Mielestäni irtisanomiset olivat odotettavissa. Jos yhtään seuraa aikaansa, niin tuo ei ollut yllätys. Jos kaupassakaan tavarat eivät mene kaupaksi, niin silloin kauppa täytyy lopettaa tai suunnitella ajoissa jotain uusia keinoja menestykseen. Duunari on aina vain pelinappula ja vaihdettavissa se hänen on muistettava. Isot rahat korjaavat viisaammat, eli omistajat. Kuinka paljon on syytä Kuusankosken päättäjissä kun eivät ennakoineet näitä asioita. Turha se on nyt kriisikokouksia pitää, kun kakat on jo housuissa. Ehkäpä nyt ymmärretään, että päättäjät pitäisi vaihtaa ja antaa yritystoiminnoillekin mahdollisuus. Mitä kylvää, sitä niittää. Valitettavasti maksumiehiksi joutuivat lapset ja lapsenlapset isien pahoista teoista. Lukekaa veripellot-kirja. Se on järkyttävää luettavaa.
Mikä ihmeen yllätys paperilaisille?
Ääni metsästä
3535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Duunari on aina vain pelinappula ja vaihdettavissa se hänen on muistettava."
Kuule kaikki työntekijät asemasta riippumatta ovat vaihdettavissa, ei tämä mitenkään erityisesti duunareita koske. Olen itse korkeakoulutettu toimihenkilö, enkä kuvittelekaan, etteikö minua voitaisi koska tahansa korvata jollakin toisella. Olen aina joutunut hakemaan töitä ihan itse, käymään haastatteluissa ja testeissä. Koskaan en ole saanut yhtäkään työpaikkaa ns. suhteilla. Koko ajan on myös pidettävä huolta omasta ammattitaidosta ja koulutettava itseään, jotta pysyisi houkuttelevana vaihtoehtona työnantajien silmissä. Olen myös valmis vaikka opettelemaan uuden ammatin, jos tarve vaatii.
Jotenkin tuntuu, että kuusaalaiset elävät jossakin menneessä maailmassa duunarit vastaan porvarit -ajattelussa. Todella lapsellista, suoraan kuin jostain 1970-luvulta!
Että kokonainen paperitehdas lopetetaan puolen vuoden varoitusajalla. Siis kokonainen tehdas. Noin vain.
En todellakaan iloitse tuosta työpaikkojen menetyksestä, koska olen itsekin Kuusankoskelainen. Peräänkuulutan vain päättäjien vastuuta: kaupungin sekä kymenlaakson kansanedustajien, koska he kuitenkin tietävät aina ensimmäisinä asioista. Uskon, että hyville työntekijöille löytyy aina työtä. Samalla tavalla kenkää saavat muutkin kuin duunarit. Liika luottavuus työnantajaan ei ole hyväksi koskaan.