Pioneeriksi

Pion.

Olen monelta henkilöltä kuullut, että pioneerikoulutus kestää 9kk. Onko todella niin? Eikö pioneerinä voi selvitä 6kk:ssa?

17

23454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi

      ei voi mitenkään.

      :(

    • Res. Alil. Meripion III/88

      Pioneeri on 9 kk jobi, johtuen siitä, että kyseessä on tekninen aselaji. Siellä ei pärjää 6 kk palvelusajalla.

      Pioneeri on viestiaselajin ohella paras aselaji, mitä Suomen raskaalla on pojilleen tarjottavana. Pioneerien koulutukseen kuuluu tavanomaisen tetsaamisen ohella sulutus, liikkeenedistäminen, hävitys ja rakennus sekä pst-reservinä toimiminen. Palvelin itse laivastossa meripioneerina, joten sain lisäksi veneenkuljettaja- ja ilmatorjuntakoulutuksen.

      Pioneerin paras anti on siinä, että siinä tuntee tekevänsä oikeaa työtä eikä vain pelkästään leikitä sotaa. Rakentaminen sekä räjähdekoulutus olivat mielestäni parasta antia. Jokaisella pioneerilla on mahdollisuus suorittaa nuoremman panostajan paperit, ja pioneerikoulutuksesta saa oikeaa työkokemusta monelle alalle.

      Metsäkeikkoja on jonkin verran, mutta ne ovat pääsääntöisesti antoisia eivätkä pelkkää räkäpäiden räiskimistä. Kuu on pioneerin aurinko, joten osta riittävä määrä kofeiinitabletteja.

      Jos sinut määrätään AUKiin tai RUKiin, saat lisäksi johtajakoulutuksen. Sen arvokkain anti mielestäni oli se, että oppi näkemään sotilaskokonaisuuksia. Pioneeri-RUK (Haminassa) on fyysisesti raskas mutta siellä oli hyvä henki ja fiksu meno.

      Arvokkainta pioneerikoulutuksessa oli se, että siitä sai oikeaa työkokemusta. Jos ajattelet rakennusalalle, teatteriin jne, suorita ihmeessä panostajatutkinto.

      • edellinen

        Rivipioneerin koulutus kestää nykyään 6 kk. Koneenkäyttäjien ja ajoneuvokuljettajien koulutus on 9 kk.


      • PionAU

        ei nykyisin ole nuorempaa panostajaa, vain räjäyttäjä, panostaja ja ylipanostaja...
        itse suoritin räjäyttäjän A-lupakirjan..


      • Pioneeri95

        Suluttaminen. Ei sulutus. Pioneerit rakentaa sulutteita tai suluttaa, ei tee sulutusta.


    • kestää

      6kk lyhimmillään, niinkuin muutkin aselajit. Ainoastaan jos olet joku erikoisjamppa, esim. lääkintämies, kuski tms. kestää koulutus 9 kk.
      Niin ja johtajilla tietenkin 12 kk.

      • pion.komp

        tarkista tietosi!


      • telamiinapeelo
        pion.komp kirjoitti:

        tarkista tietosi!

        Perusmiehistö eli tst-pioneerit palvelee se 6kk mitä muissakin aselajeissa. Jos joku muuta väittää muuta niin joko valehtelee tai sitten on joku 14-vuotias sotahullu, joka inttitieto on se, mitä isi on joskus 4 promillen humalassa kertonut.


      • olet aivan
        telamiinapeelo kirjoitti:

        Perusmiehistö eli tst-pioneerit palvelee se 6kk mitä muissakin aselajeissa. Jos joku muuta väittää muuta niin joko valehtelee tai sitten on joku 14-vuotias sotahullu, joka inttitieto on se, mitä isi on joskus 4 promillen humalassa kertonut.

        Oekassa! 6kk se on ja tiedän koska kaveri menossä säkylään "pineeriksi"!


    • Jermu

      Olen taistelupioneeri ja erittäin ylpeä siitä.
      Varsinkin kun meitä kovempia jermuja ei juuri löydy!!

      • Jääkäri-Urjanov

        Ja paskan latingit.
        Miinanpolkijoita ja pitkäkätisiä paviaaneja te ootte,
        Jääkärit sotii! Ja se on eri asia ku leikkiä jalkaväkimiinoilla, jotka kielletään lähivuosina


    • Piru vie

      Haittaako huono näkö tai värisokeus Pioneeriksi ryhtymistä? Jääkärilinjalla ainakin haittaa sen tiedän, mutta tästä olen epävarma.

      • solcambell

        Onko siis täysin varmaa että pioneeriksi pääsee myös 6 kuukauden armeijassa ololla? itse olen menossa keuruun pioneerirykmenttiin ja haluaisin tietoa tästä


      • siellä palvellut
        solcambell kirjoitti:

        Onko siis täysin varmaa että pioneeriksi pääsee myös 6 kuukauden armeijassa ololla? itse olen menossa keuruun pioneerirykmenttiin ja haluaisin tietoa tästä

        Pioneeriksi voit mennä ja selviät 6kk nakilla jos et joudu johtajakoulutukseen, mutta suosittelen keuruun aliupseerikoulun pioneerilinjaa. Ainakin silloin vielä kun olin siellä ni siel oli niin loistavat kouluttajat ja huippukoulutus ettet uskokaan. Pioneerit on kovii äijii, kandee mennä sinne!


    • 17v

      urpot ette tiiå mitää..vekaral pääsee pioneerit 6kk ja johtajat 9kk..aineki isi sano niin

    • varusmies säkylässä

      taistelu/suojelupioneerit 6kk, johtajat 12kk ja kuskit 12kk. piste.

    • höpsö

      TST Pioneeri olin (Tiedustelu) 8 kuukatta kesti säkylässä. 2/96

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      488
      1825
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1557
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1358
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1340
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      925
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      899
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      886
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      751
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      746
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      732
    Aihe