli joka paikassa. Sorrennossa kyllä jossain määrin.
Jos ei osaa italiaa niin espanja olisi kova sana.
Myös seurusteltaessa alkuasukkaiden kanssa.
- ii-li
Enemmän kuin yhdet per päivä. (Ainakin miesten kohdalla on niin. Miesten kohdalla myös paitoja ja T-paitoja pitää olla enemmän kuin luulee.) Oli kylmä tai kuuma, niin niitä joka tapauksessa kuluu enemmän kuin osaa arvioida. Eritoten jos on kuuma.
Minusta ei kannata ajatella, että ostan sitten perillä. Siihen ostamiseen menee aina aikaa, kun pitää etsiä sopivia kauppoja tarpeellisten tavaroiden ostamiseen. Senkin ajan voi käyttää paljon hauskemmin. Eikä se pyykinpesukaan niin hauskaa ole matkalla.
(Toki, jos menet johonkin rantapaikkaan, missä on vähän ohjelmaa, niin se tarpeellisten tavaroittenkin ostaminen on ohjelmanumero. Tai jos muuten haluat shoppailla paljon, niin siinä samallahan ne tarpeellisetkin tulevat ostetuiksi.)- Pyykkäri!
Eikös ne mukana viedyt vaatteet likaannu pyykkäyskuntoon?
Pesuloita ja pesupalveluakin löytyy.
Ei keveiden tekstiilien hankkiminen kaupunki/kulttuurilomallakaan ole mitenkään ihmeellinen aikaa tai energiaa vaativa operaatio!
Jokainen touhuaa tyylillään! - nyt ei jaksa enää kantaa
Pyykkäri! kirjoitti:
Eikös ne mukana viedyt vaatteet likaannu pyykkäyskuntoon?
Pesuloita ja pesupalveluakin löytyy.
Ei keveiden tekstiilien hankkiminen kaupunki/kulttuurilomallakaan ole mitenkään ihmeellinen aikaa tai energiaa vaativa operaatio!
Jokainen touhuaa tyylillään!vaatteet vie vähän tilaa ja rullalle käärittynä ei ole rypisty.Eka kerran kun lähdimme etelään perheen kanssa yli kymmenen vuotta sitten,otin jopa kahvit mukaan!Hyvin meni matka!
- Typykkä
Tyhmien kysymysten vilpittömönä esittäjänä kuitenkin olen kiitollinen vastauksista.
Olen päässyt jo listauksessa alkuun:Siis mukavat jalkineet,farkut,lyhyemmät housut,mekko,silkkisiä alusvaatteita.Kuulema villasukat ja villapaita yöksi. - asia
Typykkä kirjoitti:
Tyhmien kysymysten vilpittömönä esittäjänä kuitenkin olen kiitollinen vastauksista.
Olen päässyt jo listauksessa alkuun:Siis mukavat jalkineet,farkut,lyhyemmät housut,mekko,silkkisiä alusvaatteita.Kuulema villasukat ja villapaita yöksi.Minä otan aina pätkän pyykkinarua ja pari pyykkipoikaa mukaan ,jos on parveke saa esim. pyyheliinan ja mahdolliset pikkupyykit kuivumaan.Ja pyykkipulveria nyssykkä ja jos on silmälasit niin "fairya" mukaan pikkupulloon.Kaikkeahan rahalla saa paikan päältä,mutta....kukin taplaa tyylillään.
- Markeliina
asia kirjoitti:
Minä otan aina pätkän pyykkinarua ja pari pyykkipoikaa mukaan ,jos on parveke saa esim. pyyheliinan ja mahdolliset pikkupyykit kuivumaan.Ja pyykkipulveria nyssykkä ja jos on silmälasit niin "fairya" mukaan pikkupulloon.Kaikkeahan rahalla saa paikan päältä,mutta....kukin taplaa tyylillään.
Ohut luuttu(pöydän pyyhkimistä varten), Pieni pöytäliina(on mukavampi kahvitella ), astiapyyhe(jos jotain astiaa täytyy huuhtaista ja kuivata).
Tietysti nämä ei ole tarpeen, jos asustaa hotellissa eikä huoneistohotellissa.
Ainahan ostaa voi tällaisia tarvikkeita, mutta eipähän heti tarvitse lähteä etsimään sopivaa myymälää.
Jos asuu hotellissa, niin vedenkeittämiseen on mukava olla mukana keittokierukka ja muki. Siihen voi sitten sekoittaa murukahvia tai teepussia liotella.
On todella mukava pitkän päivälenkin jälkeen rauhassa nautiskella kahvit omassa huoneessa eikä maksa paljon.
Tuo pyykkinaru ja pyykkipojat oli hyvä vihje. Aina ovat tarpeen olleet. asia kirjoitti:
Minä otan aina pätkän pyykkinarua ja pari pyykkipoikaa mukaan ,jos on parveke saa esim. pyyheliinan ja mahdolliset pikkupyykit kuivumaan.Ja pyykkipulveria nyssykkä ja jos on silmälasit niin "fairya" mukaan pikkupulloon.Kaikkeahan rahalla saa paikan päältä,mutta....kukin taplaa tyylillään.
Ettet turhaan kuivattaisi lomakäsiäsi, laita pikkupyykki, pesuaine ja vesi muovikassiin ja lutkuttele sitä siellä. Ensimmäinen huuhtelukin menee kassissa ja vasta loppuhuuhtelussa tarvitsee kastella kädet.
- a-woman1
Jos käytät reseptilääkkeitä, älä unohda niitä. Lisäksi voisit varata lääkehiiltä tai muuta vatsalääkettä ja särkylääkettä sekä laastaria mukaasi.
- koska joka maassa
on oma bakteeri kanta ja ripuli voi pilata lomasi.
Tämä on tosi koska minulta meni 10 päivää hukaan ripulin takia.
- lellu.
paketti kondomeja.
- Typykkä
Niinkö pää menee pyörälle italiaanojen kanssa että nekin olis tarpeen.Eipä olekaan kymmeniin vuosiin tarvittu.
Hyviä vinkkejä on tullut.Eikö tuo tavallinen kelakortti käy?Onneksi siskolle mahtuu kassiin jotain .Kyllä pyykkiä meinasin kuivata.Onko siellä niin likaiset pöydät että luuttua tarvitaan? - Markeliina
Typykkä kirjoitti:
Niinkö pää menee pyörälle italiaanojen kanssa että nekin olis tarpeen.Eipä olekaan kymmeniin vuosiin tarvittu.
Hyviä vinkkejä on tullut.Eikö tuo tavallinen kelakortti käy?Onneksi siskolle mahtuu kassiin jotain .Kyllä pyykkiä meinasin kuivata.Onko siellä niin likaiset pöydät että luuttua tarvitaan?ja aina on ollut tarpeeseen.
- toivontytär
osaa sanoa kuin ota mukaan puuvillaa ym luonnon kuituja eivät hiosta niinkuin tekokuidut,jotka liimautuvat ihoon ja tekevät tunkkaisen olon, kaikkea mahdollisimman vähän, paikanpäällä voi täydentää samalla toimii tuliaisina.
- Typykkä
Mukava kun olette olleet mukana pakkaamassa matkakassiani.Ajattelin pärjätä mahdollisimman paljon rennommissa vaatteissa.
kyllä on täysin päinvastainen käsitys puuvillan ja tekokuitujen suhteen. Puuvilla jos mikä hiostaa; kun se kastuu, se myös pysyy märkänä. Tekokuidut päästää vesihöyryt lävitseen. Kaikista paras paitamateriaali esimerkiksi oli nailon (polyamidi). Kesällä viileä kun päästi tuulen esteettä lävitseen ja talvella lämmin kun sitoi paljon ilmaa kudokseen. Helppo pestä eikä rypisty. Valitettavasti vain puuvillantuottajien kartelli sai painostettua tuotannon loppumaan. Onneksi talvisukkia sentään saa kun osaa etsiä.
Kerrospukeutumisohjeetkin puhuvat samoin. Kuitenkaan esimerkiksi tekokuituisia miesten alusvaatteita vain ei saa mistään.
- eevakaarina
Suihkumyssy, koska joka paikassa ei ole käsisuihkua ja sitten pieni taskulamppu. Minä otan vielä jonkun kirjan, mukavan pokkarin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502204Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11893Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut76873- 68853
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112795Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt46769Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49739Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22713Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47690