eli onko niillä yhteyttä. luin yhden artikkelin, jossa väitettiin, että jos katsastaa näihin aikoihin, siis pakkasella, auton jossa on OBD-tarve ja ym. kilometrit, niin saattaa tulla ilmoitus väljistä männistä? , mitä ilmoitusta samalle autolle ei tulisi kesällä. en muista oliko vika juuri väljät männät, mutta hylkäys ja koneremppa olisi ehdolla.
onko tietoa?
02 ompussa, 2.2 on katsastus ennen toukokuuta
onko tietoa?
02 ompussa, 2.2 on katsastus ennen toukokuuta
Vastaukset 3
Vanhimmat
Selvennätkö mistä on kyse. Tuskinpa -02 vuosimallin autossa on väljät männät 180tkm jälkeen. Enpä tiedä onko ulkoilman lämpötilalla vaikutusta päästöihin, mittaushan tehdään sisällä moottori ja katti lämpösenä. Kyllä ne katsastusmiehet ainakin mulla on ymmärtänyt konetta käyttää kuumemmaks, jos arvot on ollu huonot. Ei muuta kun konttorille vaan, mut eihän sulla vielä mikään kiire ole.
mutta kun en leikannut talteen. ja hän sanoikin, että vika on testilaitteistossa, joka ei ymmärrä meikäläisiä olosuhteita. artikkeli oli pitkä ja perusteellinen.
kiirettä mulla ei ole, siinä olet oikeassa. ja kyseessä on toinen katsastus, viime vuosi oli välivuosi.
vaan siinä luetaan vikamuisti ym. ei siis senhetkistä tilannetta vaan jollain tavalla auton historia en tiedä miltä ajalta. kyseinen testeri tulkitsee jotain väärin, koska se on yleismaailmallinen eikä näiden pienten markkinoiden vehje. ongelmaa olisi erityisesti kylmänä aikana.
mutta kun en tiedä siksi kysynkin.