Suunnitteleeko kukaan täällä ahmimispäiviä? Sillee että suunnittelette mitä syötte ja mitä pitää käydä ostamassa jne....Mulla on joskus niin että suunnittelen mitä tekee mieli syödä ja sit käyn ostaa niitä... Mut normaalisti kuitenki ahmimispäiviä en pysty suunnittelee...ne vaa tulee...
ahmimispäivät
klkj
91137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo nyt ihan tavallista. Itselläni oli ennen että suunnittelen mutta yleensä se vaan tapahtui joskus et naks, nyt on pakko saada ruokaa.
Nykyään en enää suunnittele. Mielestäni se on kauheaa elämän haaskausta. Jos ahmimiskohtaus tulee niin sitten tulee, mutta en enää paastoa päiviä odottaen milloin saan ahmia.
Sitä sitäpaitsi näyttää vielä turvonneemmalta jos paastoa ennen ahmimista, se yhtäkkinen ahmiminen saa aineenvaihdunnan ja nestetasapainon niin sekasin.
Itsellä oli yksi vuosi nuoruudestani tälläinen:
5 päivää paastoten, 5 päivää ahmien. Jokaisen ahmimisputken jälkeen päätin et huomenna tää loppu ja tervettä elämää kesti sen n. 5 päivää kunnen taas repsahdin 5 päiväksi ahmimaan.
Ja tuota 5 päivän rumbaa jatkui siis vuosi, ylikin.
Suunnittelen ahmijaispäivät tosi tarkkaan. Ostan sellaisia tuotteita, jotka maistuu parhailta, eli tosi kalliitakin suklaakonvehteja, jäätelöä, keksejä.. Sitten alan mättää, pidän yleensä 1-2 ahmimispäivää "putkeen" ja sitten taas olen tosi vähillä kaloreilla 2-3 viikkoa. Paastokausilla jumppaan ja kuntoilen myös tosi rankasti.
Nytkin valmistaudun mässypäiviin, ja olen ostanut kotiin kaikkea hyvää jo valmiiksi.
vanhemmat lähtee kahden viikon päästä reissuun, eli jään yksin kotiin. arvatkaa vain olenko suunnitellut niitä ahmimisia. musta tuntuu että meijän vessa tukkeutuu oksennuksesta sitten :s
Minäkään en mielellään ahmisi silloin kun mies on kotona, mutta pakko se on, koska hän on harvoin poissa. Ja tietty hyvä ettei ole poissa, kun on kuitenkin niin rakas. ;)
Hävettää vain tämä ahmiminen.. salaan melkein aina mieheltä sen kaiken, ostan herkut käteisellä, ettei jää mitään luottokorttikuitteja ja sitten kätken ne herkut silmistä pois. Yöllä mässyän aika paljon.. se on hyvää aikaa, ei hauku koirat perään! ;)
Etkö oksenna ahmimisen jälkeen? Vai kompensoitko siis liikunnalla ja paastolla, et oksentamalla?
Voi kun mullakin olisi itsekuria suunnitteluun ja ennen kaikkea sen toteuttamiseen. Multa ei ikinä onnistus ostaa valmiiksi herkkuja kaappeihin jotka "ahmin seuraavana ahmimispäivänä ensi perjantaina" tyyliin.
Kaikki herkut menee heti mitä ostan. Sunnitelmista viis! Täytyy vaan ihailla moista ed. kirjottajan luonteenlujuutta!
eli joskus suunnittelen jos vaikka tiedän että saa olla yksin ja joskus vaan naksahtaa ja on pakko päästä kauppaan tai jos kauppa on kiinni niin mitä vaan kaapista sattuu löytymään.´hävettää ihan hevetisti tuo mätön osto joten olen tehny niin että käyn 4 eri kaupassa ja ostan jokaisesta jotain etten kaikkea samasta niin se ei kiinnitä sillai huomiota. vaikka saattaahan nuo tädit ihmetellä (pieni kylä jossa asun) jossa välillä osta tyyliin kasan namuja, jäätelöö ja suklaata ja sitten toisenapäivänä kurkkua, salaattia ja tomaattia.. mutta omapa on elämäni..
mulla on anoreksia, ja koko viimevuoden tein niin, että kerran viikossa sallin itselleni syödä mitä vain ja kuinka paljon vain.. muut päivät söin todella vähän, 300-1000 kcal päivässä ja liikuin todella paljon.. näin paino pysyi alhaalla, vaikka oli ahmimispäiviä.. koko viikon katsoin mainoksia ja ruokaohjeita ja haaveilin mitä söisin.. unelmoin herkuista ja suunnittelin kauppareissuja.. hamstrasin kotiin herkkuja, ja ahmimispäivänä aloitin jo edellisenä yönä herkuttelun.. en osanut nukkua, kun odotin vain että kello menee puolen yön yli.. yöllä kävin useita kertoja jääkaapilla ja koko päivä meni sitten syömiseen tai ruuan hankkimiseen tai kaupassa käynteihin.. ahmimisopäivänä söin 5000-9000 kcal.. olen vain 45 kiloinen , eli tuo oli todella paljon yli tarpeeni. illalla meno rauhoittui, koska olin niin huonovoinytinen ja uupunut.. sitten taas tosi kevyesti 6 pv.. jne.. nyt oon onneksi repäissyt iotseni irti tuosta kierteestä! sehän oli ihan hullua.. viikossa on kaksi vapaapäivää aikaa nauttia ystävien seurasta, yhdessä olosta, toiminnasta, tapahtumista yms. oli hullua että niistä toinen meni vain ja ainosataan syömiseen, ja sitten siitävielä seurasi morkkis ja koko viikon joutui sitkuttelemaan nälässä ja uupuneena. En siis suosittele kenellekkään ahmimispäivien suunnittelua, vaan suosittelen syömään päivittäin ja varomaan ahmimista!